Τσουχτερά πρόστιμα από 100 μέχρι 30.000 ευρώ για τους ιδιοκτήτες κατοικιδίων

... Παντως δεν μου κανει να το στειρωσω απο την στιγμη που ειναι μεσα στο σπιτι και ουτε γυρναει γυρω γυρω ουτε τιποτα...
Πρέπει να στειρώνεις ένα θηλυκό σκυλί όχι μόνο για την αποφυγή μιας ανεπιθύμητης γέννας, αλλά για την καλή κατάσταση της υγείας του. Κινδυνεύουν από πυομήτρα
 
Πρέπει να στειρώνεις ένα θηλυκό σκυλί όχι μόνο για την αποφυγή μιας ανεπιθύμητης γέννας, αλλά για την καλή κατάσταση της υγείας του. Κινδυνεύουν από πυομήτρα
Ευχαριστώ μετά από ψάξιμο και διάβασμα είχα αποφασίσει να την στειρωσω.
Πρέπει να γίνεται αν ξέρω και μεταξύ δεύτερης ή τρίτης περιόδου.
Εμένα πέρασε την πρώτη 13 Νοέμβρη και ενω είναι ήδη Ιούλιος δεν έχει έρθει η δεύτερη ακόμα.
 
Κάθε 6 μηνο περίπου είναι κανονικά. Ίσως επειδή είναι μικρή ακόμα... Περίμενε λίγο.
 
Ναι και εγώ κάπου τόσο ξέρω περίμενα τον Μάιο, είναι γεννημένη Οκτωβρίο 2012.
Ίσως υπάρχουν επιπλοκές επειδή είναι οι πρώτες περίοδοι..
 
Καλημερα.. Το σκυλακι πρεπει να κανει μια τουλαχιστον γεννα για να μην εχει στο μελλον προβλημα.. Και μετα να στειρωθει. Ξερω πως δεν ειναι δυνατο να κανουν ολα τα θηλυκα γεννες.
 
Καλημερα.. Το σκυλακι πρεπει να κανει μια τουλαχιστον γεννα για να μην εχει στο μελλον προβλημα.. Και μετα να στειρωθει. Ξερω πως δεν ειναι δυνατο να κανουν ολα τα θηλυκα γεννες.
Αριαδνη μου καλο θα ηταν να ενημερωνομαστε πρωτα. Κανενα σκυλι δεν ΠΡΕΠΕΙ να κανει μια γεννα για να στειρωθει. Δεν ωφελει σε τιποτα ουτε το ιδιο το ζωο ουτε τα αλλα σκυλακια που περιμενουν στοιβαγμενα σε κλουβια καταφυγιων ή στους δρομους για να βρουν ενα σπιτι.
 
Ρωτησε τον κτηνιατρο να δεις.. Ο σκυλος αν δεν κανει μια γεννα οταν μεγαλωσει θα εχει προβλημα στην μητρα.. Αν οχι 100% αλλα εχει παρα πολλες πιθανοτητες. Ψαξε το να δεις..

Ρε παιδια τι μπουρδες λεω; 😀 . Για αστειρωτα σκυλακια μιλουσα. Γραψτε λαθος 😛 .
 
Ρωτησε τον κτηνιατρο να δεις.. Ο σκυλος αν δεν κανει μια γεννα οταν μεγαλωσει θα εχει προβλημα στην μητρα.. Αν οχι 100% αλλα εχει παρα πολλες πιθανοτητες. Ψαξε το να δεις..

O σκυλος που στειρωνεται του αφαιρειται η μητρα και δεν θα εχει κανενα προβλημα απολυτως. Επισης τον προφυλασσεις απο καρκινους μαστων που ειναι πολυ συχνοι στις ηλικιωμενες σκυλες που δεν στειρωθηκαν. Ακομη δεν ζει "χαρα μητροτητας, σεξ" και λοιπες ανθρωποποιημενες εννοιες. 😉
 
O σκυλος που στειρωνεται του αφαιρειται η μητρα και δεν θα εχει κανενα προβλημα απολυτως. Επισης τον προφυλασσεις απο καρκινους μαστων που ειναι πολυ συχνοι στις ηλικιωμενες σκυλες που δεν στειρωθηκαν. Ακομη δεν ζει "χαρα μητροτητας, σεξ" και λοιπες ανθρωποποιημενες εννοιες. 😉

Ναι ναι.. Εχεις δικαιο.. :). Μαλλον αυτο που αναφερα πιο πανω αφορουσε θηλυκια που δεν εχει στειρωθει.
 
Παιδια επειδη απο οτι βλεπω είστε ενημερωμένοι για τους νομους! Εχει βγει νόμος που επιτρέπεται ο σκύλος να το παρω μαζι μου στην θάλασσα; Γιατι ετσι μου ειπε ενας φίλος μου!
 
Ρωτησε τον κτηνιατρο να δεις.. Ο σκυλος αν δεν κανει μια γεννα οταν μεγαλωσει θα εχει προβλημα στην μητρα.. Αν οχι 100% αλλα εχει παρα πολλες πιθανοτητες. Ψαξε το να δεις..

Ρε παιδια τι μπουρδες λεω; 😀 . Για αστειρωτα σκυλακια μιλουσα. Γραψτε λαθος 😛 .

Δεν ''ξέρω'' τι μπούρδες λες Αριάδνη 😛
, αυτό που σίγουρα γνωρίζω και καλό θα είναι να το γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν θηλυκά σκυλιά είναι πως...όσες γέννες και αν έχει κάνει τα προηγούμενα χρόνια το ζώο και πάλι κάθε 6μηνο (που αδιαθετεί) κινδυνεύει από πυομήτρα,
δηλ το πόσες φορές γέννησε δεν παίζει ρόλο στον κίνδυνο να πάθει μελλοντικά πυομήτρα.
 
Εμενα η μια θηλυκια ειναι 7 χρονων. Δεν την στειρωσα. Εμεινε εγκυος απο ενα αδεσποτο σκυλακι οταν ηταν 2 χρονων νομιζω. Τα κρατησα τα μικρα. Η ευθυνη ηταν δικη μου. Επρεπε να την ειχα στειρωσει ή να την προσεχα περισσοτερο.
 
O σκυλος που στειρωνεται του αφαιρειται η μητρα και δεν θα εχει κανενα προβλημα απολυτως. Επισης τον προφυλασσεις απο καρκινους μαστων που ειναι πολυ συχνοι στις ηλικιωμενες σκυλες που δεν στειρωθηκαν. Ακομη δεν ζει "χαρα μητροτητας, σεξ" και λοιπες ανθρωποποιημενες εννοιες. 😉

Αναλόγως δε στειρώνοντας τα αρσενικά ζώα, τα προφυλλάσεις από καρκίνο του προστάτη και των όρχεων.
Οπότε είναι καλό να στειρώνονται διότι με αυτό τον τρόπο κάνεις (συγχρόνως) πρόληψη.
 
Παιδια επειδη απο οτι βλεπω είστε ενημερωμένοι για τους νομους! Εχει βγει νόμος που επιτρέπεται ο σκύλος να το παρω μαζι μου στην θάλασσα; Γιατι ετσι μου ειπε ενας φίλος μου!
Ναι! Έχει βγει αλλά καλό θα ήταν να πας το σκυλάκι σου σε μια παραλία που δεν έχει τόσο κόσμο και να μην είναι οργανωμένη για να μην έχεις φασαρίες. Προφανώς το σκυλί σου θα πρέπει να είναι εξοικειωμένο με τον κόσμο να μην κάνει φασαρία και γενικότερα να μην ενοχλεί ώστε να μην δημιουργήσει πρόβλημα στους υπόλοιπους της παραλίας...
 
εμενα μου μιαζει αλαλουμ νομοι του ποδιου με μεγαλα κενα που θα παρεμηνευθουν και τελικα δεν θα γινει τιποτα για τα ερημα τα ζωα.
 
Back
Top