Διατροφή Τρώνε σύκα τα καναρίνια;

ΜΙτσος

PB Member
Εγγραφή
9 Νοε 2007
Μηνύματα
93
Πόλη
Λεμεσός
Πριν λιγες μερες ειδα οτι η συκια μου εχει κανει πολλα συκα τα οποια αν και πολυ ωραια κανεις μας δεν τα τρωει. Ετσι και εγω εκανα μια δοκιμη και εβαλα λιγα στα πουλια μου (καναρινια, φλοροι, καρδερινες, οργανελια) αφου πρωτα τα επλυνα και τα στραγκιξα καλα. Στην αρχη ουτε καν το αγγιζαν αλλα οταν δοκιμασαν... Ξετρελαθηκαν... Τα εφαγαν ολα... 😀
Εδω και τρεις συνεχομενες μερες το τρωνε και μεχρι τωρα κανενα προβλημα.
 
Ποιά θα πρέπει να είναι η εβδομαδιαία συνιστώμενη ποσότητα σύκων που μπορούμε να δινουμε στα πουλιά δεδομένου οτι πρόκειται για ενα πολύ γλυκό φρούτο, και γεμάτο σποράκια; Ειναι σωστό να δίνουμε επί 3 συνεχόμενες μέρες σύκο, χωρις να επηρεαστεί το γαστρεντερολογικό τους σύστημα;:)
 
Όχι δεν κάνει κατά την άποψή μου και θεωρώ την παρατήρηση σωστή. Δύο το πολύ τρεις φορές την εβδομάδα και εναλλάξ διάφορα φρούτα ή λαχανικά.
 
εν τω μεταξυ οπως εχω ξαναπει δεν ειναι μονο το θεμα της διαρροιας που ενδεχομενως θα δημιουργηθει ειναι και το θεμα της ΖΑΧΑΡΗΣ εχει πολυ ζαχαρη μεσα το συκο και ενα παραδειγμα πολυ καλο ειναι οτι στην αρχαια ελλαδα οποιος ειχε χαλασμενα δοντια ελεγαν οτι τρωει πολλα συκα=συκοφαντης=αυτος που τρωει συκα
 
Φίλε astrapogiannos συκοφάντης στην Αρχαία Ελλάδα σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση λέγανε εκείνον που κατήγγειλε την απαγορευμένη εξαγωγή σύκων από την Αττική και όχι αυτόν που τρωει σύκα, ενώ στους χρόνους του Περικλή χρησιμοποιήθηκε με την σύγχρονη έννοια δηλ. Αυτος που προβαίνει σε ψευδή καταγγελία με σκοπό να διαβάλει κάποιον.
 
Μια άλλη...άποψη του ιδίου θέματος
" -Και βέβαια, το σύκο είχε από την αρχαιότητα και ερωτική σημασία, μια και σήμαινε το γυναικείο γεννητικό όργανο. Από αυτή την τελευταία σημασία ίσως προήλθε και η λέξη "συκοφάντης". Μάλλον λοιπόν η λέξη προέρχεται (σύκον+φαίνω) από αυτούς που κατάγγελλαν συμπολίτες τους για παράνομες ερωτικές σχέσεις."

1998 Νίκος Σαραντάκος

Ας εξετάσωμεν κι' αυτήν την εκδοχήν (όπως θα έλεγε και ο Ηλιας του 16ου)
 
Αν και off topic, η συζήτηση έχει ακαδημαϊκό ενδιαφέρον 🙂

Αρχ. συκοφάντης < σ[õκον + φαίνω (=φανερώνω)· πιθανόν η λέξη αρχικά να σήμαινε αυτόν που κατέδιδε τον κλέφτη σύκων και κατ' επέκταση τον κλέφτη ευτελών πραγμάτων. Η κατά τον Πλούταρχο σημ. ότι η λέξη σήμαινε αυτόν που κατέδιδε τους παρά τον νόμο εξαγωγείς σύκων από την Αττική. Δεν επιβεβαιώνεται από άλλα αρχαία κείμενα.

Μείζον Ελληνικό Λεξικό
 
επιτομον λεξικον της αρχαιας ελληνικης γλωσσης ετυμολογικον ερμηνευτικον Π.Χ. Δορμπαρακη συκοφαντης ο καρπουμενος τα ιερας συκας-ο ψευδως κατηγορων-
 
Στο βιβλίο Ιστορίας της Δ' Δημοτικού αναφέρεται ως η σωστή ερμηνεία της λέξεως συκοφαντία, η απόδοση που δίνει ο Σταύρος και ο Βασίλης. 🙂
 
Και εγώ από ότι θυμάμαι, συκοφάντης είναι εκείνος που προέβαινε σε καταγγελία παράνομης εξαγωγής σύκων. Η αρνητική σημασία της λέξης, απ'ότι είχα διαβάσει, προήλθε από το γεγονός ότι πολλοί "καλοθελητές" της εποχής κατέδιδαν ψευδώς συμπολίτες τους, ως δράστες της εν λόγω παράνονης πράξης. Ετσι η λέξη έφτασε να έχει σχέση με την ψευδή καταγγελία.

Πριν λιγες μερες ειδα οτι η συκια μου εχει κανει πολλα συκα

Εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το δέντρο έχει σύκα τέτοια εποχή. Εμείς, τον Αύγουστο έχουμε σύκα, μέχρι και Σεπτέμβριο. Αυτή τη στιγμή η συκιά μου ρίχνει τα φύλλα της!
 
τα βιβλια των σχολειων δεν τα εμπιστευομαι και παρα πολυ εγω διοτι τα μισα σε θεματα ιστοριας θρησκευτικων και συμπεριφορας τα γραφουν αλλιως και αλλιως ειναι{βλεπε "συνωστισμος" στην μικρασιατικη καταστροφη} τελος πατων κατατεθηκαν διαφορες αποψεις με αμιλλα {αμιλλα ειναι ΜΟΝΟ ο ευγενης ανταγωνισμος} και αυτο εχει σημασια
 
Η συκια στο σπιτι μου ειναι γεματη απο συκα! Δινω στα πουλια μου και τα τσακιζουν!
 
Back
Top