Γενικά Επίθεση τρωκτικού στα καναρίνια;

@Elli πιθανο περασμα βρηκα ψηλα στην κατασκευη και το σφραγισα.ειχα ενα δεσιμο πιο αραιό και εκανε ενα μικρο σουρωμα .οντως αιμα δεν υπηρχε.ακομα και στο πτερωμα του πουλιου και στο ακρωτηριασμενο ποδι.ειναι σκοτεινα οταν νυχτωνει δεν πιστευω οτι θα φανει κατι αλλα θα βαλω ενα παλιό κινητό που εχω.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Α οκ καλα κανεις!
Παντως τωρα διαβαζα οτι τα ποντικια και οι αρουραιοι κανουν νυχτερινες επιθεσεις! Οτι προεξεχει λεει απο το κλουβι, το κοβει ακαριαια με τα πολυ κοφτερα του δοντια! Τραυματισμενα πουλια, με πληγες στο σωμα, κομμενα φτερα και ποδια! Επισης λεει, οτι το ποντικι μπαινει και μεσα στο κλουβι και τρωει τ' αυγα απο την φωλια!
 
Και εγώ πιστεύω πως πρόκειται για ποντίκι. Στα μέρη μας (ίσως και όχι μόνο), λένε πως το ποντίκι χωράει να μπει όπου χωράει και η ουρά του, σχεδόν παντού δηλαδή... Εγώ σε κατασκευή παρόμοια με την δικιά σου, είχα κοτετσόρυρμα και μπόρεσε να μπει φίδι στο κλουβί. Και είχα και σίτα. Αλλά ένα μικρό άνοιγμα να βρεθεί, θα μπει. Το θεωρώ απίθανο να πιάστηκε κάπου το πόδι του και να το έκοψε μόνο του υπομένοντας φρικτούς πόνους, αλλά και έτσι να έγινε ο χώρος που βρέθηκε το πόδι δεν δικαιολογείται. Κάτι άλλο το πήρε μαζί του, και επειδή δεν μπόρεσε να περάσει από το πλέγμα, ίσως το παράτησε μέσα. Ψάξε επίσης και για ακαθαρσίες, συνήθως αφήνουν.
 
Και εγώ πιστεύω πως πρόκειται για ποντίκι. Στα μέρη μας (ίσως και όχι μόνο), λένε πως το ποντίκι χωράει να μπει όπου χωράει και η ουρά του, σχεδόν παντού δηλαδή... Εγώ σε κατασκευή παρόμοια με την δικιά σου, είχα κοτετσόρυρμα και μπόρεσε να μπει φίδι στο κλουβί. Και είχα και σίτα. Αλλά ένα μικρό άνοιγμα να βρεθεί, θα μπει. Το θεωρώ απίθανο να πιάστηκε κάπου το πόδι του και να το έκοψε μόνο του υπομένοντας φρικτούς πόνους, αλλά και έτσι να έγινε ο χώρος που βρέθηκε το πόδι δεν δικαιολογείται. Κάτι άλλο το πήρε μαζί του, και επειδή δεν μπόρεσε να περάσει από το πλέγμα, ίσως το παράτησε μέσα. Ψάξε επίσης και για ακαθαρσίες, συνήθως αφήνουν.
Το εχω ακουσει και εγω αυτο για τα ποντικια... αλλα αν ηταν οντως ετσι τοτε οι φακες που βαζουμε πως τα πιανουν? Ακυρη η απορια μου το ξερω αλλα αγχωθηκα τωρα για τα πουλια...
 
Μην αγχώνεσαι, είναι ένας μύθος που λένε στα χωριά. Βέβαια ισχύει για τα μικρόσωμα ποντίκια που πράγματι έχουν ελαστικότητα και μπαίνουν παντού αλλά όχι για όλα.
Φακες (τύπου κλουβιού) βάζουν συνήθως για τα μεγάλα ποντίκια, ενώ για τα πολύ μικρά κόλα.
 
Μην αγχώνεσαι, είναι ένας μύθος που λένε στα χωριά. Βέβαια ισχύει για τα μικρόσωμα ποντίκια που πράγματι έχουν ελαστικότητα και μπαίνουν παντού αλλά όχι για όλα.
Φακες (τύπου κλουβιού) βάζουν συνήθως για τα μεγάλα ποντίκια, ενώ για τα πολύ μικρά κόλα.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....! (Τους έχω κλουβιά από κουνελοσυρμα γι'αυτό και το άγχος μου...)
 
Φακες (τύπου κλουβιού) βάζουν συνήθως για τα μεγάλα ποντίκια, ενώ για τα πολύ μικρά κόλα.
Για εμένα οι φάκες - γκιλοτίνες και οι άλλες με την κόλλα είναι ειλικρινά απαράδεκτες. Για τη δεύτερη περίπτωση μάλιστα που είχα ρωτήσει και μου έδιναν φάκες με κόλλα ρώτησα....και έπειτα πώς ξεκολλάει το ποντίκι; Ο τύπος με κοίταξε εμβρόντητος σαν να ήμουν κανένα ούφο και μου λέει....δεν ξεκολλά φυσικά. Συνεχίζω με απορία...και πώς απελευθερώνεται το ποντίκι; ....και μου απαντά ....το παίρνεις με τη φάκα και το πετάς στα σκουπίδια....και φυσικά έφυγα από το μαγαζί με φάκα κλουβάκι, ώστε αν έπιανα το ποντίκι να το πήγαινα σε καμιά εξοχή να το αμολύσω και όχι να το καταδικάσω σε έναν πολύωρο μαρτυρικό θάνατο.
 
Είναι θέμα αντίληψης και του πως έχεις μεγαλώσει. Αν τα πεις αυτά στα χωριά ή και σε κάποιες κωμοπόλεις, θα σε πάρουν με τις πέτρες (το "σε" αναφέρεται στον καθένα). Γενικά αυτά τα ζώα είτε είναι ποντίκια, είτε είναι φίδια, έχουν αποτυπωθεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο στο μυαλό των περισσότερων ανθρώπων, και θεωρούνται "καταραμένα" και επικίνδυνα ή ποιό απλά... Σιχαμερά, και δύσκολα το βγάζεις αυτό από το μυαλό τους. Στην πραγματικότητα όμως, κάθε τι σε αυτόν τον πλανήτη έχει το ρόλο του (τα κουνούπια είναι μια εξαίρεση 😅), και το μόνο ον που καταστρέφει αυτή την αρμονία είναι ο άνθρωπος.
 
@Liakos18 όπως ας πούμε η γιαγιά μου έστριβε τα κεφάλια από τα σπουργίτια ( τα έλεγε τζαρτζάνια ) που πιάνονταν στο δίχτυ που είχε πάνω από τις φασολιές και ζεμάτιζε τα ποντίκια που πιάνονταν στις φακές! Έτσι μεγάλωσε και έτσι έμαθε στο χωριό!
Υ.Γ όταν την έπιασαν οι πόνοι της γεννάς ήταν σκαρφαλωμένη σε ένα δέντρο και μάζευε καρπούς!🤪
 
@ΜΑΡΙΑαα Είδωλο η γιαγιά! 😂
Η δικιά μου φροντίζει όσο δεν μπορείς να φανταστείς τις κότες τις.... μέχρι που έρχεται η ώρα να τις σφάξει. Μετά αρχίζουν τα: κάτσε μωρή εδωχάμου, ε που να μη σου πω, κράτα τη μη σου φτερακίξει κ.τ.λ - κ.τ.λ....
* ξεφύγαμε και ζητάω συγνώμη από τον θεματοθέτη.
 
Παιδιά έχω ψιλοφρικαρει. Όχι γιατί είμαι καμμιά πρωτευουσιάνα αλλά μερικά τα ακούω πρώτη φορά (άμοιρα σπουργιτακια 😥). Η γιαγιά μου είχε κάποτε περιστέρια (εγώ σαν ιστορίες τα πρόλαβα -απο την κρύπτη!) κ μαγείρευε κάποια από τα μικρά τους αφού τα σκότωνε η ίδια. 😰. Δυστυχώς αυτό με την κόλλα με τα ποντίκια το έχω ακούσει κ εγώ. Ακόμα κ να θες να σκοτώσεις ένα ποντίκι που δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω γιατί είναι ένα ζωντανό, πως να το κάνουμε, (συμφωνώ με @ianos ας το πιάσουμε κ ας το απομακρύνουμε), αυτό που μου είναι αδιανόητο είναι το γιατί πρέπει να είναι μαρτυρικός ο θάνατος του.
 
(τα κουνούπια είναι μια εξαίρεση 😅),
Όχι οι κατσαρίδες είναι η εξαίρεση!🥴. Τις οποίες επίσης δεν σκοτώνω αλλά όχι λόγω πεποιθήσεων αλλά γιατί τις ΤΡΈΜΩ. Έχω διώξει σκορπιό, έχω δει δύο φορές φίδι, δεντρογαλια κ οχιά , χωρίς να κουνήσω βλέφαρο, τσακαλι, αλεπού (πολύ όμορφα by the way), αλλά άμα δω κατσαρίδα ... 🥶
 
Back
Top