Αναπαραγωγή Υπάρχει κόλπο να δεχτεί η κανάρα τα δακτυλίδια;

Δυστυχώς τα χάσαμε παιδι, δεν τα πήρε καμιά καναρα. Το περάσαμε αυτό και σήμερα έμεινα έκπληκτος και εγώ και ο πατέρας μου που βρήκα στην φωλιά μιας άλλης καναρας 11 ημερών πουλάκι νεκρό...
 
Εγω αν δοκιμαζα και τα εβγαζαν οι καναρες μια φορα τα δαχτυλιδια, θα τα αφηνα ετσι και θα εβαζα ανοιχτα οταν μεγαλωσουν τα μικρα... Με εχετε θορυβησει πολυ με αυτη τη διαδικασια και ειναι κριμα να χανονται πουλακια απο σχολαστικες καναρες.. Λυπαμαι φιλε γι' αυτο που σου ετυχε, τουλαχιστον τωρα αποκτας εμπειρια με περισσοτερες καταστασεις (δυστυχως με τον ασχημο τροπο την απεκτησες) αλλα θα μπορεσεις να το διαχειριστεις την επομενη φορα.
 
Σίγουρα είναι μια άσχημη εμπειρία, αλλά δεν παύει να είναι μια εμπειρία. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η εκτροφή καναρινιών. Και δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω αδαχτυλίδωτο καναρίνι. Τα πουλιά πρέπει να πάνε σον διαγωνισμό. Μου είναι αδιανόητο να μεγαλώσω ένα καναρίνι χωρίς δαχτυλίδι, μόνο στην ιδέα ότι αυτό το καναρίνι μπορεί να έχει δυνατότητες πρωταθλητισμού και μετά να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.
 
Δεν ηξερα οτι τα προοριζες για διαγωνισμο, λαθος μου. Εγω μιλησα απο την δικη μου πλευρα του καθαρου χομπι για την απολαυση, εφοσον ειναι αλλοι οι παραγοντες εννοειται και επρεπε.. Και παλι κριμα.
 
Σίγουρα είναι μια άσχημη εμπειρία, αλλά δεν παύει να είναι μια εμπειρία. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η εκτροφή καναρινιών. Και δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω αδαχτυλίδωτο καναρίνι. Τα πουλιά πρέπει να πάνε σον διαγωνισμό. Μου είναι αδιανόητο να μεγαλώσω ένα καναρίνι χωρίς δαχτυλίδι, μόνο στην ιδέα ότι αυτό το καναρίνι μπορεί να έχει δυνατότητες πρωταθλητισμού και μετά να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο.
Το δακτυλίδι θεωρώ πως πρέπει να καθιερωθεί άσχετα από τον τελικό προορισμό των πτηνών. Είτε συμμετέχουν σε εκθέσεις είτε όχι, το δακτυλίδι ταυτοποιείται το πτηνό, κατοχυρώνει τον κάτοχο και επιβάλει τα κάθε είδους σχετικά "καθήκοντα" και τις ελάχιστες "υποχρεώσεις" στον εκτροφέα.
Οι απώλειες είναι μέσα στο παιχνίδι και θα συμβούν είτε φορούν δακτυλίδι είτε όχι...
 
Back
Top