Διατροφή Τροφή καναρινιών για το κρύο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημέρα φιλοι μου. Αν μπορειτε σας παρακαλω να μου γραψετε ποια τροφη χρησιμοποιατε τώρα που ειναι κρυο. Εχω αγχωθει απιστευτα. Θελω να παω τωρα να αγορασω την καταλληλη τροφη για να μου φύγει αυτο το αγχος. Θα προτιμούσα να βγαινει σε 20kg ή 25kg. Ευχαριστώ
 
Για τους κρύους μήνες του χειμώνα μπορείς να επιλέξεις κάποιο από τα πολλά μείγματα συντήρησης.
Είναι τα βασικά μείγματα που βγάζει η κάθε εταιρία...
Για παράδειγμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μείγμα,
  1. το Vadigran-Καναρίνι Basic σε 20kg,
  2. το Vadigran-Καναρίνι Basic Vita σε 20kg,
  3. το Quiko - Bayers, Canary Breeder σε 25kg,
  4. το Beyers Deli Nature No.80 σε 20kg,
  5. το King Canary Basic σε 20kg, το Versele Laga Canaries χωρίς μπισκότο σε 20kg και πολλά άλλα από άλλες επώνυμες εταιρίες που για συντομία απλά δεν τις αναφέρω.
Να υποθέσω πως θες να αλλάξεις το μείγμα που χρησιμοποιείς έως τώρα...
Αν ναι, μπορείς να μας πεις για ποιο λόγο;
 
Επειδη εχω επιλέξει την τροφη που βαζω τωρα με βάση τα χρηματα που διαθετω και οχι με το τι χρειάζονται τα πουλια. Τωρα που εχω τα λεφτα, θελω να αγορασω την σωστή τροφή.
 
Πηγα σε ενα pet shop. Αυτος εκτρέφει σγαρτιλια (ξεχασα πως τα λέτε εσεις :) ) και καναρινια. Συμμετεχει σε διαγωνισμους και γενικα φαινεται να εχει γνώσεις. Μου ειπε να πάρω αυτή
ttmp_12674-img_20161123_1348571411323643.webp

καναρινοσπορος 64%, Νιζερ 12℅, Λιναρι 8℅, Αποφλοιωμενη βρωμη 7℅, Καναβουρι 6%, Περιλλα ασπρη 1℅, Κεχρι ασπρο 1%, Βορι κιτρινο 1%

Την γνωμη σας :)
 
καναρινοσπορος 64%, Νιζερ 12℅, Λιναρι 8℅, Αποφλοιωμενη βρωμη 7℅, Καναβουρι 6%, Περιλλα ασπρη 1℅, Κεχρι ασπρο 1%, Βορι κιτρινο 1%
Πάρε λίγο να δοκιμάσεις την αποδοχή από τα πουλιά.
Πολλές φορές ενώ υποτίθεται έχουμε ένα πολύ καλό μείγμα εντούτοις δεν έχει την ανάλογη αποδοχή από τα καναρίνια μας.
Η δοκιμή είναι κάτι που θα κρίνει πολλά.
Αυτος εκτρέφει σγαρτιλια (ξεχασα πως τα λέτε εσεις).
Καρδερίνες τις λέμε εμείς κι αν διαβάσεις προς το τέλος του άρθρου θα διαπιστώσεις πως έχει παντού πολύ περισσότερα ονόματα https://community.petbirds.gr/threads/Οι-κατά-τόπους-ονομασίες-των-ιθαγενών-πτηνών.406/
 
Εχει ωραια άρθρα. Απλα ηθελα μια αμεση αλλαγη τροφης. Τωρα θα διαβασω οτι υπάρχει, να αρχισω σιγα σιγα να εχω μια εικονα για να νιώθω και εγω καλα αλλα και για να μην με πιάνουν κοροιδο.
 
Εγώ συνεχίζω και δίνω αυτή που έδινα.. Δίνω την Vadigran Breeders Plus που έχει φοβερή αποδοχή στα καναρίνια μου. Η μόνη διαφορά που έχω δει είναι πως απλά τρώνε πιο πολύ ημερήσια ποσότητα λόγω κρύου που είναι και λογικό. Ίσως να τρώνε και την διπλάσια ποσότητα! Αλλά τρώνε όλους τους σπόρους, και όλο το κεχρί! Σ αυτό το κομμάτι έχω γίνει σκληρή. 😎 Όταν θα πιάσουν οι θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν θα προσθέτω λιγάκι καναβούρι στο μείγμα σπόρων που θα τους προσφέρω. Αυτά! Προς τι το άγχος; :)
 
Η τροφη που δινω- εδινα για λιγο καιρο ειχε πολύ ρεπανοσπορο και μπισκότα (κόκκινα και κιτρινα). Ηταν ομως η πιο φτηνη (23kg-29 ευρω). Οι υπόλοιπες τροφες ειναι 20κιλα 35 ευρώ και πανω.. Εχει πεσει πολυ η θερμοκρασία στην Κυπρο και εδω που ειμαι χιονίζει. Απο βδομάδας θα πεσει κιαλλο. Δεν εχει βρεξει ακόμη ομως ε.. Θελω να εχω μια καλη τροφή ετσι ωστε να μπορουν να αντεχουν. Ειναι κρύο, νυχτωνει γρηγορα(αρα πολλες ωρες χωρις να τρέφονται). Θελω να παρω μια τροφη που ειναι καλη για να νιώθω και εγω καλά.
Χθες γυρω στις 7 ειχε εξω 9 βαθμούς και μεσα στην κλουβα 16. Θεωρω ότι εχω φτιάξει αρκετά καλα τον χωρο οπότε γιατι να μην πάρω και μια καλη τροφη;

*Δεν ξερω αν το λετε ρεπανοσπορο. Δεν ξέρω αλλη λεξη :)
 
Η τροφη που δινω- εδινα για λιγο καιρο ειχε πολύ ρεπανοσπορο και μπισκότα (κόκκινα και κιτρινα).
Τα χρωματιστά "μπισκότα" είναι μια αμφιβόλου ποιότητας και διατροφικής χρησιμότητας υλικά μέσα στο μείγμα των πουλιών που για τους περισσότερους (κι εγώ συμφωνώ μαζί τους) θα πρέπει να αποφεύγονται.
Ηταν ομως η πιο φτηνη (23kg-29 ευρω).
Η τιμή είναι όντως ένα κίνητρο αλλά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνονται αναγωγές πριν την τελική μας επιλογή...
Αναγωγές όπως... Το αν εμείς θα τρώγαμε κάτι πολύ φτηνό και πιθανόν ακατάλληλο... κι αν όχι. Γιατί να το επιβάλουμε ως μοναδική λύση στα πουλιά μας και γενικά στα pet?
Το μείγμα των σπόρων επειδή αποτελεί την κύρια διατροφή των πουλιών μας θα πρέπει να επιλέγεται ύστερα από καλή διερεύνηση όλων των παραμέτρων με κυριότερες την εποχική καταλληλότητα, τη χρησιμότητα, την αποδοχή, την τιμή, τη δυνατότητα συντήρησης και ύστερα να μπαίνουν παράμετροι όπως το που και πως θα το προμηθευτώ.
Γιατί τα δεύτερα ίσως και με επιβάρυνση λύνονται... στα πρώτα όμως δεν χωράει συμβιβασμός.
Δεν ξερω αν το λετε ρεπανοσπορο.
Κι εμείς έτσι τον λέμε...
 
Γι αυτο και δημιουργησα και το θεμα. Θεωρησα ακαταλληλη τροφη αυτη που δινω.Αλλα μια φορά την αγορασα. Δεν ειχα τα λεφτα και την πηρα. Δεν πρόκειται να ξανα κανω το ιδιο λαθος. Εβλεπα πως επελεγαν παντα πρωτα αυτα τα μπισκότα και μετά τρωγανε την υπόλοιπη τροφη.
 
Τα μπισκότα απλά παχαίνουν, ας αποφεύγονται αν είναι δυνατον.

Αποφευγουμε μπισκοτα και ρεπανοσπορους. Αλλα επειδή ειναι οι πιο φτηνοι σποροι γιαυτο και η τροφη ηταν φτηνη. Ποτε ξανα!

Μια ακομη απορία. Οταν αλλαζετε τροφη επειδη βρηκατε μια καλυτερη ή επειδη ειναι εποχη που αλλαζουν φτερα πως το κανετε; Απευθείας; Βαζετε την νεα τροφη; ή βαζετε και τις δυο μαζι και σιγα σιγα σταματατε την προηγούμενη;
 
Αυτούς γιατί όχι Αριάδνη;
Γιατι οχι; Εννοεις γιατι να μην τους δινουμε στα πουλια;

Εχω μιλησει χθες και σημερα με πολλους εκτροφεις. Ολοι μα ολοι μου ειπαν οτι και να παρεις να μην εχει μεσα ρεπανοσπορους
 
Ο ενας ειπε "Ο πιο αμφιλεγομενος σπόρος. Μακριά". Ο αλλος μου εχει πει και κατι με το αναπνευστικο των πουλιων. Οτι κανει ζημιά.
 
Να επηρεάσει σπόρος το αναπνευστικό μόνο αν προκαλεί κάποια αλλεργική αντίδραση.
Αλλιώς μόνο αν... στραβοκαταπιεί το πουλάκι και αντί να πάει στον οισοφάγο η τροφή πάει στην τραχεία.
 
Back
Top