Φροντίδα Υλίκα για παιχνίδια μικρόσωμων παπαγάλων

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Εδώ και λίγες μου έχει ζητηθεί από κόρη μιας φίλης να κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση εδώ.Ή ερώτηση που κάνω εκ μέρους της ειναι η εξής.
''Κάνει το φυσικό σφουγγάρι, η ελαφρόπετρα, το πετσετέ και το φλις ύφασμα, τα καπάκια και τα δαχτυλίδια μπύρας για παιχνίδια στα παπαγαλάκια budgie, lovebird και cockatiel; Το φυσικό σφουγγάρι θα έχει πρώτα βραστεί 15 λεπτά σε νερό με λίγο ξίδι. Αν το πετσετέ και το φλις δεν κάνουν ποια υφάσματα μπορώ να χρησιμοποιήσω;''
Της εξήγησα ότι ειδικά τα budgie και τα cockatiel έχουν την τάση να γλείφουν οτιδήποτε καινούριο και με προβληματίζει η χρήση του δαχτυλιδιού και του καπακιού μπύρας...Όσο για το φυσικό σφουγγάρι και η ελαφρόπετρα πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα όμως δεν είπα τίποτα ακόμα για να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι.
Ποια είναι η γνώμη σας;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: myr
@Ιωάννης 2021 δεν θα χρησιμοποιούσα τίποτα από τα παραπάνω..αν καταναλωθούν είναι επικίνδυνα. Γιατί δηλαδή να βάλουμε καπάκια και σφουγγάρι στα παιχνίδια τους; Ή ύφασμα; Τι μπορούν να προσφέρουν; Μια αμφιβολία έχω για την ελαφροπετρα αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει παιχνίδι. Γιατί δεν της προτείνεται να βάλει καλαμάκια ή χαρτόνια; μπορείτε να δείτε και αυτό Thread 'Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα'
 
@christina07 Εντάξει θα της το πω. Σκέφτεται λέει να χρησιμοποιήσει το σφουγγάρι επειδή τους αρέσει να μανδαρίνε διάφορα όπως και για την ελαφρόπετρα. Για τα υπόλοιπα θα ρωτήσω.
αν καταναλωθούν είναι επικίνδυνα.
Δίκιο έχεις...Αν το καλοσκεφτούμε όμως το πιο πιθανό ειναι να καταλάβει ότι δεν ειναι τροφή και θα το πετάξει κάτω. Όμως ας μην κάνουμε τα πουλιά μας πειραματόζωα, είναι όντως πολύ παρακινδυνευμένο...
Γιατί δεν της προτείνεται να βάλει καλαμάκια ή χαρτόνια;
Θα της το προτείνω. Καλές ιδέες ακούγονται.
Χρήσιμο φαίνεται! Θα της το προωθήσω.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 
@Ιωάννης 2021 δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα το καταλάβουν..το κονουρακι μου θα μασουλησει τα πάντα ας πούμε και για αυτόν τον λόγο δεν έχω βάλει πατηθρα από σκοινί. Υπαρχουν παρα πολλά περιστατικά στα οποία βγάζουν ολόκληρη μάζα από ύφασμα/σχοινί,μέσα από την κοιλιά του παπαγάλου,αρκετοί ιδιοκτήτες δεν το προλαβαίνουν. Αυτός είναι ο λόγος που πάντα λέμε πως σε υφάσματα και σχοινιά πρέπει να παρατηρούμε την αντίδραση του παπαγάλου,αν το πειράζει και γίνεται επικίνδυνο θα πρέπει να το αφαιρέσουμε.Γενικά υπάρχουν πολύ όμορφες ιδέες για παιχνίδια από φυσικά υλικά και φυσικά αρκεί η φαντασία. Όσο για το ότι τους αρέσει να μαδάνε μπορεί να φτιάξει με χαρτόνια κάτι τέτοιο..έχω ένα παιχνιδι, είναι το αγαπημένο μας (και δικό μου και του Τζόι),έχει κορδέλες από καλάμι (δεν ξέρω τι είναι έτσι γράφει στην περιγραφή),το οποίο απλά το μαδάει,δεν αντέχει ούτε μέρα και απλά το ξανά παίρνω συνέχεια: 5D8B175E-F27D-44F7-8A37-AC0067AC0B89.jpeg
 
Υπάρχουν αρκετά φυσικά υλικά για παιχνίδια. Έχω φτιάξει και εγώ κάποια.
Ύφασμα όντως μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα ανάλογα βέβαια εάν το μασουλάει ή όχι.
Το φυσικό σφουγγάρι είναι οκ. Η ελαφρόπετρα πως σκέφτεται να την χρησιμοποιήσει;
Πέτρες η μόνη χρήση που σκέφτομαι είναι να τις βάλει κάπου μέσα μαζί με
τροφή ώστε να ψάχνουν. Αλλά την ίδια δουλεία μπορεί να κάνει και το χαρτί.

Θα προτείνω και εγώ χαρτόνι, ρολό από χαρτί υγείας/χαρτί κουζίνας, φίλτρα καφέ, χάρτινα καλαμάκια/ποτήρια,
χάρτινες αυγοθήκες (όλα χωρίς χρώμα ιδανικά) και ξύλινες/πλαστικές χάντρες.
Φυσικά σχοινιά για να τα δένει.
 
Επικοινώνησα μαζί της.Τα καπάκια λέει τα θέλει για να κάνουν ήχο που τους αρέσει.Τα υφάσματα για να κρύβονται και ίσως να χουχουλιάζουν τον χειμώνα.
το κονουρακι μου θα μασουλησει τα πάντα ας πούμε και για αυτόν τον λόγο δεν έχω βάλει πατηθρα από σκοινί. Υπαρχουν παρα πολλά περιστατικά στα οποία βγάζουν ολόκληρη μάζα από ύφασμα/σχοινί,μέσα από την κοιλιά του παπαγάλου,αρκετοί ιδιοκτήτες δεν το προλαβαίνουν
Όντως υπάρχουν πάρα πολλά περιστατικά. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί παράγονται ακόμα...
Όσο για το ότι τους αρέσει να μαδάνε μπορεί να φτιάξει με χαρτόνια κάτι τέτοιο..
Με χαρτόνια και με διάφορα ξύλα λεπτά κομμένα μου ακούγεται καλή ιδέα.
έχω ένα παιχνιδι, είναι το αγαπημένο μας (και δικό μου και του Τζόι),έχει κορδέλες από καλάμι (δεν ξέρω τι είναι έτσι γράφει στην περιγραφή),το οποίο απλά το μαδάει,δεν αντέχει ούτε μέρα και απλά το ξανά παίρνω συνέχεια
Η κορδέλα για ψάθα μου κάνει χωρίς να είμαι σίγουρος. Φαίνεται πολύ... μασουλιτικο! 😄Φαντάζομαι πως θα είναι αφού το αποτελειώσει!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Η ελαφρόπετρα πως σκέφτεται να την χρησιμοποιήσει;
Για να την μασουλάνε και να τη διαλύουν.
Σκέφτεται λέει να χρησιμοποιήσει το σφουγγάρι επειδή τους αρέσει να μανδαρίνε διάφορα όπως και για την ελαφρόπετρα

Πέτρες η μόνη χρήση που σκέφτομαι είναι να τις βάλει κάπου μέσα μαζί με
τροφή ώστε να ψάχνουν.
Πέτρες απλές δεν σκέφτεται να χρησιμοποιήσει.
Θα προτείνω και εγώ χαρτόνι, ρολό από χαρτί υγείας/χαρτί κουζίνας, φίλτρα καφέ, χάρτινα καλαμάκια/ποτήρια,
χάρτινες αυγοθήκες (όλα χωρίς χρώμα ιδανικά) και ξύλινες/πλαστικές χάντρες.
Φυσικά σχοινιά για να τα δένει.
Πολύ ωραίες ιδέες!Όμως μήπως πάλι μπορούν να καταπιούν κομμένα κομμάτια;
Με της αυγοθήκες τι γίνεται που έχουν περάσει έναν σωρό επεξεργασίες;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 
@Ιωάννης 2021 το κρύψιμο και το χουχουλιασμα δεν κάνει καλό πάντως. Οι ορμόνες θα χτυπήσουν κόκκινο. Για τον ήχο μπορεί να βρει κουδουνάκια, τώρα τα καπάκια δεν μ φαίνεται σωστό. Σύμφωνα με ένα ποστ που είχα διαβάσει σε παρόμοια περίπτωση, προσπαθώ να το βρω, ο @Φοίβος (αν κάνω λάθος κάπου διόρθωσε με) ειχε απαντήσει πως αν είναι φυσικό υλικο και κυρίως τα χαρτόνια/χαρτιά δεν τα καταπίνουν, αλλά και να καταπιούν ένα μικρό κομμάτι επειδή πρόκειται για φυσικό υλικο τα αποβάλουν. Αλλά γενικά τα υφάσματα δεν είναι μόνο επικίνδυνα για κατάπτωση αλλά μπορεί να το σκίσει και να μπλεχτεί το πόδι του/ο λαιμός του, προκαλώντας θάνατο.552D88E0-4BBE-427B-998A-6D68400CB8E8.webp
[automerge]1629702699[/automerge]
Ναι η απάντηση ήταν στο ποστ που σας έχω προωθήσει, αλλη μια ενδιαφέρουσα συζήτηση https://community.petbirds.gr/threa...άζουμε-ασφαλή-παιχνίδια-για-παπαγάλους.26483/
 
@Ιωάννης 2021 το κρύψιμο και το χουχουλιασμα δεν κάνει καλό πάντως. Οι ορμόνες θα χτυπήσουν κόκκινο. Για τον ήχο μπορεί να βρει κουδουνάκια, τώρα τα καπάκια δεν μ φαίνεται σωστό. Σύμφωνα με ένα ποστ που είχα διαβάσει σε παρόμοια περίπτωση, προσπαθώ να το βρω, ο @Φοίβος (αν κάνω λάθος κάπου διόρθωσε με) ειχε απαντήσει πως αν είναι φυσικό υλικο και κυρίως τα χαρτόνια/χαρτιά δεν τα καταπίνουν, αλλά και να καταπιούν ένα μικρό κομμάτι επειδή πρόκειται για φυσικό υλικο τα αποβάλουν. Αλλά γενικά τα υφάσματα δεν είναι μόνο επικίνδυνα για κατάπτωση αλλά μπορεί να το σκίσει και να μπλεχτεί το πόδι του/ο λαιμός του, προκαλώντας θάνατο.View attachment 84109
Δεν ήξερα ότι δεν κάνει κάλο το χουχούλιασμα, σοκαρίστηκα!😲Στο ποστ που προώθησες έλεγε κάτι παρόμοιο με μια μισή καρύδα...Ότι προκαλεί αναπαραγωγικές διαθέσεις επειδή θυμίζει φωλιά...Αν όμως είναι ολόκληρη και έχει δύο τρύπες στα πλάγια σαν τουνελ; Θα είναι πάλι πρόβλημα, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο παιχνιδάκι χρησιμοποιώντας την.
Φρικτές εικόνες! Τα κακόμοιρα τα ζωάκια...
Θα της πω να προσέχει...
Ναι η απάντηση ήταν στο ποστ που σας έχω προωθήσει
Ναι το διάβασα...Γι αυτό με προβληματίζει η χρήση τους.
 
@Ιωάννης 2021 όλα τα παιχνίδια έχουν να κάνουν με το τι παπαγάλο έχουμε (χαρακτήρα εννοώ) εμένα όπως είπα και πιο πάνω πειράζει τα σχοινιά,δεν θα πάω να βάλω στο κλουβι μέσα παιχνίδι με σκοινί γιατί ποτε δεν ξέρεις. Όποτε είναι καθαρά θέμα παπαγάλου. Όπως και να έχει πολλές φορές καλό είναι να πηγαίνουμε με αυτά που ξέρουμε,χαρτιά καλαμάκια,ξύλινα αντικείμενα και φυσικά να παρακολουθούμε τον παπαγάλο μας. Αλλά αντικειμενικά τώρα παιχνίδια με σφουγγάρια και καπάκια μπυρας δεν έχω δει ποτε στην ζωή μου, με χαρτόνια χαρτιά και ξύλινα αντικείμενα βλέπω συνέχεια,και στα πετ εννοείται (βέβαια δεν είναι όλα καλά) αλλά και ιδιοκατασκευές. Ναι τα χουχουλιασματα δεν κάνουν καθώς αυξάνουν τις ορμόνες,το βλέπουν για φωλιά δηλαδή, και εγώ σκεφτόμουν να βάλω καρύδα να το κάνω σαν κούνια, ίσως αν έμπαινε εκτός κλουβιου να περιόριζε την χρήση του,και να μην υπάρχει πρόβλημα.
[automerge]1629712495[/automerge]
Πάλι και με αυτόν τον τρόπο είναι ένα θέμα, έχει ζέστη και είναι σκοτεινά. Αυτό θέλουν για φώλια.
 
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Άρα το συμπέρασμα που βγάζουμε ειναι να χρησιμοποιήσει καλαμάκια, χαρτόνια, κομμάτια από το ρολό υγείας χωρίς κόλλα και για τη σύνδεση φυτικό σπάγκο, κι αν δει ότι τα καταπίνει τα αφαιρεί.Επίσης αγοραστά παιχνίδια με κατάλληλα υλικά.
Μια ακόμα ερώτηση. Αν αυξηθούν οι ορμόνες σε έναν θηλυκό παπαγάλο που ζει στο ίδιο κλουβί με έναν άλλο θηλυκά τι επιπτώσεις θα έχει;
Ευχαριστώ!
 
Και εμένα με τα σκοινιά τα έχει βάλει και με τοις κουρτίνες😌. IMG_20210823_132008.webp χθεσινή της ζαβολιά, ούτε που κατάλαβα ποτέ το έκανε που είναι και επάνω μου. Οπότε δεν βάζω τπτ με σκοινί μέσα στο κλουβί.
 
Σύμφωνα με ένα ποστ που είχα διαβάσει σε παρόμοια περίπτωση, προσπαθώ να το βρω, ο @Φοίβος (αν κάνω λάθος κάπου διόρθωσε με) ειχε απαντήσει πως αν είναι φυσικό υλικο και κυρίως τα χαρτόνια/χαρτιά δεν τα καταπίνουν, αλλά και να καταπιούν ένα μικρό κομμάτι επειδή πρόκειται για φυσικό υλικο τα αποβάλουν.

Χριστίνα, όλα είναι σχετικά. Κανονικά τα πουλιά όταν παίζουν με κάτι δεν καταπίνουν υλικά που δεν αποτελούν τροφή. Πέρσι, εδώ στο Βανκούβερ το goffin's cockatoo μιας γνωστής μου χειρουργήθηκε για να αφαιρεθούν μεγάλοι σβώλοι χαρτιού που είχαν μαζευτεί στο στομάχι της και δεν μπορούσε να αποβάλλει. Χρειάζεται απλώς να έχουμε το νου μας ότι δεν έχουμε την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. 🙂
 
Back
Top