Διατροφή Τρόφιμα από σούπερ μάρκετ για τους παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Πήρα κάποια τροφημα από ένα σούπερ μάρκετ για τους παπαγλους και τα ζεμπρακια έτσι ώστε να τους φτιάξω ένα μείγμα σπόρων και λαχανικων...είναι ασφαλή; Μπορώ να τα δείνω; Και αν ναι πόσες φορές την εβδομαδα...ρόκα σπανάκι ντοματινια βιολογικό καλαμποκι και κάτι whole grains που λέει πάνω fruits and seeds και αποτελείτε από διάφορα πράγματα (έχω στείλει φωτό) βασικά το πήρα επειδή μου είπαν έχει πολύ λίγη ζάχαρη άρα πίστευα θα ήταν οκIMG_20200922_170419.webpIMG_20200922_164541.webp
 
@Xrhstosk μόνο οι πρασινάδες κάνουν, τα άλλα 3 Όχι. Ψάξε έχουν γράψει 100 φορές εδώ μέσα ποιες τροφές επιτρέπονται. Όχι ντομάτα, Ναι καλαμπόκι αλλά κανονικό από τον πάγκο λαχανικών και πάντα βρασμένο (Όχι κονσέρβες), και όχι ανθρώπινες επεξεργασμένες τροφές. Πέρα από την ζάχαρη έχουν συντηρητικά. Δεν αντέχει ένας οργανισμός 80 γραμμαρίων τα συντηρητικά και τις χημικές επεξεργασίες. Είναι απαγορευμένα και τα 3!
 
Εφτιαχνα ενα πολυ πλουσιο μειγμα και ο γιατρος μου το απαγορευσε και εφτιςξα καινουρια διατροφη συμφωνα με τις συμβουλες του και ειναι η εξης: μειγμα σπορων η πελετ μονο απο συσκεβασια αλουμινιο με κλειδομα ασφαλειας. Καλαμποκι, καροτο, μπροκολο, καρυδι καθημερινα. Ζοχο, βραστο αυγο, μηλο, μπανανα 2 φορες τιν εβδομαδα. Απο ολα τα αλλα επιτρεπομενα φρουτα οποτε μπορεις. Σε πτερροροια ανεβαζεις τη ποσοτητα του καρυδιου και τη συχνοτητα του αυγου.
 
@ianos δε μου ειπαι τι να ταιζω αλλα να ανεβασω τα ω-3 λιπαρα.
ΟΚ, διότι από το μήνυμα 8 μου φάνηκε ότι το διαιτολόγιο σου το έδωσε ο γιατρός
και εφτιςξα καινουρια διατροφη συμφωνα με τις συμβουλες του και ειναι η εξης: μειγμα σπορων η πελετ μονο απο συσκεβασια αλουμινιο με κλειδομα ασφαλειας. Καλαμποκι, καροτο, μπροκολο, καρυδι καθημερινα. Ζοχο, βραστο αυγο, μηλο, μπανανα 2 φορες τιν εβδομαδα.
 
@ianos ναι αυτος μου εδωσε συμβουλες οπως οχι πατζαρι, μηλο και μπανανα 2 φορες μονο τη εβδομαδα και αλλα πολλα και συμφωνα με αυτα και με το τη εχει αποδοχη απο τα πουλια εβγαλα αυτο το σιτηρεσιο. Θα ειθελα ν ταιζω και αρακα αλλα δε τρωνε. Κοκκινο λαχανο και σπανακι μονο τη ξεκουρασει. Ανιθο μαιδανο βοτανα τσαια δινω και αλλα εξτρα οταν μπορω αλλα αυτο ειναι το στανταρ που ταιζω καθημερινα. Πες μου τη γνωμη σου αν θες.
 
τα υπόλοιπα δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην κάνουν.
Και όσο για το καλαμπόκι οκ το βρασμένο από την μαναβικη είναι φυσικά πιο ωφέλιμο, αλλά αν είναι για κονσερβοποιημένο πρέπει να είναι ανάλατο με περιεκτικότητα νερού. Αλλά και πάλι δεν αποφεύγεις τα συντηρητικά.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200923-164226_Chrome.webp
    Screenshot_20200923-164226_Chrome.webp
    116,9 KB · Προβολές: 9
@redionreddies Aρχικά συμφωνώ με όσα είπες για το καλαμπόκι. To outbreak Σαλμονέλας όμως δεν αποδεικνύει κάτι για την ακαταλληλότητα του καρπού της ντομάτας. Εαν είχαν outbreak στις ΗΠΑ επειδή ένα μεγάλο αγρόκτημα π.χ. πότισε με βρώμικα νερά ή αγόρασε μολυσμένο φυτώριο, η Ελλάδα ή άλλες χώρες πώς επηρεάζονται? Εκτός απο τα πράσινα μέρη του φυτού της ντομάτας, ο καρπός θεωρείται ασφαλής τροφή. Θυμάμαι πως παλιότερα το είχα διαβάσει να περιέχεται στη λίστα συστατικών μιας γνωστής μάρκας πελετς παπαγάλων.
 
@redionreddies Aρχικά συμφωνώ με όσα είπες για το καλαμπόκι. To outbreak Σαλμονέλας όμως δεν αποδεικνύει κάτι για την ακαταλληλότητα του καρπού της ντομάτας. Εαν είχαν outbreak στις ΗΠΑ επειδή ένα μεγάλο αγρόκτημα π.χ. πότισε με βρώμικα νερά ή αγόρασε μολυσμένο φυτώριο, η Ελλάδα ή άλλες χώρες πώς επηρεάζονται? Εκτός απο τα πράσινα μέρη του φυτού της ντομάτας, ο καρπός θεωρείται ασφαλής τροφή. Θυμάμαι πως παλιότερα το είχα διαβάσει να περιέχεται στη λίστα συστατικών μιας γνωστής μάρκας πελετς παπαγάλων.
Στο άρθρο λέει ότι ήταν η αφορμή και όχι η αιτία. Λέει ότι με αφορμή το συμβάν είπαν να μελετήσουν την επίδραση της ντομάτας στα πτηνά και καταλήγει στο ότι ούτε η ντομάτα ούτε τα ντοματινια αποτελούν ασφαλής τροφή λόγο της οξύτητας. Αλλά αυτό δεν είναι το μόνο άρθρο που έχω διαβάσει για την αποτροπή της χρήσης ντομάτας (ωμή μορφή) σε διατροφή για παπαγάλους. Το να περιέχεται σε πελλετς σημαίνει ότι έχει περάσει μια επεξεργασία. Αν ψάξεις για τις αφυδατωμένες ντομάτες θεωρούνται πιο ασφαλής διότι μειώνεται κατά μεγάλο ποσοστό η οξύτητα.
 
Το μουσλι περιεχει σακχαρωμενα φρουτα τα οποια με την σειρα τους φέρουν διοξείδιο του θείου ως συντηρητικό.
Το διοξείδιο του θείου με την σειρα του λειτουργει ως βασικος αναστολεας προσληψης της βιταμινης Β1 μεταξυ αλλων ανεπιθύμητων παρενεργειών.

Το κονσερβοποιημενο καλαμποκι περιεχει συντηρητικά και αυξημενες ποσοτητες νατρίου.
Ως εκ τούτου και τα 2 ειναι ακαταλληλα για τα πουλια χωρις δευτερη σκεψη.
 
Σίγουρα το αλάτι είναι καλό να αποφεύγεται. Το συγκεκριμένο προιόν περιέχει μόνο 0.28 γρ/ 100 γρ καλαμποκιού, δηλαδή τίποτα. Τα σακχαρωμένα φρούτα επίσης είναι κομμάτι των επώνυμων τροφών για πουλιά. Δεν χρειάζεται παραλογισμός κι απολυτότητα αν δεν πρόκειται για τοξική τροφή, αυτή είναι η δική μου γνώμη.
 
Μαλλον μπερδευεις τα αποξηραμενα φρουτα με τα τεχνητως σακχαρωμενα αποξηραμενα φρουτα.
Δεν υπαρχει μειγμα πουλιων που να εχει στη συνθεση του τεχνητως σακχαρωμενα αποξηραμενα φρουτα οπως το προιον πιο πανω.

Επισης οι τροφες που προοριζονται για ανθρωπινη καταναλωση πληρουν διαφορετικα στανταρτς ως προς την περιεκτικοτητα τους σου σε συντηρητικα γιατι ο ανθρωπος εχει μεγαλυτερη ανοχη σε αυτα,δεν προκυπτει η ιδια ανοχη στα ζωα.

Eιναι θεμα κοινης λογικης και οχι παραλογισμου.
 
Πολλες φορες ταιζω κατεψηγμενο καλαμποκι απλα το ξεπαγονω και το δινω στα πουλια. Πρεπει να βραζουμε και το κατεψηγμενο;
[automerge]1600925609[/automerge]
Εμαστε καλαμποκαδες χεχεχε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολλες φορες ταιζω κατεψηγμενο καλαμποκι απλα το ξεπαγονω και το δινω στα πουλια. Πρεπει να βραζουμε και το κατεψηγμενο;
[automerge]1600925609[/automerge]
Εμαστε καλαμποκαδες χεχεχε!

Πριν 5 χρονια υπηρξε σε καποιες ευρωπαικες χωρες εξαρση της λιστεριωσης η οποια αποδοθηκε σε κατανάλωση ωμου κατεψυγμένου καλαμποκιου.
Αν ζεματισεις σε νερο το καλαμποκ,ειναι ασφαλες.
 
Back
Top