Ασθένειες Τυφλό καναρίνι από καταρράκτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Γρφω για να σας καταθεσω την εμπειρια μου...
Εχω ενα norich του 2004
(ταλαιπωρο πουλακι, απο κυστεις... Κατα τ΄αλλα σε καλη φυσικη κατασταση)
Του ειχα αγορασει πολυ μεγαλο κλουβι, ειχα βαλει τα κλαδια σε μεγαλες αποστασεις ωστε να πεταει...
Ολα πηγαιναν καλα εως οτου τον πηγα στον κτηνιατρο μου για να του αφαιρεσει μια αρκετα μεγαλη κυστη (συμπτωματικα) κοντα στην μια του φτερουγα.
Διαπιστωσα μια μικρη δυσκολια στο να πεταει,
φανταστηκα οτι ειχε να κανει με την αφαιρεση της κυστης,
Περιμενα λιγες μερες και οταν ειδα το προβλημα να εξακολουθει προσθεσα κλαδια στο κλουβι
(ωστε οι αποστασεις να γινουν πιο κοντινες)
Αυτο βοηθησε την κατασταση... Περασε πανω απο μηνας και αρχισε να μη μπορει να πεταξει ουτε αυτες τις μικροτερες αποστασεις.
Επεφτε πολλες φορες κατω.
Πολυ γρηγορα ανακαλυψε αλλο τροπο να κανει την διαδρομη (πλαινα καγκελα)
Δεν υποψιαζομουν κατι αλλο γιατι ετρωγε κανονικα, μονο δεν κελαιδουσε (<stres> νομιζα) σκεφτηκα ομως οτι περασε καιρος για να τον ενοχλει ακομα η φτερουγα του.
Ετσι πηγαμε ξανα στον κτηνιατρο...
Η απαντηση του αφου τον εξετασε ηταν... ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗΣ.. Δεν βλεπει τιποτα!
Το πηρα πολυ βαρια... Πως θα τα βγαλει περα σκεφτηκα... Πως μπορω να τον βοηθησω;
Τον αγαπαω πολυ... Ολοι τον αγαπαμε... (ειναι σαν σκυλακι η συμπεριφορα του...)
Ο κτηνιατρος με ιδιαιτερη ευαισθησια (τον ευχαριστω πολυ)
μου εδωσε οδηγιες για μικρο κλουβι, νερο και τροφη σε σταθερα σημεια...
θα προσαρμοστει... Ειπε.
Για μεγαλο διαστημα ηταν μελαγχολικος...
Με τον καιρο εχει συνηθισει... (δεν βλεπει καθολου).. Τον βαηθαω
να κανει μπανιο και οπου καταλαβαινω οτι εχει αναγκη
Τωρα τον ακουω να κελαηδαει, αισθανομαι τυχερη που τον εχω...
Απο τα προβληματα της υγειας του εμαθα... Πολλα!
ADMIRAL :love
Σας ευχαριστω ολους :) και ελπιζω να μην σας φανει χρησιμο αυτο το post
 
Δεν γινεται κατι γι'αυτο; Καμια μικροεπεμβαση;
Αν ειναι δυνατον παντως... Πρωτη φορα το ακουω αυτο!
 
Βρηκαμε κτηνιατρο-οφθαλμιατρο που αναλαμβανει την επεμβαση
(δεν εχει ξαναγινει κατι αναλογο σε καναρινι απ΄οσο γνωριζω)
Οσο το πουλακι ηταν μελαγχολικο σκεπτομουνα να το παω... (φοβαμαι την ναρκωση)
Τωρα εχει αρκετα προσαρμοστει, φαινεται καλα!
Ισως να τον παω, δεν ξερω...ζυγιζω ακομη τα πραγματα..
απο την μια πλευρα στα κατα υπαρχει ο κινδυνος της ναρκωσης,
μετα, ενδεχεται να μην πετυχει η επεμβαση και να υποστει αλλη μια ταλαιπωρια...
Απο την αλλη θα ηταν υπεροχο π.χ. Να βρισκει το φαγητο του χωρις να το ψαχνει με το ποδαρακι του
η΄χτυπωντας το ραμφος του... (σαν το ασπρο μπαστουνακι των τυφλων)

Σκεπτομαι οτι αν τελικα κανω την κινηση,
θα πρεπει να την κανω οσο ειναι ακομα <μικρος-νεος >για να ειναι πιο δυνατος :)
 
Οι πιθανοτητες παντως ειναι 2 καλες/1 ασχημη: θα γινει καλα ή θα παραμεινει τα ιδια/δυστυχως θα το χασεις.
Αλλα ετσι κι αλλιως τη ναρκωση την εχει ξαναϋποστει με επιτυχια, οποτε αυτο ειναι ελπιδοφορο.
Παντως οτι και να γινει, εσυ θα εχεις προσπαθησει για το καλο του.
 
Sissy,

os ksero apo filos, pou exoune tifla poulia, to pouli sinexisete kala etsi, to kataferei. To mono pou prepei na prosexeis, einai na min allaseis tipota sto kloubi tou, na bri ola ta pragmata (Trofi,Nero) sti thesi pou gnorisi, kai tha zi kanonika xoris problima.

Ego prosopika den riskara enxirisi.

Alexandros
 
είχα αναφέρει σε ένα παλαιότερο post μου για ένα καναρίνι μου που είχε μια ελαφρώς, παράξενη συμπεριφορά και κίνηση του κεφαλιού και τώρα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν βλέπει.
Δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο. Δεν έχει χτυπήσει, ούτε είχε αρρωστήσει (τουλάχιστον με εμφανή συμπτώματα).

Εκτός από επέμβαση έχετε ακούσει για κάποια θεραπεία σε θέματα όρασης των καναριών;
 
... Δεν έχει χτυπήσει, ούτε είχε αρρωστήσει (τουλάχιστον με εμφανή συμπτώματα)...

Σε περιπτωση που εχει καταρρακτη δεν υπαρχουν προηγουμενα συμπτωματα (το δικο μου εχει καταρρακτη) απλα χανει σιγα σιγα την οραση του. Οπως και στους ανθρωπους, ετσι και στα πτηνα οι πιθανοτητες, να χτυπησει και να τυφλωθει η' το να παθει καταρρακτη δεν εχουν προγουμενα συμπτωματα.
 
... Εκτός από επέμβαση έχετε ακούσει για κάποια θεραπεία σε θέματα όρασης των καναριών;
Επεμβαση η' θεραπεια για ποιο προβλημα; Ειδε καποιος γιατρος το πουλακι και διεγνωσε απο ποια αιτια εχασε την οραση του; 😕
 
δεν ήθελα να βιαστώ και να πάω σε γιατρό χωρίς να είμαι σίγουρος ότι όντως κάτι έχει.
Τώρα μάλλον ήρθε η ώρα.
 
χμ... Και προσέχοντας πολύ νομίζω ότι βλέπω μια ελαφρώς ανοιχτόχρωμη κηλίδα
 
Ο μικρός μου admiral...


tinypic-no-longer-available.jpg


εκτός από καταρράκτη έβγαζε και Κύστεις σε καναρίνι Norwich
Αργότερα υπέφερε από τα νεφρά του, ανέβασε ουρικό, έπαιρνε φάρμακο

tinypic-no-longer-available.jpg


ώσπου ξεκουράστηκε στις 6-1-2010
Παρότι υπέφερε από τόσα πολλά ήταν πάντα υπέροχος τραγουδιστής...
 
Σίσσυ και υπολοιπα παιδια καλησπέρα, Δεν ξέρω αν θα δει καποιος το μήνυμα αυτό. Αν το δειτε όμως θα ήθελα να μου δώσει κάποιος στοιχεία του κτηνιάτρου που αναλάμβανε εγχείριση καταρράκτη σε πουλάκι. Έχω έναν African grey με σοβαρή υπόψια καταρράκτη και θα ήθελα τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε κάτι. Με λένε ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ. Ευχαριστω
 
Μαριαλένα μου (Lelos75) πρώτα θα πρέπει να διαγνωστεί ο καταρράκτης...
Ο κτηνίατρος που παρακολουθούσε τον admiral είναι ο Αχιλλέας Ακρίβος αυτός έκανε την διάγνωση.
Τότε μου είχε μιλήσει για κάποια κτηνίατρο-οφθαλμίατρο η οποία (μάλλον) θα μπορούσε να εγχειρήσει το καναρίνι μου σε συνεργασία μαζί του (σε ότι αφορά την νάρκωση).
Η αλήθεια είναι πως θεωρώ σοβαρότατο το θέμα της νάρκωσης και ο Ακρίβος είναι ο μόνος που εμπιστεύομαι αφού έχει ναρκώσει επιτυχώς τον Μάριο (26γρ) αλλά και τον admiral (12γρ)... Κάθε περίπτωση βέβαια είναι μοναδική αλλά έχασα τον Κάρλο μου ''πάνω'' στη νάρκωση (σε άλλη γιατρό) και δεν μπορώ ακόμα να το ξεπεράσω.
Αν θυμάμαι καλά (μετά από τόσα χρόνια) η γιατρός ονομάζεται Ζάκκα Μαρία.
Γνωρίζω έναν άριστο επιστήμονα οφθαλμίατρο-κτηνίατρο τον Ιγνάτιο Λιαπή, ο οποίος δεν ασχολείται με πτηνά (απ ΄όσο γνωρίζω), αλλά στη θέση σου θα τον συναντούσα ή θα του μιλούσα στο τηλέφωνο έστω για να με συμβουλεύσει που να στραφώ.
Σου έγραψα όλα όσα γνωρίζω, ελπίζω όλα να πάνε καλά για σας... Σκέψου πολύ και ''ζύγισε'' καλά τις συνθήκες (αφού συζητήσεις με τους γιατρούς, ρώτα το ποσοστό επιτυχίας- αν έχουν ξανακάνει ανάλογη επέμβαση κτλ) πριν αποφασίσεις για το τι θα κάνεις για τον μικρό σου φίλο.
(Σ΄ευχαριστώ πολύ Γιάννη ianos)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σίσσυ σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχω δει το μήνυμά σου από προχθές αλλά τώρα κατόρθωσα να απαντήσω (3 παιδάκια έχω οπότε... :) )
Σχετικά με το Λέλο μου τον έχω 14 χρόνια και έχω περάσει πολλά μαζί του. Είχε διάφορα προβληματάκια στο παρελθόν τα οποία σε γενικές γραμμές ξεπεράσαμε τα περισσότερα. Δυστυχώς είναι πάρα πολύ πεισματάρης και αυτό τον έχει δυσκολέψει σε πολλά πράγματα. Κατ' αρχήν, αν και είναι δεμένος μαζί μου, δεν είναι εύκολος στην επαφή ακόμα και μετά από τόσα χρόνια. Επίσης είναι πολύ ιδιότροπος στο φαγητό. Τέλοσπάντων το θέμα με τα μάτια του το παρατήρησα τον τελευταίο μήνα (είναι θολά στη μισή ίριδα λες και καλύπτονται από κάποιο λευκό φιλμ) αν δεν έψαχνα στο google δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι και οι παπαγάλοι παθαίνουν π.χ. καταρράκτη (χωρίς να ξέρω αν πρόκειται για κάτι τέτοιο).
Τον κο Ακρίβο τον γνωρίζω και μάλιστα είναι ο πρώτος κτηνίατρος που τον είχε δει όταν τον πήρα γιατί μου τον σύστησαν από το μαγαζί. Στο Περιστέρι ήταν νομίζω. Δε θυμάμαι γιατί δεν ξαναπήγαμε σε αυτόν. Ίσως ήταν αρχή, ίσως κάτι με είχε αποτρέψει στη συνέχεια ειλικρινά δεν θυμάμαι. Έκτοτε τον έχω πάει σε 5-6 διαφορετικούς γιατρούς μεταξύ των οποίων κάποιος κος Δημητριαδής (ο οποίος ομολογουμένως τον είχε βοηθήσει κάποια δεδομένη χρονική στιγμή) όπως και κάποιος άλλος γιατρός (που συνεργαζόταν με το Αττικό Πάρκο) πολύ καλός και αυτός απλώς δεν είχε ιατρείο εκτός πάρκου και επισήμως δεν δέχεται "ασθενείς". Εγώ ένα σημαντικό πρόβλημά του (μια αλλεργία σε κάποιους συγκεκριμένους σπόρους) που του δημιουργούσε πολλά το βρήκα μόνη μου (δε μου το είχε αναφέρει κανένας γιατρός) μετά από πολύ προσπάθεια και πάρα πολύ διάβασμα.
Όπως και να έχει το θέμα εννοείται ότι πάω ψάχνοντας απλώς είπα να ρωτήσω γιατί είναι πολύ λεπτή επέμβαση και δεν μπορώ να φανταστώ ποιος θα την αναλάμβανε εδώ. Και δεν ξέρω και αν θα προχωρούσα σε κάτι τέτοιο γιατί φοβάμαι και εγώ πολύ τη νάρκωση!

Μαριαλένα
 

Σχετικά θέματα

Back
Top