Αναπαραγωγή Τσακωμός κανάρας με καρδερίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωωω μωρε να σου ζησει το μικρακι! Ποσα ακομα περιμενεις;

Σ'ευχαριστω πολυυυ Αλικηη!
Ειναι 2 αυγα ακομα, αλλα περιμενω ενα πουλακι.. Το αλλο αυγο δειχνει κλουβιο απο το χρωμα του..
 
Σ'ευχαριστω πολυυυ Αλικηη!
Ειναι 2 αυγα ακομα, αλλα περιμενω ενα πουλακι.. Το αλλο αυγο δειχνει κλουβιο απο το χρωμα του..
Με το καλο! Καλα το χρωμα δεν λεει και πολλα... ωοσκοπηση εχεις κανει;
 
Με το καλο! Καλα το χρωμα δεν λεει και πολλα... ωοσκοπηση εχεις κανει;

Οχι, δεν εκανα ωοσκοπηση.. Μιλησε η εμπειρια 😛
😀.. Και την προηγουμενη φορα το ενα αυγο οπως το γεννησε ετσι εμεινε.. Δεν σκουρεινε καθολου..
 
Σημερα βγηκε και ο 2ος πιτσιρικος μουυ!

rsz_20150628_085126.jpg
 
Να το αφησεις εφοσον δεν ειναι σπασμενο. Ο ιδανικος αριθμος για να στηριζονται οι νεοσσοι και να μην τους πλακωνει η μητερα τους ειναι το 4. Μπορεις και να προσθεσεις αυγο πλαστικο, ή να τα αφησεις οπως ειναι.
 
Να το αφησεις εφοσον δεν ειναι σπασμενο. Ο ιδανικος αριθμος για να στηριζονται οι νεοσσοι και να μην τους πλακωνει η μητερα τους ειναι το 4. Μπορεις και να προσθεσεις αυγο πλαστικο, ή να τα αφησεις οπως ειναι.

Δεν ειναι σπασμενο!
Απλα δεν εχει πουλακι μεσα!
Οποτε το αφηνω..
Παντως παρατηρω πως αυτα τα 2 μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα αοπ τα προηγουμενα..υπαρχεια καποια εξηγηση;
ή μου φαινεται;
 
Δεν ειναι σπασμενο!
Απλα δεν εχει πουλακι μεσα!
Οποτε το αφηνω..
Παντως παρατηρω πως αυτα τα 2 μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα αοπ τα προηγουμενα..υπαρχεια καποια εξηγηση;
ή μου φαινεται;
Οσο πιο λιγα μωρα στη φωλια, τοσο περισσοτερο τα μπουκωνουν οι γονεις και αναπτυσσονται γρηγοροτερα.

Ειναι διαφορετικη η επιμεριση του φαγητου σε εναν - δυο νεοσσους απο 4-5.
 
Οσο πιο λιγα μωρα στη φωλια, τοσο περισσοτερο τα μπουκωνουν οι γονεις και αναπτυσσονται γρηγοροτερα.

Ειναι διαφορετικη η επιμεριση του φαγητου σε εναν - δυο νεοσσους απο 4-5.

Μα εχθες ητανε μια σταλια.. Και σημερα ειναι 3 χθεσινα το καθενα 😛
 
Μα εχθες ητανε μια σταλια.. Και σημερα ειναι 3 χθεσινα το καθενα 😛
Εμ... Μεγαλωνουν παρα πολυ γρηγορα οταν ειναι δυο ή ενα σε λιγο θα εχεις κατι μπαλες με κεφαλια να μου το θυμηθεις😎
 
Τα πουλακια καθε μερα ειναι διαφορετικα.. Μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!
Ειναι 10-9 ημερων!
Λοιπον, ακουστε να γελασετε.. Εχθες αλλαξα την τσοχα της φωλιας γιατι αυτα ειναι λιγο βρωμιαρικα.. ( τα αλλα εκαναν οπιστεν τον ποπο τους εξω απο την φωλια και οποιον παρει ο χαρος 😛 )... Τα επιασα κι εγω να τα αλλαξω..φοβοντουσαν και τα 2.. Το ενα ανοιγοκλεινε τα φτερα του και το αλλο ξαφνικά βαζει την φτερουγα του κατω απο το κεφαλακι του και κρυφτηκε.. Ε δεν αντεξα κι εγω και εβαλα τα γελια..Απο εχθες με το που με βλεπει οταν παω να τα δω κανει το ιδιο 😛
😀.. Δεν ξερω τι να κανω ωστε να το ''ημερεψω'' λιγακι ωστε να μην φοβατε.. Αλλα απ'οτι φαινεται ετσι θα μεινει το πραγμα!
 
Back
Top