Αναπαραγωγή Τριτη γεννα απο λαθος

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Ειχα πει ν σταματησω ολα τα ζευγαρια μου κ ετσι εκανα εκτος απο ενα που βγηκαν τ μικρα τελευταια κ αφησα και λιγο το αρσενικο παραπανω ν βοηθησει καμια εβδομαδα τον εβγαλα κανονικα τα πουλακια στο κλαρι και η καναρα ν γεναει σημερα εκανα ωοσκοπηση ενσπορα τι κανω;θ την παρει η πτερρορια η θ προλαβει;
 
Ειχα πει ν σταματησω ολα τα ζευγαρια μου κ ετσι εκανα εκτος απο ενα που βγηκαν τ μικρα τελευταια κ αφησα και λιγο το αρσενικο παραπανω ν βοηθησει καμια εβδομαδα τον εβγαλα κανονικα τα πουλακια στο κλαρι και η καναρα ν γεναει σημερα εκανα ωοσκοπηση ενσπορα τι κανω;θ την παρει η πτερρορια η θ προλαβει;
Θα της τα παρεις, και θα τα πεταξεις. Ακαρδο,το ξερω, αλλα επρεπε να τα εχεις παρει καθε μερα που τα γενναγε.. Ειναι κριμα να σε πιασει ο Ιουλιος με μικρα πουλακια. Θα το εξαντλησεις το κοριτσι σου παρα πολυ.
 
Πόσο ημερών είναι τα αυγά; Προφανώς άνω των 5 ημερών.. Πάντως ο καιρός σήμερα βοηθάει... Δεν έχει τόση ζέστη...
 
ναι σωστο αυτο που λες myra ! αλλα απτη στιγμη που ειναι ενσπορα θα σκοτωσει ζωουλες αυτο ειναι επισης κριμα.. Αμαρτια!
 
ναι σωστο αυτο που λες! αλλα απτη στιγμη που ειναι ενσπορα θα σκοτωσει ζωουλες αυτο ειναι επισης κριμα.. Αμαρτια!
Το ξερω, και εγω ειχα το ιδιο διλημμα και τα εδωσα για "υιοθεσια" τα αυγα. Το θεμα ειναι οτι οντως καποιες φορες ειναι πιο δυσκολο να σταματησουμε εμεις τις αναπαραγωγες παρα τα πουλακια μας.

Για αυτο το λογο καλο ειναι οταν σκοπευουμε να σταματησουμε να αντικαθιστουμε τα κανονικα με πλαστικα, ωστε να ολοκληρωθει η ωοτοκια, να κλωσσησει το θηλυκο για λιγες ημερες και να περασει ομαλα στην περιοδο ξεκουρασης. Δεν τιθεται θεμα επωασης, οποτε το ηθικο διλημμα ειναι σαφως μικροτερο.

Το προβλημα ειναι αυτη τη στιγμη, θα ρισκαρει την υγεια της καναρας του, που μπορει να του χαρισει του χρονου 3πλασια πουλακια, ή θα θυσιασει αυτες τις ζωες;
Μην ξεχνατε, μπορει ο καιρος να κανει πισωγυρισματα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα εχει καυσωνες ή ζεστη επειδη εβρεξε 2-3 μερες.
 
Εχετε δικιο! Αν την αφησω ν τ βγαλει και τα ταισω εγω;
Ποσων ημερων ειναι τωρα; Ποτε υπολογιζεις να βγουν; Εχε υποψιν σου οτι μιλαμε καθαρα για μεσα Ιουλιου τουλαχιστον, με μεγαλωμα και απογαλακτισμο.
 
Ειναι οχτω ημερων ενια αυριο! Απο δευτερα θ ξεκινησουν ν σκανε λογω θερμοκρασιας πιστευω στις δωδεκα μερες αντε το πολυ τριτη! Το γνωριζω! Εσυ λες ν τα ξεφορτοθω;
 
Ειναι οχτω ημερων ενια αυριο! Απο δευτερα θ ξεκινησουν ν σκανε λογω θερμοκρασιας πιστευω στις δωδεκα μερες αντε το πολυ τριτη! Το γνωριζω! Εσυ λες ν τα ξεφορτοθω;
Ε μην το λες και "ξεφορτωμα" ντε...

Δεν ξερω πραγματικα Παναγιωτη.. Τα διλημματα ειναι εξισου σοβαρα, αν δεν ειχαν επωαστει καθολου πιστευω θα το εκανες και χωρις να ρωτησεις... Αλλα θα σε μαλωσω, ηταν ανευθυνο απο μερους σου εχοντας διαβασει τοσα και τοσα εδω να μην τα αντικαταστησεις..

Οπως και να εχει, με το ταισμα που λες εσυ δεν ειναι οτι το πουλακι δεν θα ταιζει. Εννοω οτι ετσι κ αλλιως, με επωαση και μεγαλωμα ειτε βοηθας ειτε οχι θα εξαντληθει. Πραγματικα ειναι πανω σου το θεμα στο τι θα αποφασισεις.

ΥΓ: Μη νομιζετε οτι ειμαι καμια ακαρδη κακιστρω, και εγω ποναω που ειπα να τα πεταξει.
 
Ξερω ηταν ανευθυνοτητα αυτο αλλα δεν το περιμενα μα και αυτη του εκατσε τοσο ευκολα; χαχα! Θ τα πεταγα αλλα πιστευα οτι ειναι ασπορα κα λεω θ τελειωσει και ειμαστε οκ! Ελεγα ν παρω το μεγαλωμα εξολοκληρου πανω μου! Αλλιως δεν διακυνδινευω να χασω την καναρα μου!
 
Ξερω ηταν ανευθυνοτητα αυτο αλλα δεν το περιμενα μα και αυτη του εκατσε τοσο ευκολα; χαχα! Θ τα πεταγα αλλα πιστευα οτι ειναι ασπορα κα λεω θ τελειωσει και ειμαστε οκ! Ελεγα ν παρω το μεγαλωμα εξολοκληρου πανω μου! Αλλιως δεν διακυνδινευω να χασω την καναρα μου!
Εκει για μενα το κριμα ειναι μεγαλυτερο.. Οχι οτι δεν μπορεις να τα ταισεις, αλλα 1000% δεν θα αναπτυχθουν οπως με τους γονεις τους. Παιρνουν αντισωματα και αλλα καλουδια απο την τροφοδοσια των γονιων..

Θα με σκασεις βρε εσυ!
 
Παναγιώτη για εμένα το καλύτερο είναι να τα αφησεις με τη μανουλα τους 2 εβδοναδες και μετα συνέχισε εσύ 😉
 
Αααχχ! Διλημα και αυτο, τα θελω ολα αλλα δεν γινεται! Ειναι ολοκληρα πουλακια ομως, θ πω σε καποιον φιλο ν τα πεταξει εγω δεν μπορω!
 
Με άγχωσες ρε Πάνο, ξέρω γω ρε φίλε... Κρίμα να πετάξεις ανεπτυγμένα έμβρυα☹.
Σκέψου αν γίνεται να τα αφήσεις την 1η εβδομάδα με τη μάνα και μετά ταΐζεις εσύ. Νομίζω το κατέχεις το άθλημα. Απλά θα σου προτείνω, όταν γίνει η εκκόλαψη να μεταφέρεις το κλουβί σε εσωτερικό χώρο, για δροσιά.
Πιστεύω η κανάρα με λίγο φροντίδα παραπάνω θα επανέλθει.
 
Πφφφ με εβαλες σε διλημα τωρα! Δεν ξερω γαμωτο! Ναι το εχω θ τα βγαλω περα χαρα μου κιολας! Πφφφ !
 
Πφφφ με εβαλες σε διλημα τωρα! Δεν ξερω γαμωτο! Ναι το εχω θ τα βγαλω περα χαρα μου κιολας! Πφφφ !
Μωρε εχει πεδεμα αλλα κριμα τα μωρακια... απλα φαντασου τις φατσουλες που θα πληρωσουν... εγω θα τα κρατουσα μονο και μονο για να τα δω να μεγαλωνουν και να σκεφτομαι οτι θα τα πεταγα!
 
Τετοια πειτε μου τωρα ν νιωθω τυψειςς ααα!
Εγω το ειπα οτι θα βγω η κακια της υποθεσης... Πλεον δεν εχει νοημα να το συζηταμε, εχω την εντυπωση πως ειναι ματαιο να τα πεταξεις. Παιχτα ολα για ολα και το νου σου στο κοριτσι. Μην τα παρεις εξολοκληρου πανω σου, παραλληλα με εκεινη.
 
Εσυ μυραντα μιλησες με λογικη, αλλα καμια φορα καποια πραγματα ειναι δυσκολα!
 
Back
Top