Διατροφή Τρώνε τα καναρίνια μανταρίνια;

Εκανα το εξης απλουστατο
εβαλα σε 20 καναρες μεσα σε μπολ μανταρινι, μπροκολο και μηλο.
Τα αποτελεσματα ηταν τα εξης: το μηλο χαθηκε,το μπροκολο αθικτο και τα μανταρινια ψιλοτσιμπιμενα.
Το ηθικο διδαγμα ηταν οτι τα πουλακια τρωνε αυτο που ο οργανισμος τους εχει αναγκη πιο πολυ και οχι τιποτε παραπανω και το λεω γιατι ειδα αρκετα πουλακια να κουτσουλανε το μπροκολο και να τρωνε το μηλο αλλα οχι το αντιθετο
 
Συνήθως τρώνε κάτι πολύ όχι μόνο γιατί το έχουν ανάγκη αλλά γιατί τους αρέσει περισσότερο. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέχουμε αν θέλουμε να τους παρέχουμε μία ισορροπημένη διατροφή. :)
 
Εγώ τους δίνω και μανταρίνια και μπορώ να πώ οτι αρέσκονται ιδιαίτερα. Όμως πρώτα βγάζω τυχόν κουκούτσια,έπειτα κόβω δυο φετούλες μόνο σε μικρά κομματάκια(για δυο καναρίνια) και τέλος το αφήνω να ζεσταθεί. Σε 3 ώρες απο το σερβίρισμα το έχουν εξαφανίσει και αν όχι, το αφαιρώ εγώ μιας και οι βιταμίνες τους έχουν εξαφανιστεί
 
Eγω συνήθως τος βάζω τις φλούδες απο μήλο κ καμιά φορά απο αχλάδι. Ακομά τους βάζω κ αγγουράκι. Δεν έχω βάει ποτε μπρόκολο κ παντζάρι, αλλά θα το δοκιμάσω γιατί με συμβούλεψε η Georgina.
 
Είναι προτιμότερο να τους βάζεις το εσωτερικό των φρούτων παρά τη φλούδα, έστω και αν αυτή είναι πλουσιότερη σε θρεπτικά συστατικά. Ως γνωστόν η φλούδα περιέχει μεγάλα ποσά από υπολείμματα φυτοφαρμάκων και περιβαλλοντικών ρύπων. Έχει επίσης αναφερθεί ότι όσο καλό και αν είναι το πλύσιμο, παραμένει πάντα μια σχετικά μεγάλη ποσότητα από αυτά πάνω στη φλούδα.
 
Σε οτι εχει σχεση με τα προιοντα που παραγονται μεσα στο χωμα[καροτο-παντζαρι κ. Α]ειναι παρα πολυ επικυνδινα για την υγεια των πουλιων. Στο εδαφος υπαρχουν εντομα [σιδηροσκωληκες-νηματωδης]που προσβαλουν τα λαχανικα
αυτα, ειναι πολυ ανθεκτικα και για την καταπολεμηση τους χρησιμοποιουνται πολυ ισχυρα εντομοκτονα και με πολυ μεγαλη διαρκεια δρασης εως και 5 μηνες.
 
Back
Top