Διατροφή Τροφη για πιο δυνατο κελαιδιμα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Psipsini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Psipsini

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
11
Πόλη
Γαλάτσι
Χαιρετε!
Τον τελευταιο καιρο παρατηρω πως το καναρινι μου, ενω τραγουδαει οπως παλια, η ενταση του δεν ειναι τοσο δυνατη οσο ηταν (ισως να ειναι και η ιδεα μου ). Θελω λοιπον να ρωτησω εαν υπαρχει καποια τροφη, σπορος ή συμπληρωμα που να βοηθαει στο να κελαιδαει το καναρινι πιο δυνατα.
Ευχαριστω
 
αν στην τροφη που δινεις περιλαμβανεται κα ιρουπσεν φταιει αυτο, διοτι το ρουπσεν γλυκαινει κα ικανει πιο απαλη την φωνη των μαλινουα οποτε δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι
 
αν στην τροφη που δινεις περιλαμβανεται κα ιρουπσεν φταιει αυτο, διοτι το ρουπσεν γλυκαινει κα ικανει πιο απαλη την φωνη των μαλινουα οποτε δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι
Κοιταξτε, σε ο,τι αφορα τους σπορους, παιρνω το κλασικο μιγμα σπορων για καναρινια και μερικες φορες προσθετω και νιζερ. Μηπως να φτιαχνω εγω το μιγμα καλιτερα;
 
Κοιταξτε, σε ο,τι αφορα τους σπορους, παιρνω το κλασικο μιγμα σπορων για καναρινια και μερικες φορες προσθετω και νιζερ. Μηπως να φτιαχνω εγω το μιγμα καλιτερα;


Τι είναι νιζερ?
 
ειναι ενα ειδος σπορου το οποιο πυρωνει τα καναρινια ειναι ενα μακρυ και μαυρο σπορακι το οποιο απο οτι ξερω δεν κανει να δεινετε σε μεγαλη ποσοτητα γιατι προκαλει στειρωση.
 
Απάντηση: Τροφη για πιο δυνατο κελαιδιμα!

Είναι ένας απο τους πλέον λιπαρούς σπόρους
που πρέπει να δίδεται με μέτρο όπως όλοι
αυτοί οι σπόροι.
 
Τον τελευταιο καιρο κανω το εξις: Αγοραζω τη Versele Laga για καναρινια χρωματος καθως ειναι η μονη που επωνυμη χωρις πελετς που μπορω να βρω στην πολη μου και την ανακατευω με τη γνωστη trill που ειναι συσκευασμενη και τη βρισκεις σε ολα τα μεγαλα σουπερ μαρκετ. Ειναι πλουσια σε ρουψεν και ιαπωνικο κεχρι. Μπορω να σου πω εχω δει ταιραστια διαφορα στα πουλια τα οποια μεχρι τοτε ταιζα με λυδια. Το αρσενικο μαλινουα που ειχα ξαφνικά αρχισε να μη βαζει γλωσσα μεσα του. Τα πουπουλα εχουν γινει πολυ λεια και τα πουλια εχουν μια ζωντανια που δεν ειχαν παλιοτερα. Κοστος 2,5 ευρω το κιλο η Versele Laga και 1,3 η τριλλ συσκευασια μισου κιλου
 
Back
Top