Διατροφή Υδαρής κουτσουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Καλησπέρα σήμερα έδωσα το μήλό της, στην bella, και το μεσημέρι που παίζαμε (σήμερα ήταν και η πρώτη μέρα που ήλθε στο δάχτυλο όλων μας) παρατήρησα ότι βγάζει υδαρής πορτοκαλί κουτσουλιές… Επειδή φοβήθηκα το αφαίρεσα αμέσως και της έδωσα σπόρια αφου ήταν η μέρα για σπόρια και φρούτο…

Ειναι φυσιολογικο? και επίσης πήρα δυο stick τα οποία έχουν επάνω τροφή και βιταμίνες (είναι της vitakraft multi-vitamins) να της δώσω να φάει και από αυτά γιατι την βλέπω ότι ξύνεται και ψιλομαδαει?

Ευχαριστω
 
@Ledagcc καλησπερα.

Μην αφοριζουμε ολα τα προιοντα και ολες τις εταιρειες. Δεν υφισταται στο εμποριο γραφω σε ενα προιον οτι εχει ενα προσθετο ή υλικο και να μην το περιεχει. Δεν θα με εφηναν να κλεισω δευτερη μερα ανοιχτος οι ανταγωνιστες και τα αρμοδια υπουργεια.Η vitakraft δεν ειναι ελληνικη εταιρια .
Το προιον εχει προσθετες βιταμινες (και πoιο δεν εχει εδω που τα λεμε ) και θεωρητικα δεν εχει ζαχαρη στην συνταγη οπως αναφερει.Θα εχει μελι ή κατι αλλο σε γλυκαντικη ουσια ή συγκολλητική αν θελετε

Στην πραγματικη καταναλωση τωρα .Τα προσθετα ειναι ανα κιλο προιοντος αναγραφομενα. Το συγκεκριμενο ειναι 0,180 kg(??)
Ποσα απο αυτα τρωει ποσα πεφτουν κατω και ποσες απο τις βιταμινες παιρνει/απορροφα/αφομοιωνει ειναι μια αλλη μια πονεμενη ιστορια. Για ολα τα προιοντα βεβαια οχι μονο για αυτο.

και σε αλλο kracker προιον παλι αναφερονται προσθετα (βιταμινες)


1663443431747.webp

@liaktas ποια ειναι η κανονικη του τροφη που χορηγειται αν επιτρεπεται? Αυτο το προιν που φαινεται στις φωτο εχεις αγοραστει σαν snack η καποιο αλλο?
Νομιζω στο ερωτηση σου περι υδαροτητας θα ελεγα οτι τα περιττωματα καθε οργανισμου εχουν αμεση συσχετιση με την υγεια του αλλα και την διατροφη του ή αλλαγες στην διατροφη του οπως ξερουμε ολοι οτι ισχυει ακομα και για εμας.
 

Συνημμένα

  • 416FPUH+F7L._AC_US40_.webp
    416FPUH+F7L._AC_US40_.webp
    178 bytes · Προβολές: 6
  • 81nmiWPziUL._AC_SY879_PIbundle-5,TopRight,0,0_SH20_.webp
    81nmiWPziUL._AC_SY879_PIbundle-5,TopRight,0,0_SH20_.webp
    49,1 KB · Προβολές: 6
  • 51X+VJFXKmL._AC_US40_.webp
    51X+VJFXKmL._AC_US40_.webp
    424 bytes · Προβολές: 6
@φιλομαθης τρώει απ όλα, περίπου 1 με 1/2 του γλυκού κουταλια πελετ 3 φορές την εβδομάδα, και 2 φορές την εβδομαδα 1 με 2 κουτάλια της σούπας σπόρια. Μέρα παρά μερα λαχανικά και φρούτα και γλυκισμα κατά την εκπαίδευση και το παιχνίδι…Επίσης μια φορά την εβδομαδα νέργο με μηλόξυδο και μια φορά τον μήνα νερό με αιθέριο έλαιο ρίγανης…
 
Εχεις ελεγξει λογικα την αναλυση των προσθετων βιταμινων στα pelets που δινεις και στους σπορους ? Εχουν και τα δυο και δινεις και λαχανικα και φρουτα. Μην εχεις αγχος περισσοτερο απο οτι χρειαζεται. Αν γινουμε τεχνολογοι τροφιμων για τα κατοικιδια πτηνα μας θα εστιασουμε υπερβολικα σε κατι που δεν μπορουμε να ελεγξουμε αμεσα ουτε να μετρησουμε ποσους σπορους δεν εφαγε ή ποσα pellets επεσαν αθελα του κατω..κλπ κλπ και θα ξεχασουμε το νοημα του να φροντιζεις ενα pet. Ενα ποιοτικο μιγμα / pellets επωνυμο με σωστη συσταση και σε σωστες συνθηκες συντηρησης ειναι βασικη φροντιδα τροφης.
[automerge]1663446752[/automerge]
Απο εκει και περα παρατηρουμε και χαζευουμε καταγραφουμε αν θελετε την καθημερινοτητα και την συμπεριφορα τους και συνεκτιμουμε καταστασεις .Απαραιτητος ο γιατρος οταν δουμε ενδειξεις αλλαγης των συνηθειων του και της γενικοτερης εικονας αλλα απαραιτητη η μελετη και η ψυχραιμη ερμηνεια των συνθηκων που μπορει να εδωσαν το υδαρο πχ στην κουτσουλια. Ετσι και αλλιως οταν μιλησουμε με το γιατρο να εχουμε data να του μεταφερουμε. Ετσι δεν ειναι ?ουτε να αμελουμε την φροντιδα τους ουτε να ειμαστε στα καγκελα.. :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης Η σύνθεση τους περιέχει δημητριακά, βιταμίνες, παράγωγα φυτικής προέλευσης, μέλι, φρούτα, έλαια, λίπη και φύκια.
Ο συνδυασμός του μελιού με τα φρούτα τα λίπη και τα έλαια το καθιστά διατροφικά παχυντικό. Ο παπαγάλος εάν το φάει θα πάρει άχρηστα λίπη. @liaktas Καλύτερα να της δίνεις για λιχουδιά ηλιοσπορους ή κάτι άλλο.
Κάτι τελευταίο: οι περισσότεροι παπαγάλοι δεν τους αρέσει η γεύση από τα φύκια.
 
@Ledagcc ποια φυκια? Ανεφερε καποιο προιον συγκεκριμενα ο @liaktas που περιεχει φυκια? εχεις εσυ καποιο που ειδες στην ετικετα του να περιεχει φυκια? Το οτι ειναι λιπαρο το οτι καλο ειναι να το αποφευγουμε οτι ειναι ασκοπα κοστη ολοι συμφωνουμε αλλα τις προσθετες βιταμινες τις αναφερουν ως οφειλουν.Φυκια επειδη εψαξα αρκετα δεν βρηκα κανενα να αναγραφει οτι εχει
Τωρα αν τους αρεσει η οχι θα μου επιτρεψεις να μην γνωριζω και να μην εχω τροπο να το μαθω.
 
Τωρα αν τους αρεσει η οχι θα μου επιτρεψεις να μην γνωριζω και να μην εχω τροπο να το μαθω.
@φιλομαθης καλημέρα. Γράψε αν θέλεις στο προφίλ σου, το μικρό σου όνομα για να σε προσφωνούμε.
Προφανώς η Λήδα κάπου θα το έχει διαβάσει ή ακόμα και να το έχει ακούσει από άλλους.
 
@liaktas θα μπορουσες να μας πεις ποιο ακριβως προιον εχεις αγορασει της Vitakraft και μια φωτο της συσκευασιας εκει που αναφερει τα συστατικα? Σε ευχαριστω
1663479025260.webp
Source

@ianos
Νικος ειναι το ονομα μου.

Δεν εχω δωσει ποτε sticks δεν εχω καν παπαγαλους τωρα, δεν αγοραζω vitakraft και οπως ειχα πει αλλου ,ειμαι ιδιωτης.Δεν κανω εμποριο.Απλα ειμαι των πραγματικων στοιχειων και των email στις εταιρειες για επισημες απαντησεις οπως θα εχετε ηδη προσεξει :-)

Οπότε αφιερωσα αρκετο χρονο και δεν θα αφιερωσω αλλο να ψαξω οσο μπορω τα προιοντα και τα συστατικα τους μετα την αναφορα οτι "δεν περιεχει κατι.Ετσι το λενε για να εχουν πωλησεις".

Ευχαριστω.


Δεν περιέχει κάτι. Έτσι το λένε για να έχουν πωλήσεις.
 
Για να βάλουμε τα πράγματα στη σειρά.
Το συγκεκριμένο προϊόν απευθύνεται σε μεγαλύτερους παπαγάλους και όχι σε monk που έχει ο @liaktas, οπότε είναι λάθος η επιλογή του.
Φύκια δεν υπάρχουν.
Δεν θα πρέπει να απορρίπτουμε κάποιες τροφές, που δεν τις δίνουμε καθημερινά, με γνώμονα μόνο και μόνο το ποσοστό λιπαρών ουσιών.
Μια, δύο φορές το μήνα μπορούμε να δώσουμε sticks δεν θα πάθει κάτι ο παπαγάλος μας ούτε θα παχύνει.
Καλύτερα να της δίνεις για λιχουδιά ηλιοσπορους
Από τους σπόρους με το μεγαλύτερο ποσοστό λιπιδίων.
Σχεδόν 50γρ. λιπαρά στα 100γρ ηλιόσπορου.
 
@Vada λάθος δεν είναι, γιατί και εγώ παραξενεύτηκα όταν το αγόρασα και διαπίστωσα ότι λέει για μεγάλους παπαγάλους, επειδή όμως είδα ότι είχε απέξω κοκατιλ ρώτησα στο πετ και μου είπαν ότι κάνει και για μεσαίους παπαγάλους…

@φιλομαθης φωτογραφια θα ανεβάσω μέχρι το απόγευμα γιατί είναι εκτός…

@Ledagcc και @ianos και @φιλομαθης δεν υπάρχει λόγος εντάσεων όλοι για το καλό των «παιδιών» μας ενδιαφερόμαστε…
 
Μια, δύο φορές το μήνα μπορούμε να δώσουμε sticks δεν θα πάθει κάτι ο παπαγάλος μας ούτε θα παχύνει.
Βάιε, έπειτα αν δεν το φάει όλο, έχεις άποψη στο πως το διατηρούμε;
@Ledagcc και @ianos και @φιλομαθης δεν υπάρχει λόγος εντάσεων όλοι για το καλό των «παιδιών» μας ενδιαφερόμαστε…
Μάλλον παρεξήγησες την κατάσταση. Καμία ένταση δεν είχα (ούτε τώρα έχω) όταν έγραψα το μήνυμά μου.
 
Μάλλον παρεξήγησες την κατάσταση. Καμία ένταση δεν είχα (ούτε τώρα έχω) όταν έγραψα το μήνυμά μου.
Συμφωνω.Δεν τιθεται κανενα θεμα εντασης.
 
Back
Top