Ασθένειες Τρύπα σε καναρίνι

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Καλημερα σε ολους! Εχω μια καναρα που λιγες μερες τωρα ειναι λιγο υποτονικη. Την ειδα επισης να ξυνεται. Την επιασα λοιπον πριν να τη δω και ειδα αυτη την τρυπα στο λαιμο της. Ειναι στεγνη, δεν ειδα τιποτα υγρο, αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο.. Εχει ξαναδει καποιος κατι παρομοιο; Περιμενω απο οποιον γνωριζει κατι, τα φωτα σας..☹
Σας ευχαριστω πολυ!

IMG_20180702_102259_480x640.webp IMG_20180702_102257_480x640.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κάποιο ξένο σώμα υπήρχε εκεί και ο κρατήρας που βλέπουμε ίσως είναι το απομεινάρι από αυτό όταν έφυγε.
Από που είναι αυτή η κανάρα Κατερίνα... Πως ήρθε δηλαδή στα χέρια σου;
 
Κάποιο ξένο σώμα υπήρχε εκεί και ο κρατήρας που βλέπουμε ίσως είναι το απομεινάρι από αυτό όταν έφυγε.
Από που είναι αυτή η κανάρα Κατερίνα... Πως ήρθε δηλαδή στα χέρια σου;

Γιαννη βλεπεις να εχει καποια σχεση με το αυτι;
 
Γιαννη βλεπεις να εχει καποια σχεση με το αυτι;
Όχι... είναι σε άλλη θέση το αυτί.
Περιμένω να μας πει το ιστορικό του η @katerinak για να δούμε μήπως ευθύνεται κάτι άλλο..
 
το ραμφος ειναι κανονικο; η εγω το βλεπω καπως;
Το ραμφος ειναι κανονικο και το εχω κοψει ηδη!

Κατερίνα, ποιό είναι το ιατρικό ιστορικό αυτού του πουλιού; Παιδιά, νομίζω ότι έχει μόλυνση στο αφτί της.
Το πουλακι αυτο, ειναι εκεινο που ειχε ο αρσενικος της ευλογια στο ποδι και την ειχε κολλησει. Τα ειχα χωρισει και τους εβαζα κρεμα betadine και τους περασε. Μετα απο καιρο,τα ξαναεβαλα και ζευγαρωσαν, χωρις κανενα προβλημα. Μου εκαναν δυο μικρα. Μετα τα μικρα μεγαλωσαν,τελειωσαν τα ζευγαρωματα και αφου ειχε μπει στην κλουβα της η καναρα για ξεκουραση, μου εμφανισε αυτο.. Την εχω μονη της τωρα και την παρακολουθω..👎

Κάποιο ξένο σώμα υπήρχε εκεί και ο κρατήρας που βλέπουμε ίσως είναι το απομεινάρι από αυτό όταν έφυγε.
Από που είναι αυτή η κανάρα Κατερίνα... Πως ήρθε δηλαδή στα χέρια σου;
Το πουλακι αυτο,το ειχα αγορασει απο το Λευτερη(lefteris13), οπως κι αλλα πουλακια. Μονο που δεν θυμαμαι αν ηταν δικης του αναπαραγωγης ή ενος φιλου του που κανει αναπαραγωγη κι εκεινος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατερίνα, ποιό είναι το ιατρικό ιστορικό αυτού του πουλιού; Παιδιά, νομίζω ότι έχει μόλυνση στο αφτί της.
Συμφωνώ και εγώ πως κάτι παίζει με το αυτί...
Φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι το αυτί της και δεν είναι κάτι άλλο...
Φαινεται πολυ ανοιχτο...

Κατερινα... Μπορεις να δεις και απο την αλλη πλευρα αν το αυτι της... Ειναι και εκεινο τοσο ανοιχτο;
 
Συμφωνώ και εγώ πως κάτι παίζει με το αυτί...
Φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι το αυτί της
Ούτε ως αστείο...
Το αυτί στα καναρίνια βρίσκεται πίσω και ελάχιστα πιο χαμηλά από το μάτι του πουλιού...
Κάπου κοντά στην λευκή κουκκίδα...
Σίγουρα όμως όχι εκεί κάτω.
22.webp
Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδέεται αυτό που βλέπουμε με το αυτί του πουλιού.
Καλό είναι να ξαναδούμε την ανατομία των καναρινιών όπως αυτή αναλύεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ανατομία-πτηνών.388/.
Το πουλακι αυτο, ειναι εκεινο που ειχε ο αρσενικος της ευλογια στο ποδι και την ειχε κολλησει.
Άρα μιλάμε για κάποιο πουλί με ιστορικό ασθένειας.. Που ανέκαμψε και μπήκε στην αναπαραγωγή σωστά;
Η περιστροφή των φτερών γύρω από την ανοικτή πληγή με οδηγεί στο συμπέρασμα πως κάτι "ξένο" δημιούργησε απόστημα και στη συνέχει με την αποβολή του άφησε αυτόν τον κρατήρα.
Κι αυτό που υπήρχε όσο ήταν σκεπασμένο με το φτέρωμα ήταν αδύνατο να το προσέξει κάποιος εκτός ίσως αν το ψηλάφιζε η Κατερίνα κάτι που ασφαλώς δεν θα μπορούσε στα καλά καθούμενα να κάνει.
Επίσης λόγω θέσης (στην εσοχή του λαιμού) θα ήταν και ελάχιστα εμφανές από απόσταση.
Μάλιστα είμαι σίγουρος πως σε δυο μέρες η εικόνα του θα αλλάξει τρομερά.. και σίγουρα αυτό που βλέπουμε σταδιακά θα κλείσει.
Όσο όμως είναι ανοιχτό Κατερίνα.. με μια μπατονέτα βάλε κρέμα betadine ώστε να μην επιμολυνθεί.
το ειχα αγορασει απο το Λευτερη(lefteris13), οπως κι αλλα πουλακια.
Ο άνθρωπος που σου το πούλησε... Ο @lefteris13 σου εξήγησε, σε βοήθησε;
 
Μήπως από κάποιο τσιμπουρι;
Γρηγόρη το μυαλό μου πηγαίνει σε κάτι πιο "εσωτερικό". κι όχι σε παράσιτο ή εξωτερική επίθεση.
Δηλαδή τμήμα ιστού ή νεκρών κυττάρων ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί.. απομονώθηκαν όπως πρέπει από τον οργανισμό του πουλιού... εγκλωβίστηκαν όπως πρέπει σε μια "μπάλα"... και αποβλήθηκαν σταδιακά και σωστά από τον οργανισμό του πουλιού.

Δεν είμαι ειδικός... και αυτό που γράφω προσπαθώ εκτός από την ανίχνευση στην εμπειρία μου να το φαντάζομαι ταυτόχρονα..
Στη συγκεκριμένη περίπτωση... μόνο σε αυτό με οδηγούν τα παραπάνω.
 
Ίσως κάποια εσωτερική κύστη όπως αυτό που περιγράφεις. Μου κάνει εντύπωση η συμμετρικοτητα να το πω, που έχει η τρύπα, τα φτερακια στην άκρη της... Τι να πω, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο
 
Να σας πω πως τα φτερακια δεν ειναι ετσι κανονικα στο πουλακι. Στην εικονα ειναι ετσι, επειδη εκεινη τη στιγμη τα φυσαγα. Στο πουλακι οπως ειναι κανονικα, δεν φαινεται τιποτα, γιατι τα φτερακια πεφτουν απο πανω και καλυπτουν την τρυπα. Δηλαδη αν δεν το εψαχνα, δεν θα εβλεπα κατι..
Επισης δεν εχω μιλησει καθολου με το Λευτερη, μπορει να μην το γνωριζει καν ο ανθρωπος, δεν ξερω.
 
από την άλλη μεριά το πουλάκι παρουσιάζει την ίδια εικόνα τελικα;
Ακριβως αυτο θα εγραφα τωρα!Λοιπον το επιασα και το κοιταξα. Εχει ακριβως την ιδια τρυπα και στην αλλη μερια... Δεν εχω ιδεα τι γινεται.. Και πισω απ το κεφαλι του,του λειπουν πουπουλα.. Ομως το δερμα ειναι ενταξει. Επισης και η κοιλια που κοιταξα και αυτη ενταξει την ειδα...
Τι γινεται εδω περα;👎Επισης να αναφερω οτι τρωει κανονικα και σημερα που ειναι μονη της σε κλουβι, δεν καθεται καθολου κατω, αλλα στα κλαρακια της.
Α! Τελικα στις τρυπες εβαλα λιγο betadine κρεμα.
 
εγω πιστευω οτι αυτα ειναι τα αυτακια του πουλιου,2 "τρυπες" ιδιες και απο τις 2 μεριες του κεφαλιου δε νομιζω να προκειται για κατι διαφορετικο

ισως το συγκεκριμενο πουλακι εχεις ανατομικες διαφορες απο την γεννηση του (αν υποθεσουμε οτι τα αυτακια δεν επρεπε να ειναι εκει)
 
Back
Top