Ασθένειες Τρύπα σε καναρίνι

Aυτά είναι τα αυτιά του.
Ανέστη δεν μπορεί να είναι τόσο χαμηλά.. Πάνω στο λαιμό τα αυτιά του.
Ούτε οι ακουστικοί πόροι έχουν τέτοιο σχήμα όταν είναι στα φυσιολογικά του.
Μόνο αν υπάρχει κάποια παραμόρφωση... ή μετατόπιση για λόγους που δεν γνωρίζω.
Βέβαια το οτι είναι δύο ίδια... με σταματάει από τις αρχικές σκέψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή είναι δύο., συμμετρικά και δεν μπορεί όσα έγραψα να στέκουν. έψαξα για φωτογραφίες στο διαδίκτυο...
1.webp
Ίσως αν τα κατεβάσουμε λίγο πιο κάτω από το φυσιολογικό... Να είναι τελικά τα αυτιά του...
Τι να πω;
 
απο συμπτωση εχω κι εγω αντιστοιχη περιπτωση εδω κι 5 μερες σε 1 φετινο, ενω δε μου χε ξανατυχει κατι τετοιο ποτε.. Το απομονωσα κι του βαζω φουσιντιν κατι ειχε σαν κολωδες στην τρυπα τωρα εφυγε αυτο και βλεπουμε.. Παντως εξ αρχης και φιλο που ρωτησα θεωρησα οτι ειναι τα αυτια του, μετα διαβαζοντας εδω αναρωτηθηκα.. Αλλα επιασα κι 1 υγιες πουλι και φυσωντας το, τα αυτια του ειναι, αλλωστε δε θα μπορουσε να σκανε ολοκληρες τρυπες απο παντου στο κεφαλι και το πουλι να δειχνει μια χαρα
 
δεν συνηθιζω να βλεπω τα αυτια στα πουλια οπως οι περισσοτεροι νομιζω για να μην πω δεν τα βλεπω σχεδον ποτε για να ξερω που ακριβως ειναι.. Τωρα που ετυχε η περιπτωση και σε μενα το εψαξα λιγο, με βαση ολα αυτα που αναφερθηκαν εκει καταληγουμε, οτι ειναι το αυτι, τι ειχε και εγινε ετσι δεν ξερουμε, καποια μολυνση ισως, θα δειξει πως θα εξελιχθει
 
Κατερινα μου μην στεναχωριεσαι... Τα αυτια του ειναι... φαινοταν εξαρχης αυτο...
Εκανα περιστροφη στη φωτογραφια... Και απο οτι φαινεται ειναι σε σωστη θεση ανατομικα...
IMG_20180702_102259_480x640.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
άρα αποκλείεται και η οποιαδήποτε κληρονομική ιδιομορφία (οχι ότι υπήρχε σοβαρή πιθανότητα) και καταλήγουμε στο ότι αυτή είναι η φυσιολογική θέση του αυτιού!
 
Σας ανεβαζω σε λιγο φωτο να δειτε τις τρυπες.. Τι να πω, ολα τα περιεργα σ εμενα θα συμβουν
Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο. Άφησε τα πουλάκια, δεν χρειάζεται να τα ανησυχείς συνεχώς. :)
 
Επομένως και σύμφωνα με αυτό το έκκριμα που είδε ο Λευτέρης στο δικό του πουλάκι, μάλλον δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί η μόλυνση στα αυτιά.
Κατερίνα, αν και δεν συνίσταται να προτείνουμε αντιβιωσεις, εγώ θα έδινα αβλεπί
 
Λετε να δωσω προλυπτικα;Να της ξεκινησω aviomycine?
Τι εννοείς προληπτικά; Λέω να της δώσεις θεραπευτικά, διότι το πιθανότερο ειναι να έχει κάτι λοιμώδες. Το τι, ειναι το ερώτημα... Και το τι θα της δώσεις.
 
Της ξεκινησα αντιβιωση. Το καλο ειναι οτι απο χθες, δεν εχει ξαναφουντωσει καθολου!Betadine να βαλω καθολου ή οχι;
 
Back
Top