Ασθένειες Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κανάρα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikmit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikmit

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2013
Μηνύματα
57
Πόλη
Λάρισα
Νομίζοντας πως ειναι ακάρεα της τραχείας πήρε acarycine της tafarm αλλα το σπάσιμο σπόρων συννεχίστηκε πάντως η βραχνάδα έφυγε αλλά σε γενικές γραμμές δν το βλέπω καλά η οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. ευχαριστώ
Επίσης να πώ οτι παρατηρώ γρήγορη αναπνοή και πολύ συχνά ανοιχτό το στόμα.
Επειδή ασχολούμε πολύ λίγο καιρό με τα πουλιά θα ήθελα τη βοήθεια σας.
rsz_dsc_0112.webp rsz_dsc_0129.webp rsz_dsc_0130.webp rsz_dsc_0134.webp

rsz_dsc_0135.webp rsz_dsc_0136.webp rsz_dsc_0137.webp
 
εχει λιγο λιπος ή εμενα ετσι μου φαινεται; Οι κουτσουλιες νομιζω ειναι λιγο νερουλες..
 
Παιδιά ακούω απόψεις πως τα βλέπεται τα πράγματα να ανυσηχίσω ή όχι.
Όπως είπα και πρίν όποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη.
 
Και κατι αλλο, χωρις παλι να ειμαι σιγουρη, το πουλι ισως να εχει καποια αναπνευστικη λοιμωξη ή δυσπνοια, λαμβανοντας υπ'οψιν το ανοιχτο ραμφος και τη γρηγορη αναπνοη
Ο ηχος που παραπεμπει σε σπασιμο σπορων οντως συνηθως οφειλεται σε ακαρι, τωρα για πιο λογο συνεχιστηκε μετα το φαρμακο δεν ξερω.. Καλυτερα να το πας σε εναν πτηνιατρο, να σου πει εκεινος πιο ειναι το καταλληλο φαρμακο
Οπως και να χει μην το αφησεις, οσα αναφερεις δεν ειναι χαρακτηριστηκα ενος υγιες πουλιου..
 
έτσι νομίζω και εγώ αλλά πως γίνεται να έχει και καρίνα η μόνο εμένα μου φένεται;
οι κουτσουλίες όντως είναι νερουλές αλλά αυτο που με ανυσηχεί ειναι οτι είναι και κίτρινες.
 
ναι κ εμενα μου φαινεται σαν την 2η φωτο (χρωμα κιτρινο-πρασινο) αν και το κιτρινο χρωμα δεν ειναι τοσο εντονο στις δικιες σου φωτογραφιες.. Διαβασε καλυτερα το αρθρο εδω
kiklos.info/kot-check.html

και οντως, λιπος και καρινα δεν πανε μαζι.. Τι να σου πω δεν ξερω
 
έτσι νομίζω και εγώ αλλά πως γίνεται να έχει και καρίνα η μόνο εμένα μου φένεται;
οι κουτσουλίες όντως είναι νερουλές αλλά αυτο που με ανυσηχεί ειναι οτι είναι και κίτρινες.
Η Γνώμη μου. Η κιτρινίλα είναι δείγμα χρωματισμού στο ουρικό οξύ που πιθανότατα προέρχεται απο την υπερλειτουργία της χολής. Ισως η αυγοτροφή δεν είναι και η πιο "αθώα" που κυκλοφορεί.
Το πουλί είναι αδύνατο και έρχεται πτερόρροια. ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ,Ξέχνα τι έχει και τί δεν έχει, και ασχολήσου με την διαβίωσή του. Ούτως ή άλλως απ' ότι κατάλαβα το αγόρασες σ' αυτή την κατάσταση τον ΑΠΡΙΛΗ.Αν δεν γίνει ένα σωστό πουλί οι αντοχές του θα είναι πάντα μειωμένες και θα παρουσιάζει διάφορα προβλήματα.
1)Καινούργιο μειγμα τροφής σε κλειστή συσκευασία. (ΑΣΠΟΥΡΙ -ΒΡΩΜΗ-ΚΑΝΑΒΟΥΡΙ-ΝΙΖΕΡ- ΕΛΑΙΟΚΡΑΜΒΗ-ΛΙΝΑΡΟΣΠΟΡΟΣ είναι αρκετά και μάλιστα με το ασπουρι κοντά στο 75%)
2)Βάλε στην διατροφή του ΠΕΡΙΛΛΑ-ΚΑΜΕΛΙΝΑ-ΚΙΑ σε χωριστή ταίστρα και παρακολούθησε ποιούς απο αυτούς τους σπόρους προτιμά.
3)Κοψε την αυγοτροφή του εμπορίου και δίνε κάθε δεύτερη μέρα το ασπραδι απο μισό αυγό (καλοβρασμένο).
4)Δείνε μπάνιο 2-3 φορές την εβδομάδα.
5) Δωσε σε ιδιαίτερη ταίστρα (αυγοθήκη) grit με κάρβουνο (άλατα πυριτίου -πετρα και όχι άμμο οστράκων)
6)Ησυχία, σωστός ύπνος, προσοχή σε οποιοδήποτε εξωτερικό παράγοντα στρες.
7)Οπωσδήποτε μια σταγώνα scatt η Pulmosan δεν θα ήταν βάρος αλλά ΟΧΙ αντιβιώσεις.
Μετά απο 2-3 εβδομάδες βάλε φωτό.
 
Μάκη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Με το μπάνιο εχω θέμα δν μπαίνει
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το acarycine?
Τέλος σκεφτόμουν το σκορδόνερο και ζελέ αλόης.
ποία είναι η γνώμη σας;
 
το σκορδονερο μονο καλο κανει, κατα τη γνωμη μου μπορεις να το χρησιμοποιησεις. Το ζελε αλοης που χρησιμευει; Δεν το χω ξαναακουσει
 
Αν το χρωμα των κουτσουλιων του οφειλωνται οντως σε καποιο προβλημα στο συκωτι τοτε η αλοη λογικα θα βοηθουσε
 
Ο κ. Μάκης ανέφερε υπελειτουργία της χολής όχι για συκώτι.
Δεν ισχυρίζομαι κάτι για την αλόη γιατί δεν ξέρω αλλά μην προσανατολίζεστε λάθος.
 
Καλημέρα παιδιά σήμερα το πρωί ξύπνησα και είδα κάτι αλλά δν ξέρω αν πρέπει να με ανυσηχίσει.
Σκούρες πράσινες κουτσουλιές και επειδή θα λείψω για τρείς μέρες την έχω έγνοια. Τι μπορώ να κάνω για να την βοηθήσω εκτός από αυτά που μου είπε ο κ. Μάκης. Η διατροφή της εδώ και 2 μέρες είναι σπόροι χύμα σήμερα τους άλλαξα με συσκευασμένους;

rsz_dsc_0139.webp
 
Η διατροφή της εδώ και 2 μέρες είναι σπόροι χύμα σήμερα τους άλλαξα με συσκευασμένους;
Η τροφή επηρεάζει το χρώμα - σύσταση των περιττωμάτων. Πιθανότατα να είναι από αυτό.
 
Ανυσηχώ κ. Στάυρο γιατί την βλέπω να κάθεται οχι φουσκωμένη αλλά χαμηλά στο κλαδάκι με γρήγορη αναπνοή και την ουρά προς τα κάτω.
 
την βλέπω να κάθεται οχι φουσκωμένη αλλά χαμηλά στο κλαδάκι με γρήγορη αναπνοή και την ουρά προς τα κάτω.
Ναι, εδώ υπάρχει θέμα. Υπάρχει κάποια διαφορά από χθες, προχθές;
 
Όχι ιδιαίτερο δλδ συννεχίζει να χτυπάει επίμονα το ράμφος σαν να στέλνει σήματα mors ενώ της το έχω κόψει λίγο και είδα μικρή διαφορά και έχει πάρει και acarycine. Εκτός βέβαια από τις πράσινες κουτσουλιές που είδα σήμερα..
 
βαλε της σουσαμι στην τροφη και τριψτης λιγο σουπιοκοκκαλο... Αν καθεται κατω και δεν σηκωνεται βαλτης μια ταιστρα στον πατο και βαλτης τροφη και λιγο σουσαμι στην τροφη για ασβεστιο.. Ετσι εκανε και εμενα η θυλικια μου... Καθοταν 2 μερες στον πατο του κλουβιου και δεν σηκωνοταν.. Της εβαλα σουσαμι και της ετριψα σουπικοκκαλο στην τροφη της και αφου στην αρχη ετρωγε απο την ταιστρα που της ειχα στον πατο του κλουβιου μετα σηκωθηκε και εγινε καλα.. Το σουσαμι θα βοηθησει πολυ!
 
Της άλλαξες απότομα την τροφή από την χύμα στη συσκευασμένη τροφή;
 
οχι δεν την εχω αλλαξει την τροφη.. Της εχω ακομα χυμα!

σε λαθος θεμα εγραψα.. ΣΟΡΡΥ!
 
Back
Top