Γενικά Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του test DNA να καταλάβουμε το φύλο Cockaiel;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mezz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mezz

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2017
Μηνύματα
30
Πόλη
Θάσος
Καλησπέρα στην ομάδα έχω αποφασίσει να πάρω κοκατιλακι ό εκτροφέας πού βρήκα δεν γνωρίζει τι φύλο είναι τα μωράκια μου είπε να του δώσω λεφτά να κανι τεστ δνα να μού πει γτ με τόσα που έχω διάβαση αποφάσισα να πάρω αρσενικό υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να καταλάβουμε το φύλο; Είναι λογικό να του πληρώσω εγώ τα τεστ?ευχάριστο εκ των προτέρων!
 
Αν δεν ενδιαφέρεσαι να το κάνεις ζευγάρι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το φύλο.
Θα το αγαπήσεις τόσο πολύ που δεν θα σε νοιάζει εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό.
 
Αν δεν ενδιαφέρεσαι να το κάνεις ζευγάρι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το φύλο.
Θα το αγαπήσεις τόσο πολύ που δεν θα σε νοιάζει εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό.
Από όσα διάβασα όμως λένε ότι τα αρσενικά είναι πιο ομιλιτικα και γενικά καλύτερα!
 
Δώσε δείγμα εδώ
Θα το αγαπήσεις τόσο πολύ που δεν θα σε νοιάζει εάν είναι αρσενικό ή θηλυκό.
Ο άνθρωπος έκανε μια σαφέστατη ερώτηση και μέχρι στιγμής πήρε τις πιο άκυρες απαντήσεις που θα μπορούσε να πάρει.

Βοηθήστε τον κόσμο σας παρακαλώ. Μην απαντάτε σε ερωτήσεις όταν δεν γνωρίζετε την απάντηση.
 
Αφού δεν γνωρίζει ο εκτροφέας, σημαίνει ότι πρόκειται για μετάλλαξη που η απάντηση δεν προκύπτει από το γενεαλογικό του δέντρο, ούτε οπτικά τουλάχιστον μέχρι στιγμής, σε κάτι που ίσως μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε αν είχαμε φωτογραφίες του.
Βασικές πληροφορίες για τον διαχωρισμό φύλου στα cockatiels, μπορείς να βρεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στους-παπαγάλους-cockatiel.15741/ ωστόσο αυτό δεν θα σε βοηθήσει στην σαφή απάντηση του βασικού ερωτήματός σου.
Πόσα χρήματα σου ζητάει για να γνωρίζει ασφαλώς και εκ των προτέρων το φύλο; Αν είναι γύρω στα 5 ευρώ, γιατί να μην το δεχτείς; Τόσα κοστίζει. Αν θέλει να σε επιβαρύνει με το κόστος 2-3 τεστς για να βρει το αρσενικό, πρέπει να το σκεφτείς και ν' αποφασίσεις αν θα υποστείς αυτή την έξτρα δαπάνη.
 
Πόσα χρήματα σου ζητάει για να γνωρίζει ασφαλώς και εκ των προτέρων το φύλο; Αν είναι γύρω στα 5 ευρώ, γιατί να μην το δεχτείς; Τόσα κοστίζει. Αν θέλει να σε επιβαρύνει με το κόστος 2-3 τεστς για να βρει το αρσενικό, πρέπει να το σκεφτείς και ν' αποφασίσεις αν θα υποστείς αυτή την έξτρα δαπάνη.
Αυτό ακριβώς πού είπες θέλει 6.5 για το κάθε τεστ μέχρι να μού βρει αρσενικό δεν είναι μόνο τα λεφτά αλλά κ ό χρόνος αναμονής! Επίσης δεν μού είπε για κάποια μετάλλαξη απλά είναι 40.45 ήμερον και είναι δύσκολο λέει να σου πω
 
Υπάρχει κάποιος ιστότοπος που τα βλέπεις τα πουλιά; υπάρχουν φωτογραφίες τους; Μήπως τα δούμε και μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
Δεσμεύεσαι να μας πεις το όνομα του εκτροφέα; Είναι εκτροφέας ή μεσολαβητής έμπορος;
 
Είναι πολύ μικρά για να καταλάβουμε. Αν δε είναι αδέλφια μιας γέννας, αφού έβγαλε pearl και τα δύο κάτω αρχέγονα θα είναι pied. Ζήτα αν θέλεις τεστ για τα νο 3 και 4 και πάρε κάποιο από αυτά.
Τον εκτροφέα δεν μπορείς να μας τον πεις;
 
Είναι πολύ μικρά για να καταλάβουμε. Αν δε είναι αδέλφια μιας γέννας, αφού έβγαλε pearl και τα δύο κάτω αρχέγονα θα είναι pied. Ζήτα αν θέλεις τεστ για τα νο 3 και 4 και πάρε κάποιο από αυτά.
Τον εκτροφέα δεν μπορείς να μας τον πεις;
δεν έχω πρόβλημα να σας το πω απλά είναι ένας κύριος που έχει μερικά παπαγαλάκια και μού το σύστησαν δλδ για τα λευκά ούτε λόγος να είναι αρσενικό κάποιο από τα 2?επίσης απλά ξερό το όνομα τού για αυτό δεν λέω κάτι...
 
Αν διαβάσεις αυτό που σου έδωσα πιο πριν, τα pearl είναι ως συνήθως θηλυκά. Επειδή είναι ακόμα πολύ μικρά δεν μπορεί κάποιος να το πει με σιγουριά. Μετά την πρώτη πτερόρροια, αν υπάρχει αρσενικό, θα κρατήσει πολύ μικρό κομμάτι από πέρλες.
Ο εκτροφέας σου που είναι; Από Αθήνα, από Θεσσαλονίκη θα στο στείλει;
 
Αν διαβάσεις αυτό που σου έδωσα πιο πριν, τα pearl είναι ως συνήθως θηλυκά. Επειδή είναι ακόμα πολύ μικρά δεν μπορεί κάποιος να το πει με σιγουριά. Μετά την πρώτη πτερόρροια, αν υπάρχει αρσενικό, θα κρατήσει πολύ μικρό κομμάτι από πέρλες.
Ο εκτροφέας σου που είναι; Από Αθήνα, από Θεσσαλονίκη θα στο στείλει;
Από Κεραμωτή απέναντι από την Θάσο... Δοκιμάζω από εδώ κοντά διότι 1ον φοβάμαι μην πάθη κάτι μέχρι να ερθη 2ον όλη ζητάνε πρώτα τα χρήματα και επειδή την έχω πατήσει ήδη φοβάμαι να το ξανά κανό
 
Από Κεραμωτή απέναντι από την Θάσο... Δοκιμάζω από εδώ κοντά διότι 1ον φοβάμαι μην πάθη κάτι μέχρι να ερθη 2ον όλη ζητάνε πρώτα τα χρήματα και επειδή την έχω πατήσει ήδη φοβάμαι να το ξανά κανό
Καλά κάνεις, γιατί να ταλαιπωρηθεί το πουλάκι;
Πάντως αν σ' αρέσουν οι πέρλες, πάρε ένα από αυτά, τι πειράζει αν βγει θηλυκό; Κι εγώ ένα τέτοιο θηλυκό έχω, είναι πολύ καλό πουλάκι.
 
Καλά κάνεις, γιατί να ταλαιπωρηθεί το πουλάκι;
Πάντως αν σ' αρέσουν οι πέρλες, πάρε ένα από αυτά, τι πειράζει αν βγει θηλυκό; Κι εγώ ένα τέτοιο θηλυκό έχω, είναι πολύ καλό πουλάκι.
Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήξερα τίποτα αν με ρωτούσες τι είναι κοκτέιλ θα σας κοιτούσα Σαν χαζός μετά από πόλη διάβασμα όλη λένε πώς τα αρσενικα μπορούν να μιλήσουν είναι καλύτερα κ Αυτός είναι ο λόγος που θέλω αρσενικό
 
λένε πώς τα αρσενικα μπορούν να μιλήσουν είναι καλύτερα
Εντάξει ισχύει αρκετά, ζήτα του τεστ για τα δύο τελευταία, δεν πειράζει να επιβαρυνθείς λίγα ευρώ αφού έχεις ειδικές απαιτήσεις :)
 
Εντάξει ισχύει αρκετά, ζήτα του τεστ για τα δύο τελευταία, δεν πειράζει να επιβαρυνθείς λίγα ευρώ αφού έχεις ειδικές απαιτήσεις :)
Τον έχω πάρει είδη τηλ περιμένω θα τού προτείνω να κάνουμε και στα 4 και μισά μισά πόσες μέρες κανι να βγούνε τα αποτελέσματα;
 
Καμιά βδομάδα σίγουρα, γιατί στέλνουν τα δείγματα ταχυδρομικώς στην Ισπανία.
Δεν κρατιέμαι έχω πάρει είδη κλουβί παιχνίδια τροφές παρκάκι κ ένα ολόκληρο δωμάτιο ιδικά για αυτόν έτοιμο και περιμένει
 
Back
Top