Γενικά Υπάρχει εκτροφείο παπαγάλων στη Βουλγαρία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jedi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας εκτροφέας.
Σε μια εκτροφή κοιτάμε της συνθήκες διαβίωσης των πουλιών.
Για να γίνω πιο σαφής καθαριότητα, τροφές, ασθένειες.
Δεν γνωρίζω πολλά από παπαγάλους αλλά ξέρω ότι για να ζευγαρώσεις ένα είδος πρέπει να του δημιουργήσεις ένα χώρο που θα νιώθει άνετα.
Αφού τα κατάφερε και δεδομένου ότι πληρεί της προϋποθέσεις και σε τιμές 30% - 40% κάτω εγώ θα αγώραζα.
Και όπως ανέφερε και ο Αντώνης πολλά από αυτά τα πουλιά μπορεί να μοστράρουν σε επώνυμα πετ και στην Ελλάδα στην διπλάσια τιμή.

αλλά η φώτο με τους γεννήτορες είναι καταθλιπτική.

Ναι Ανέστη είναι καταθλιπτική αλλά μπορείς να απαιτήσεις από ένα εκτροφείο με εκατό πουλιά να τα φερθεί σαν εσένα ή εμένα που έχουμε ένα.
Εάν κάνει τα τυπικά εμένα μου φτάνει την αγάπη και φροντίδα που του αξίζει θα του την δώσω εγώ.
[automerge]1571032700[/automerge]
Η εσύ αντίστοιχα και απ'ότι ξέρω και βλέπω το κάνης και με μεγάλη επιτυχία.
 
... Την αγάπη και φροντίδα που του αξίζει θα του την δώσω εγώ.
Στο ένα που θα πάρεις. Τα άλλα δύο που το γέννησαν και θα ζήσουν εκεί μέχρι το τέλος τους; Με αυτά τι γίνεται;
 
Κοίτα θέλω να το βλέπω θετικά και να πιστεύω ότι κάθε ψυχούλα θα έχει ένα σπίτι που τίς αξίζει.

Από την άλλη πλευρά έχω πάει σε πολλά πετ και δεν νομίζω ότι τα 20 συνωστισμένα πουλιά μέσα σε μια κλούβα να ζουν ευχάριστα, θέλω να πω ότι όταν μια ψυχή γίνει προϊόν αντιμετωπίζετε σαν εμπόρευμα δυστυχώς Ανέστη.

Αν θέλουμε να αλλάξει αυτό πρέπει να σταματήσουμε να αγοράζουμε και να πουλάμε.

Θα πρέπει να απευθυνόμαστε σε ανθρώπους που τα ανάθρεψαν με αγάπη και δεν θα έχουν πρόβλημα να στο χαρίσουν όχι να στο πουλήσουν γιατί όπου υπάρχει το χρήμα χάνεται το συναίσθημα.
 
Θα πρέπει να απευθυνόμαστε σε ανθρώπους που τα ανάθρεψαν με αγάπη και δεν θα έχουν πρόβλημα να στο χαρίσουν όχι να στο πουλήσουν γιατί όπου υπάρχει το χρήμα χάνεται το συναίσθημα.

Aυτό είναι θέμα άλλης κουβέντας. Αλλά διαφωνώ με τα χαρίσματα και τα δωρεάν.
 
Ο καθένας μας ανάλογα των ερεθισμάτων που λαμβάνει από τις φωτογραφίες, βγάζει και τα συμπεράσματα του...
Αν εγώ σας πω ότι:... μέχρι και τεχνητές γονιμοποιήσεις υποπτεύομαι🧐
Ενεσούλες με ορμόνες υπάρχουν... Τ΄ αυγά ούτως ή άλλως τους τα παίρνουν και οι μηχανές αναλαμβάνουν την συνέχεια. Γιατί άραγε όχι;
[automerge]1571035636[/automerge]
. Αλλά διαφωνώ με τα χαρίσματα και τα δωρεάν.
Κι εγώ επίσης!
 
Το τι μπορει να φανταστει ο καθενας οτι συμβαινει δεν εχει οριο αλλα δεν μπορω να μην δωσω credits σε εναν εκτροφεα (οποιονδηποτε εκτροφεα) που δειχνει το εκτροφειο του,τις τροφες του κτλ.

@Φοίβος
Η συγκεκριμενη φωτο που βλέπουμε δεν μπορουμε να ξερουμε κατω υπο ποιες συνθηκες εχει τραβηχτει.
Μπορει πχ να ειναι σε μια μερα καθαρισμου κτλ και στην τελικη απο αποψη καταστασης μια χαρα φαινονται τα πουλακια.
Υπαρχουν και αλλες φωτογραφιες που δειχνουν τα πουλια στις κλουβες τους(οχι τις αναπαραγωγικες) κτλ
 
και στην τελικη απο αποψη καταστασης μια χαρα φαινονται τα πουλακια.

Δεν διαφώνησα με αυτό Αντώνη. Σχολίασα ακριβώς αυτό που δεν μου άρεσε.
Αλλος ενας εμπορος ψυχων

Τάκη, με αυτή τη λογική όλοι οι εκτροφείς οποιουδήποτε είδους ζώου στην ίδια κατηγορία δεν υπάγονται;
 
Εγώ δεν θα αγόραζα τέτοιο πουλί, τέτοιας νοημοσύνης, και τέτοιας διαπαιδαγώγησης, δλδ που δεν μεγάλωσε με ενήλικα του είδους του. Ο λόγος είναι ότι προβληματίστηκα με αυτό που έγραψε σε κάποιο μήνυμά του ο @thunderfck , δλδ ότι ένα τέτοιο πουλί καταγράφει σαν είδος του τον άνθρωπο (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έθεσε). Να βρω κάποιο που έχει χαθεί και να το υιοθετήσω, να "σώσω" κάποιο άλλο που διαμένει σε άθλιες συνθήκες, εντάξει, αλλά να πάω φυρί - φυρί να ζήσω με ένα προβληματικό πλάσμα το οποίο θα υποφέρει από κρίση ταυτότητας, και να ενισχύσω και τον κάθε εκτροφέα που τα παράγει με την κλωσσομηχανή... Ε, αυτό πάει πολύ
 
Αλλος ενας εμπορος ψυχων.


Tακη ο οποιοσδηποτε πουλαει πουλακια, ανεξαρτητου ειδους και ποσοτητας ειναι εμπορος (ειτε μικρος ειτε μεγαλος εμπορος) χωρις την παραμικρη εξαιρεση.
Συχνα πυκνα διαβαζουμε για ανθρωπους που βγαζουν 50-100-200 πουλια και αυτοονομαζονται χομπιστες, δεν εισαι χομπιστας φιλαρακι μου, εμπορος εισαι και απλα δηλωνεις χομπιστας γιατι εμπορος και φοροδιαφυγη ειναι αντιθετες εννοιες.
 
Tακη ο οποιοσδηποτε πουλαει πουλακια, ανεξαρτητου ειδους και ποσοτητας ειναι εμπορος (ειτε μικρος ειτε μεγαλος εμπορος) χωρις την παραμικρη εξαιρεση.
Συχνα πυκνα διαβαζουμε για ανθρωπους που βγαζουν 50-100-200 πουλια και αυτοονομαζονται χομπιστες, δεν εισαι χομπιστας φιλαρακι μου, εμπορος εισαι και απλα δηλωνεις χομπιστας γιατι εμπορος και φοροδιαφυγη ειναι αντιθετες εννοιες.
Ενδιαφέρον θέμα που υπάρχει πριν καλά καλά αρχίσουν να υπάρχουν πουλιά σε κλουβιά. Απόψεις σχετικά με αυτό το θέμα μπορούν να κατατεθούν εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείς-πτηνών-ή-έμποροι.709/. Το συγκεκριμένο αφορά σε εκτροφεία στη Βουλγαρία και καλό θα ήταν να ανοίξει λίγο με προτάσεις και για άλλους εκροφείς από τη Βουλγαρία, αν γνωρίζετε ότι υπάρχουν.
 
Back
Top