Γενικά Υπάρχει κοκατίλ χωρίς λοφίο;

Οχι δεν υπαρχει, το λοφιο ειναι το χαρακτηριστικο του ειδους τους και της Οικογενειας που ανηκουν! Το λοφιο αρχιζει και "φυτρωνει" πριν ακομη βγουνε τα μωρα απο τη φωλια, τωρα ποσων ημερων ακριβως ας απαντησει καποιος απο το φορουμ που το εχει ζησει... 😀:)
 
λαθος καταλαβα

τοτε αυτο που αγορασα μαλλον ειναι ροζελα. Πρωτη φορα ασχολουμε με μεγαλο παπαγαλο και δεν τα ξερω καλα ακομα. Πανεμορφη ειναι και η ροζελα αλλα εγω ηθελα κοκατιλ και θα παω να την αλλαξω.συγκεκριμενα ηθελα μωρο κοκατιλ να το εκπαιδευσω ευκολοτερα. Βεβαια η μονη εμπειρια που εχω σε παπαγαλους ειναι απο μικρα παπαγαλακια αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι και τιποτα το τρομερο αν ξεκινησω με μωρα. Μεγαλη ιστορια πως απο κοκατιλ τελικα κατεληξα να εχω μια ροζελα χωρις να το καταλαβω. Κατι τελευταιο, ποσο κοστιζουν οι ροζελες; Εκπαιδευετε καθολου; Και αν ναι ποσο πιο δυσκολα απο ενα κοκατιλ?ειναι σχετικα ημερο πουλι και αν δεν βαλω το χερι μεσα στο κλουβι δεν φοβαται καθολου οσω και αν πλησιασω, αλλα αν βαλω το χερι μεσα γινετε ενας μικρος χαλασμος.
 
Περιεγραψε λιγο το πουλι αν μπορεις η βαλε μια φωτο να σου πουμε τι ειναι...
Τι ηλικια εχει το πουλι ξερεις; Αν φοραει δαχτυλιδι μπορει να γραφει επανω ποτε γεννηθηκε! 🙂
 
εψαχνα φωτο στο ιντερνετ και ναι οντως ειναι ροζελα. Θα πρεπει να ειναι περιπου 3 μηνων. Δυστυχως δεν εχει δαχτυλιδι. Αυτα συμβαινουν αμα δεν ρωτας πρωτα! Κοκατιλ η ροζελα για εκπαιδευση;θελω την γνωμη του ειδικου!
 
τοτε αυτο που αγορασα μαλλον ειναι ροζελα. Πρωτη φορα ασχολουμε με μεγαλο παπαγαλο και δεν τα ξερω καλα ακομα. Πανεμορφη ειναι και η ροζελα αλλα εγω ηθελα κοκατιλ και θα παω να την αλλαξω.συγκεκριμενα ηθελα μωρο κοκατιλ να το εκπαιδευσω ευκολοτερα. Βεβαια η μονη εμπειρια που εχω σε παπαγαλους ειναι απο μικρα παπαγαλακια αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι και τιποτα το τρομερο αν ξεκινησω με μωρα. Μεγαλη ιστορια πως απο κοκατιλ τελικα κατεληξα να εχω μια ροζελα χωρις να το καταλαβω. Κατι τελευταιο, ποσο κοστιζουν οι ροζελες; Εκπαιδευετε καθολου; Και αν ναι ποσο πιο δυσκολα απο ενα κοκατιλ?ειναι σχετικα ημερο πουλι και αν δεν βαλω το χερι μεσα στο κλουβι δεν φοβαται καθολου οσω και αν πλησιασω, αλλα αν βαλω το χερι μεσα γινετε ενας μικρος χαλασμος.

Νικόλα καλησπέρα,
γιατί δεν ανεβάζεις μια φωτό να σου πουμε σίγουρα τι πήρες; Ανέτρεξε αν θες στα άρθρα για Παπαγαλους και θα βρεις πολλά είδη. Σίγουρα θα ξεχωρίσεις αν ειναι ροζέλα ή κοκατιλ απο τις φωτογραφίες.
Όσον αφορά στον χαρακτηρα του πουλιού οι ροζέλες είναι πιο δύσκολα πουλιά από τα κοκατίλ. Θέλουν πιο πολύ χρόνο για εκπάιδευση και πολλή υπομονή.
Οι ροζέλες αν δεν απατώμαι κοστίζουν γυρω στα 100 ευρω στα πετ σοπ.
Το να πάρεις εναν παπαγάλο από μικρό είναι καλή ιδέα, καθώς η διαδικασία της εκπαίδευσης ειναι πολυ πιο εύκολη.
Δες λίγο και σχετικά λινκ:
https://community.petbirds.gr/threads/Ποιοι-παπαγάλοι-είναι-κοινοί-στην-Ελλάδα.5953/
https://community.petbirds.gr/threads/Ανατολική-Ροζέλα-eastern-rosella-platycercus-eximius.5177/
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
 
εβαλα μια φωτο απο το κινητο ειναι. Τωρα την εβγαλα. Τη αποθηκευσα στο προφιλ μου, δεν ξερω πως να τη δημοσιευσω
 
Ανέστη μήπως είναι πολύ μωρό και φαίνεται έτσι; Εννοώ σε κακή κατασταση;
 
Nai Kakariki einai... exei ola ta fterakia sti plati tou? Fenete san na tou lipoun ta fterakia sto zverko kai plati; To poulaki troei? Sfirizi? To pio vasiko na min einai arosto.
 
Ανέστη μήπως είναι πολύ μωρό και φαίνεται έτσι; Εννοώ σε κακή κατασταση;


Αυτα που ειπε και η Πωλινα προσεξα κι εγω... ισως τι να πω... αν η διαθεση του ειναι καλη και ειναι ζωηρο μπορει να ειναι κι ετσι...

Νικο που το ειχανε εκει απο οπου το πηρες; Ητανε μαζι με αλλα;
 
τρωει κανονικα και ειναι σχετικα ζωηρο. Αλλα δεν εχει βγαλει ακομα κανενα ηχο. Τα φτερα στην πλατη και το σβερκο του δεν τα εχει πλουσια οπως θα επρεπε να ειναι. Παντως δεν θα πρεπει να ειναι αρωστο. Τι αλλο μπορω να μαθω γιαυτο;
 
φοβερο, οντως βρηκα φωτο και ειναι αυτο που ειπατε. Αν μπορειτε να βοηθησετε λιγο θα ημουν πραγματικα ευγνομων. Τι να κανω με αυτο το ζωντανω; Πρωτη φορα το ακουσα παντως, δεν θα πρεπει να τα πρωτημουν ε;
 
Ισως καποιο απο τα αλλα πουλια να το μαδησε λιγο για να επιβαλει την κυριαρχια του. Απο αυτα που λες οτι ειχε στο μαγαζι, τη ροζελα θα την ειχα πιο ικανη για κατι τετοιο μιας και ειχα κι εγω και ξερω πως ειναι αρκετα κυριαρχικα πουλια με το κλουβι τους. Να φροντιζεις να εχει καλη διατροφη με φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα, συσκευασμενους σπορους οχι χυμα και μιας και η πτεροιροια ειναι κοντα μη σε στεναχωρουνε τα φτερα που λειπουνε, θα αναπληρωθουνε συντομα! 🙂 Ειναι πολυ ομορφα πουλια με χαρακτηριστικη φωνη και τους αρεσει να περπατανε στο πατωμα οποτε μη σε προβληματισει αν το δεις να περπαταει στον πατο του κλουβιου συχνα... 😉 Επισης αυτα και οι ροζελες πιανουνε με το ποδι το φαγητο τους σε αντιθεση με τους αλλους μικροσωμους παπαγαλους.
 
Niko, prospatise na mas valeis mia foto...gia na doume ti plati tou...to fteroma den prepei na einai areo...an einai arosto kalitera na to allaksis... h to kalitero tha itane na to pas ston ktiniatro kai tha sou pei akrivos an exei kati...kai ti...

Gia kakarikia den ksero polla...giayto den milo... ☹
 
Back
Top