Διατροφή Τσουκνίδα στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εγω δινω τσουκνιδα σε ολα καναρια [ μονο τα σγ του βορρα δεν το τρωγανε]
χρονια τωρα κ δεν εχη γινη τιποτα βγενη μεσα στον κηπο μου δινω κ σε ολα τα αγρια που εχω 25 τον αριθμο.
κ τωρα αγοραζω απο την λαικη κ τους δινω [εισαγωμενο βεβαια μπροκολο 3 φορες την εβδομαδα] σημερα εμφανειστηκε 1 μετρο φιδι [μαλλον δεντρογαλια πρεπη να ειναι ] μου το ειπε ο γειτονας οτι μπηκε μεσα στον κηπο εριξα θειαφι κ περιμενω να δω τι θα γινη.
 
Παιδιά καρδερίνες να τρώνε τσουκνίδες δεν έχω δεί. Εχω δεί όμως σπίνους. Στον μπαξέ μου γίνεται χαμός. Κάτι θα ξέρουν...
 
η τσουκνιδα μενοντας στο νερο υποκειναι σε ζυμωση που στην αρχη την μετατρεπει σε φαρμακο για τα εντομα(εναντιον) και ισως επικινδυνο για τα φυτα και σε 15 μερες σιγουρα δηλητηριο για τα πουλια και ενα τελειο βιολογικο λιπασμα για διαφυλλικο ψεκασμο σε ντοματιες και πιπεριες ειδικα αλλα και γενικα στα φυτα.

οπως επισης και το σκορδο γινεται δηλητηριο μετα την 3η μερα και ειδικα τα σκορδα που εχουν φυτρες
 
Είναι αυτό τσουκνίδα;




Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
συμπληρωματικα σε αυτα που παλιοτερα ειχα γραψει για το θεμα θα επισυναψω την παρακατω διευθηνση που ανοιγει ενα αρχειο επιστημονικης μελετης που επιβεβαιωνει οσα καλα λεγοντε για την τσουκνιδα (ουρτικα η διοικος-urtica dioica)

http://wildfoodplants.com/file_download/13

ειναι στα αγγλικα και θα με συγχωρεσετε που δεν καθησα να κανω μεταφραση. Απλα θα ηθελα να επισημανω την ιδιαιτερη σημασια του λινολεικου οξεος που αναφερεται και το οποιο σε σχετικη ερευνα που ειχα κανει καποτε γι το λαδι νυχτολουλουδου που επισης εχει την ουσια αυτη σε μεγαλη περιεκτικοτητα(primpose oil) ειναι ιδιατερα σημαντικο για τα πουλια. Οπως φαινεται εδω https://community.petbirds.gr/threads/chia-camelina-bella-di-notte-ως-συμπληρώματα-διατροφής.2117/ αλλα και καπου αλλου (αντιστοιχο του προηγουμενο επιστημονικο αρθρο ξενο)που δεν εχω προχειρο αυτη τη στιγμη
 
@ jk21 Αν σε ενδιαφέρει το λινολεϊκό οξύ, συμπεριέλαβε στη λίστα σου και το Chia. Περιέχει αξιόλογες ποσότητες αυτών των λιπαρών. :) Σπόρος Chia - Παρουσίαση, Χαρακτηριστικά

GREEN είπε:
Ναι ειναι και φαινεται να την γαργαλαει και λιγο στην γλωσσα. :D
Δεν είναι; και εμένα έτσι μου φάνηκε :)
 
Γιάννη απλώς δεν έγραψα σωστά αυτό που σκεφτόμουν. Εννοούσα απλώς…

Έτσι δεν είναι (σα να την γαργαλάει λίγο στην γλώσσα); Γιατί και εμένα έτσι μου φάνηκε
 
ΟΚ Σταυρο, παντως μου θυμισε μια καρδερινα μου που εκοψε ολοκληρο φυλλο, το κρατησε μετα με το ποδι της για να το φαει και ξαφνικά αρχισε και χοροπηδουσε με το ενα ποδι...
 
στο βιντεο ειναι σιγουρα τσουκνιδα (την βαζω και στη χορτοπιτα που φτιαχνω και την ξερω καλα).
σταυρο chia χρησιμοποιω ηδη. Την quinoa την ξερεις; Για δες εδω

Κινόα - Βικπαίδεια


δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα ειχα διαβασει περα απο αυτο το αρθρο της wikipedia και κατι αλλα ειδικα για πουλια

"http://www.ncbs.org/quinoa.htm"
Vegetarians in Paradise/Quinoa History, Quinoa Nutrition, Quinoa Recipe

και εδω (που ειναι μια ιστοσελιδα σπεσιαλ αν την ψαξεις) αλλα δεν θυμαμαι σε πιο σημειο την αναφερει
 
Πολύ ενδιαφέροντα πραγματικά! Δεν τον γνώριζα το σπόρο αυτό.

Στο πρώτο από τα δύο τελευταία λινκ μάλιστα, η συγγραφέας (τυγχάνει να την γνωρίζω κιόλας) προτείνει το σπόρο ως τροφή ανάπτυξης αφού υποστεί κάποια προεργασία την οποία περιγράφει!

@ Green
Σαφώς και είναι τσουκνίδα. Εμένα Γιάννη μου θύμισε άνθρωπο που τρώει κατά λάθος κάτι καυτερό και μετά τρέχει γύρω γύρω από το τραπέζι. :D Δεν φάνηκε να πτοείται πάντως και συνέχισε να την τιμά. Εξάλλου όπως αναφέρει και ο Μάκης, ότι έριχνε μέσα στην κλούβα εξαφανιζόταν μέσα σε λίγα λεπτά.
 
Σταυρο τελεια περιγραφη. Τους δινω και γω και την τρωνε αμεσως. Ειχα κατι μεγαλες τσουκνιδες εδω εξω και περιμενα να μεγαλωσει λιγο το λουλουδι τους για να τις δωσω στα πουλια αλλα τις εκαψε ο παγος 😡 Σε λιγο θα αρχισω να τους δινω τακτικα.
 
το ποστ αυτο το ανεβαζω οχι γιατι εχω κατι να προσθεσω για την τσουκνιδα (ηδη εχουν γραφει αρκετα και εδω αλλα και εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Η-τσουκνίδα-στα-πτηνά-urtica.2236/ αλλα σαν υπενθυμιση για οσους γνωριζανε το θεμα και σαν μια πολυ καλη προταση για οσους αυτο ειναι κατι που τωρα το ακουνε για πρωτη φορα. Αφορμη ηταν η εμφανιση αυτη την εποχη στις λαικες αγορες ξανα φρεσκιας τσουκνιδας (αρα και η ευκολη ανευρεση της) και η χρησιμοποιηση της απο μενα σημερα στα πουλια μου. Αν σας πω οτι δεν αφησνε ουτε κοτσανι😱. Και εβαλα και αρκετα...

*για οσους δεν ειναι στην ομαδα "φιλοι της μαγειρικης " οποτε το ξερουν, να γνωριζετε οτι μπαινει και ειναι θρεπτικοτατη και στην χορτοπιτα:)
 
Για τις καρδερινες καλη ειναι. Για μουλους παντος που την δοκιμασα σε δυο πουλια και τα δυο φουσκωσανε! Οποτε προσοχη!
 
μαλλον δεν εφταιγε η τσουκνιδα ή ηταν ραντισμενη. Τα καναρινια και γενικως τα πουλια την τσακιζουν.
 
Η τσουκνίδα με μέτρο είναι θαυματουργή.ο παππούς που συγχωρεθηκε φέτος όταν ήμουν μικρός μου έλεγε..το πουλί θα φάει ότι του αρέσει.σε κλούβα με 20 καναρίνια τότε την έβαζε σε τσαμπιά και αφού τρώγανε με λύσσα ...μετά είχαμε μια κλούβα σε νάρκη.και αφού καταλασωσανε όλο το νερό...δεν ξέρω αλλά από τότε που έκανα τεστ με τα πουλιά τώρα που έχω ένα ζευγαράκι για του χρόνου εγώ το κάνω τσάι.ζεσταίνω το νερό και ρίχνω μέσα αποξηραμένη η φρέσκια.το αφήνω 20 λεπτά ανακινώντας και μετά το αραιώνει πάλι με λίγο ζεστό νέρο και το βάζω .το αλλάζω κάθε 2 μέρες για 1 εβδομάδα.από το τι κάνουν φαίνεται ότι λειτουργεί καλα.και το γαιδουραγκαθο
 
Back
Top