Ασθένειες Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κανάρα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikmit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστω για τις συμβουλες και το θαρρος που μου δινεται.Απο δευτερα που θα γυρισω θα δω συμπεριφορα και θα σας πω θετικες εξελιξεις θελω να πιστευω.
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες και το θαρρος που μου δινεται.Απο δευτερα που θα γυρισω θα δω συμπεριφορα και θα σας πω θετικες εξελιξεις θελω να πιστευω.
Της άλλαξες απότομα την τροφή από την χύμα στη συσκευασμένη τροφή;
 
Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από το τελευταίο μου post και σκέφτηκα να ενημερώσω για την κατάσταση της κανάρας μου μήπως αυτό βοηθήσει και κάποιον άλλον.Αφού λοιπόν της άλλαξα τροφή από χύμα σε συσκευασμένη της maitoba με chia 2% και δινοντάς της ασπράδι αυγού κάθε 2 μέρες σχεδόν και 2 με 3 φορές την εβδομάδα κάρβουνο της raff , αχλάδι,ροδάκινο, πιπεριές και φυτρωμένους σπόρους. Έχω δεί μεγάλη διαφορά εκτός του οτι είναι πιο ζωηρή και τρώει πολύ εκτός απο ένα κιτρινο στρογγυλό σπόρο σήμερα που την κοίταξα είδα πως σχεδόν έχει φύγει η καρίνα και οι κουτσουλιές της είναι κανονικές. Βέβαια καμιά φορά ακομη και τώρα μου κάνει τον θόρυβο με το ράμφος. Επίσης να σημειώσω οτι έχει αλλάξει περιβάλλον εφόσον μετακόμισε από την πόλη στις πλαγίες του κισσάβου.
Σημείωση : το ίδιο πρόγραμμα ακολούθησε και ο αρσενικός και άκουσα ξανά την φωνούλα του και αρχίζει μάλιστα να δίνει και ένταση. Υπάρχει περίπτωση να διάκοπει η πτερρορεια;
Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις σας.
 
Μπράβο σου Νίκο! Εφόσον είδες αλλαγή και βελτίωση και στα δύο συνέχισε αυτή τη διατροφή και τη φροντίδα!

Ναι ο αρσενικός θα σταματήσει να τραγουδάει στην πτεροροια αλλά είναι φυσιολογικό! Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα ξανακούσεις τη φωνή του! 😉
 
Οχι δν καταλαβες ειχε σταματησει το κελαιδασμα και εβλεπα αρκετα πουπουλα ολο αυτο για περιπου 2 εβδομαδες και μετα την αλλαγη κλιματος σε ποιο δροσερο σταματησε η πτερορροια και ξεκινησε σιγα σιγα το τραγουδι. Αυτο που δν ξερω ειναι αν υπαρχει θεμα με την διακοπη της πτερορροιας γιατι δν νομιζω να τελειωσε
 
Αν οι συνθήκες περιβαλλοντος που τον έχεις πλέον δε θυμίζουν καλοκαίρι τότε λογικά δε θα ξαναπεράσει.
 
Back
Top