Αναπαραγωγή Υπάρχει εποχή αναπαραγωγής για παπαγαλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης terios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

terios

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Μυτιλήνη
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εποχή αναπαραγωγής για τα κοινά παπαγαλάκια η η ολο τον χρόνο ζευγαρωνουν; Αν βάλω μια φώλια στα δικά μου δηλαδή μπορεί να ζευγαρώσουν και τέτοια εποχή;
 
Tι ηλικια εχουν; Τωρα ειναι η εποχη αναπαραγωγης για τα Budgies αλλα τα πουλια πρεπει να ειναι πανω απο 8 μηνων, για μεγαλυτερη ασφαλεια ενος ετους θα σου προτεινα!
 
δεν ξερω για ηλικιες... μιας και το θυληκο το βρηκα στον δρομο ελευθερο και το αρσενικο το αγορασα τον ιουλιο απο pet shop...
 
το μπλε ειναι το θυληκο και το πρασινο το αρσενικο
 

Συνημμένα

  • budgies1.webp
    budgies1.webp
    4,3 KB · Προβολές: 192
  • budgies2.webp
    budgies2.webp
    4,8 KB · Προβολές: 147
  • greenbudgie.webp
    greenbudgie.webp
    6,8 KB · Προβολές: 137
Φαινονται και τα δυο μικρα σε ηλικια, το πρασινο δειχνει μικροτερο αλλα οι φωτο αυτες δεν ειναι καθαρες και δε βοηθανε και πολυ...
 
Αν κρινω απ το ''τριμμενο'' ραμφος,το μπλε μπορει κ να ναι ενος ετους, αλλα για το πρασινο... Μαλλον μικροτερο του ετους ειναι κ απ το μπλε...
 
Αν κρινω απ το ''τριμμενο'' ραμφος,το μπλε μπορει κ να ναι ενος ετους, αλλα για το πρασινο... Μαλλον μικροτερο του ετους ειναι κ απ το μπλε...

Nαι αλλα το μπλε εχει τις γραμμες στο κεφαλι πιο κατω απο το πρασινο.. 😉

Αυτο με το τριμμενο ραμφος που ειπες τι σημαινει, γιατι δεν το εχω ξανακουσει; 😕
 
I fotografies den einai kala, ala o Panos exei dikio, kati den pai kala me to ramfos tou ble.

Mipos boroume na exoume mia pio katharei fotografia; Fenete san exei akaria sto ramfos.
 
Το προσεξα κι εγω αυτο με το ραμφος απλα δεν καταλαβα πως συνδυαζεται αυτο που εχει στο ραμφος με την ηλικια...😕
 
Την θηλύκια την είχα βρει και ήταν αρκετά ταλαιπωρημένη και η μύτη της και τα πόδια της ήταν σαν ξεφλουδισμένα αλλά τώρα σιγά σιγά με τον καιρός και φτιάχνει. την είχα βρει πριν δυο μήνες. Λέτε δηλαδή να είναι άρρωστη;
 

Συνημμένα

  • budgie1.webp
    budgie1.webp
    7,9 KB · Προβολές: 103
  • budgie2.webp
    budgie2.webp
    6,7 KB · Προβολές: 103
  • budgie3.webp
    budgie3.webp
    8 KB · Προβολές: 98
  • budgie4.webp
    budgie4.webp
    7,1 KB · Προβολές: 101
  • couple.webp
    couple.webp
    7,7 KB · Προβολές: 86
Την θηλύκια την είχα βρει και ήταν αρκετά ταλαιπωρημένη και η μύτη της και τα πόδια της ήταν σαν ξεφλουδισμένα αλλά τώρα σιγά σιγά με τον καιρός και φτιάχνει. την είχα βρει πριν δυο μήνες. Λέτε δηλαδή να είναι άρρωστη;

Δες λιγο αυτα...
σαν scally face φαινεται... 😉
 
ακομα δεν εχουν ζευγαρωσει τα παπαγαλακια μου; Μηπως πρεπει να κανω και κατι αλλο; τους εχω μεγαλο κλουβι και φωλια ξυλινη αλλα δεν την εχω δει να εχει μπει ποτε μεσα μηπως φοβατε;
 
Τη θυληκια την πηγες σε γιατρο να δει το ραμφος της κ να εξακροιβωσεις αν ειναι αρρωστη ή οχι;
Τι νοημα εχει να ζευγαρωσεις ενα αρρωστο πουλι κ να κινδυνευουν να μολυνθουν κ αλλα πουλια; 😕
Σου τα λεω με εντελως φιλικη διαθεση:)
 
δεν την πηγα στο γιατρο αλλα του ειπα πως ειναι και μου εδωσε μια αλοιφη tabernil POMADA. Της εχω βαλει μια φορα και αυριο θα της ξαναβαλω (αν και πεφτει πολυ δαγκωμα!) αλλα εχω δει να καλυτερευει η μυτη της. Ο αρσενικος που ειναι μαζι της ειναι μια χαρα παντως η μυτη του ειναι καθαρη.
 
βεβαια οπως εχω πει την θυληκια την βρηκα σε κατι χωραφια και καλοκαιρι οπου ηταν πολυ ταλαιπωριμενη και εξαντλημενη. η μυτη της ηταν πολυ πιο χαλια και τα ποδια της το ιδιο σαν να ξεφλουδιζανεαλλα αυτα εφτιαξαν απο μονα τους μετα απο λιγο καιρο.
 
Μπορει ενα απο τα δυο, αν οχι κ τα δυο, να ειναι μικρο ακομη για αναπαραγωγη, το αρσενικο πχ φαινεται μικρο, μετα τους 8 μηνες ωριμαζουν, αν κ καλυτερο ειναι να ειναι περιπου 12 μηνων κ πανω απο οσο ξερω
 
ναι ο αρσενικος πρεπει να ειναι μικρος γιατι τον αγορασα και το καλοκαιρι
 
Back
Top