Φροντίδα Τρομάζει και πέφτει στον ύπνο του

Απαραίτητο να αντικαταστήσεις και τα διάφορα αξεσουάρ. Ταΐστρες έχει η ζευγαρώστα οποτε δεν θα χρειαστεί να πάρεις. Όμως αυγοθήκη, ποτίστρες αντικατέστησε τα. Επισης, ήδη είπαμε για τα ξύλινα πατηθρα.

Εδώ και καιρό θέλω να του πάρω ένα μεγαλύτερο κλουβί ή να κάνω κάποια ιδιοκατασκευή καθώς ασχολούμαι με ξυλοκατασκευές (αλλά αυτό είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα), αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου αυτήν την περίοδο δεν μου το επιτρέπουν. Σκέφτηκα κι'εγώ σαν λύση τις ζευγαρώστρες αλλά δεν μου αρέσουν αισθητικά (γιαυτό και σκέφτηκα και την λύση της ιδιοκατασκευής, αν και δεν ξέρω στην πράξη πόσο εφικτό μπορεί να είναι). Ένα άλλο θέμα που έχω, είναι ότι τον χειμώνα που τον έχω στην κουζίνα, δεν έχω αρκετό χώρο για να μπορέσω να βάλω μεγαλύτερο κλουβί. Θα το δούμε όμως. Σίγουρα θα ξανα ζητήσω την γνώμη σας όταν θα έρθει η ώρα για το καινούριο του σπίτι.
[automerge]1560871319[/automerge]
Πέρα από αυτά που σου είπε ο Δημήτρης @GreekMan72, έχω να σου προτείνω να του αλλάξεις αυτή την χύμα τροφή με κάποια συσκευασμένη επώνυμης εταιρίας.

Του πήρα καινούρια επώνυμη τροφή την μέρα που τον πήγα στον γιατρό. Επίσης μου είπε πως η συγκεκριμένη ράτσα καναρινιού δεν πρέπει να τρώει ρούψεν. Επομένως από δω και πέρα τροφή μόνο συσκευασμένη και πάντα χωρίς ρούψεν. Επίσης μου είπε, πως αυτό που αποκαλούμε "βιταμίνη", το κιτρινο δηλαδή που έχω εγώ στον δικό μου μέσα στην αυγουλιέρα, είναι στην ουσία κάτι σαν μπισκότο που δεν του προσφέρει κάποιο όφελος. Καλύτερα το στικάκι μια στο τόσο. Το μόνο θέμα που έχω τώρα είναι πως αν του βάλω αυγό αυτήν την εποχή, γεμίζει το κλουβί μυρμήγκια...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ένα άλλο θέμα που έχω, είναι ότι τον χειμώνα που τον έχω στην κουζίνα, δεν έχω αρκετό χώρο για να μπορέσω να βάλω μεγαλύτερο κλουβί. Θα το δούμε όμως.

H κουζινα ειναι ο πλέον ακαταλληλος χωρος για να φιλοξενησει ενα πουλακι.
Περα απο το γεγονος οτι ειναι ενας χωρος που δυσκολα τηρείται το ωραριο ενος πτηνου,υπαρχει θεμα και με τις αναθυμιάσεις γενικοτερα.
Αν χρησιμοποιείτε πχ σκευη με αντικολλητικη επιστρωση, μπορουν να δηλητηριάσουν ενα πτηνο καθως θερμαίνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εδώ θα είμαστε για όποια βοήθεια χρειαστείς!

Απλά για να έχεις κάτι να σκέφτεσαι, έχε κατά νου ότι το πουλάκι δεν θα πάθει κάτι εάν το έχεις έξω τον χειμώνα. Αρκει να είναι προστατευμένο από τα ρεύματα αέρα και τα αρπακτικά. Όχι στην κουζίνα!
Όταν λοιπόν με το καλό, είτε αποφασίσεις να κατασκευάσεις κάτι είτε να αγοράσεις, να έχεις το παραπάνω στο μυαλό σου ώστε να προσαρμόσεις αναλόγως τα σχέδια σου.
 
H κουζινα ειναι ο πλέον ακαταλληλος χωρος για να φιλοξενησει ενα πουλακι.
Το γνωρίζω πως η κουζίνα δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τον έχω κάπου αλλού. Το μόνο θετικό είναι ότι τον έχω κοντά στο παράθυρο και όταν μαγειρεύουμε, ανοίγουμε την μπαλκονόπορτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μου είπε, πως αυτό που αποκαλούμε "βιταμίνη", το κιτρινο δηλαδή που έχω εγώ στον δικό μου μέσα στην αυγουλιέρα, είναι στην ουσία κάτι σαν μπισκότο που δεν του προσφέρει κάποιο όφελος
Και πολύ σωστά σου είπε. Ποια τροφή δίνεις τώρα;
Καλύτερα το στικάκι μια στο τόσο.
Να μην το ξανά δώσεις ποτέ! Όπως και η βιταμίνη δεν προσφέρει τίποτα στο πουλί πέρα από πάχος. Αντί για στικακι να του παίρνεις τσαμπι millet(κεχρί)
 
Απλά για να έχεις κάτι να σκέφτεσαι, έχε κατά νου ότι το πουλάκι δεν θα πάθει κάτι εάν το έχεις έξω τον χειμώνα. Αρκει να είναι προστατευμένο από τα ρεύματα αέρα και τα αρπακτικά. Όχι στην κουζίνα!

Θα μπορούσα δλδ να τον έχω έξω το χειμώνα; Κάνει πολύ κρύο ρε παιδιά και τον λυπάμαι. Πέραν του ότι φοβάμαι επίσης. Μέχρι τι θερμοκρασίες μπορεί να αντέξει ένα καναρινάκι ώστε να έχει μια άνετη διαβίωση;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το γνωρίζω πως η κουζίνα δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τον έχω κάπου αλλού. Το μόνο θετικό είναι ότι τον έχω κοντά στο παράθυρο και όταν μαγειρεύουμε, ανοίγουμε την μπαλκονόπορτα...

Ξερεις τον χωρο σου καλυτερα απο εμάς.
Εμεις οφειλουμε σου πουμε το, κατα κανονα, σωστο και η τελικη επιλογη ειναι δικη σου:)

Η θερμοκρασια δεν ειναι προβλημα, τα ρευματα αερα ειναι που ενοχλούν.
Οποτε σε προφυλαγμενο απο αερα σημειο δεν εχει κανενα θεμα.
Με μια προϋπόθεση ομως, να περασει την πτερροροια εξω.
 
Να μην το ξανά δώσεις ποτέ! Όπως και η βιταμίνη δεν προσφέρει τίποτα στο πουλί πέρα από πάχος. Αντί για στικακι να του παίρνεις τσαμπι millet(κεχρί)

Αυτό είναι κάτι τοο οποίο το βρίσκω στα pet shops?
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα μπορούσα δλδ να τον έχω έξω το χειμώνα;

Φυσικά και μπορείς αρκεί να είναι προστατευμένο από όσα σου είπα παραπάνω.

Πέραν του ότι φοβάμαι επίσης.

Τι φοβάσαι; Οι κίνδυνοι είναι, έκθεση στα κρύα ρεύματα με άμεση επίπτωση στο αναπνευστικό του και στην υγεία του.., τα αρπακτικά και..η κλοπή.. Όλα αυτά με μια σωστή προστασία μπορείς να τα αποκλίσεις.

Μέχρι τι θερμοκρασίες μπορεί να αντέξει ένα καναρινάκι

Από προσωπική εμπειρία σου μεταφέρω ότι φέτος μέτρησα -3 με τα καναρίνια μου έξω.. Και ακόμη παρακάτω να πάει δεν έχουν θέμα αρκεί να έχουν πλούσια σε λιπαρά διατροφή και να μην παγώσει το νεράκι τους.

Μια χαρά χαρούμενο θα είναι.. Πολύ περισσότερο από ότι εάν το κρατήσεις μέσα.
Ουσιαστικά με αυτό, δικαίως φυσικά, καλύπτεις την δίκη σου αγωνιά και ανασφάλεια. Πολύ λογικό βεβαίως. Όμως πίστεψε με.. Αυτό θα αισθανθεί πολύ καλύτερα έξω.

Επιμένω όμως, χρειάζεται να υπάρχουν οι συνθήκες προστασίας που είπαμε.
 
Η θερμοκρασια δεν ειναι προβλημα, τα ρευματα αερα ειναι που ενοχλούν.
Οποτε σε προφυλαγμενο απο αερα σημειο δεν εχει κανενα θεμα.

Μμμμμμμ θέλει αρκετή σκέψη το πράγμα και πιο πολύ απο την άποψη αν θα χρειάζεται να έχω το νου μου τις πολύ κρύες νύχτες που η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω απο 5 βαθμούς. Αν δλδ θα χρειάζεται να τρέχω να τον μαζέψω ή όχι. Τώρα απο κεί και πέρα τα ρεύματα αέρα δεν νομιζω να είναι τόσο πρόβλημα, καθώς με ένα νάυλον περιμετρικά του κλουβιού λογικά θα κάνει δουλίτσα (με μερικές τρύπες προφανώς).
Τι φοβάσαι; Οι κίνδυνοι είναι, έκθεση στα κρύα ρεύματα με άμεση επίπτωση στο αναπνευστικό του και στην υγεία του.., τα αρπακτικά και..η κλοπή.. Όλα αυτά με μια σωστή προστασία μπορείς να τα αποκλίσεις.

Ωραία, επομένως προς τα τέλη Σεπτέμβρη σίγουρα θα ξανά χρειαστώ την βοήθεια σας για να διαμορφώσω τις σωστές συνθήκες για την χειμερινή του διαβίωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ωραία, επομένως προς τα τέλη Σεπτέμβρη σίγουρα θα ξανά χρειαστώ την βοήθεια σας για να διαμορφώσω τις σωστές συνθήκες για την χειμερινή του διαβίωση.

Θα πρέπει να βγει έξω νωρίτερα.. Πριν την πτερρόροια όπως σου είπε ο @Tony Forpus παραπάνω!
Έχεις παρατηρήσει πότε έχει πτερρόροια; Πότε βλέπεις πούπουλα στο κλουβί;
 
Πέρυσι που τον πήρα, πρώτη φορά μου έκανε τον Ιούλιο. Μέσα στον χειμώνα δεν είδα κάτι. Τώρα που μπήκε ο Ιούνιος, είδα κάνα δυο πουπουλάκια από την αρχή του μήνα μέχρι τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τότε ίσως είναι στο ξεκίνημα.. Άρα στην θεωρία τώρα είναι η περίοδος που θα πρέπει να βγει το πουλάκι έξω.
Αντιλαμβάνομαι ότι στην πράξη μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες.. Ωστόσο, εμείς ωφείλουμε να σου πούμε τι θεωρούμε σωστό :)
 
@ivdimentia στην τελευταία σου φωτογραφία πρόσεξα και το τασάκι με τα αποτσίγαρα. Εκτός από τις μυρωδιές της κουζίνας που σου ανέφεραν τα παιδιά, αν υπάρχει και καπνός από τσιγάρα, αυτό είναι κάτι που το επιβαρύνει ακόμα περισσότερο.
 
Θα πρέπει να βγει έξω νωρίτερα.. Πριν την πτερρόροια
Παρέα, γιατί χρειάζεται πριν την πτερροροια να βγει σε εξωτερικό χώρο το καναρινι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παρέα, γιατί χρειάζεται πριν την πτερροροια να βγει σε εξωτερικό χώρο το καναρινι;
Γιατί το νέο του πτερωμα θα πρέπει να προσαρμοστεί στις καιρικές συνθήκες στις οποίες από εδώ και πέρα θα ζει ασχέτως αν πρόκειται για ζέστη ή κρύο.
 
Γιατί το νέο του πτερωμα θα πρέπει να προσαρμοστεί στις καιρικές συνθήκες στις οποίες από εδώ και πέρα θα ζει ασχέτως αν πρόκειται για ζέστη ή κρύο.
Αν όμως ζει μόνιμα σε εσωτερικο χωρο τότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται
 
Αν όμως ζει μόνιμα σε εσωτερικο χωρο τότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται
Αν ζει μόνιμα σε εσωτερικό χώρο τότε το πτερωμα του δημιουργείται για τέτοιες συνθήκες. Αν ζει μόνιμα σε εσωτερικό χώρο και ξαφνικά το βγάλεις έξω (πχ χειμώνα) τότε θα περάσει νέα πτερροροια προκειμένου τα καινούργια φτερά να προσαρμοστουν σε αυτές τις συνθήκες.
 
Αν όμως ζει μόνιμα σε εσωτερικο χωρο τότε φαντάζομαι δεν χρειάζεται
Σωστά...
Πουλί που ζει έξω δεν είναι απαραίτητο να μπαίνει σε αυτή τη συζήτηση, γιατί απλά είναι έξω.
γιατί χρειάζεται πριν την πτερροροια να βγει σε εξωτερικό χώρο το καναρινι;
Έχει συνδυαστεί το τέλος της πτερόρροιας με την έναρξη των κρύων "καταστάσεων" του φθινοπώρου.
Εμείς θέλουμε το πουλί που θα ζήσει έξω να είναι όσο το δυνατόν νωρίτερα στο χώρο ώστε να προσαρμόσει την άμυνά του απέναντι στα καιρικά φαινόμενα και να "ντυθεί" κατάλληλα και σωστά για να μπορεί να αντιμετωπίσει τις κρύες καταστάσεις του χειμώνα.
Επειδή χρονικά η πτερόρροια δεν είναι εφικτό να προσδιοριστεί (αλλάζει ανά περίπτωση) καλό είναι να λέμε πως πρέπει να βγει στον χώρο που θα διαχειμάσει πριν τελειώσει το καλοκαίρι.
 
Back
Top