Ασθένειες Υπάρχει περίπτωση πτεροφαγίας επειδή με έχασε απότομα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Συγγνώμη που δεν απαντώ αλλά λοιπω εδώ και δυο εβδομάδες. Οι γονείς μου βρήκαν άλλο πρόβλημα βγαζει τα φτερα του και από ότι μου είπαν κάποια είναι φαγωμένα, σκέφτομαι πτεροφαγια. Ο πτηνιατρος που τον πανε θελει να τον πηαγιναουν καθε εβδομαδαγιανα του βάζει άλλη αλοιφή μέχρι να βρει τι έχει, αυτό σημαίνει 15 ευρώ για κάθε εβδομαδα για μια σταλια αλοιφη. Μπορει επιδη με έχασε απότομα να το κάνει;
 
Μπορει επιδη με έχασε απότομα να το κάνει;
Επειδή αυτά τα προβλήματα είναι συνήθως ψυχολογικής προέλευσης, αν είστε αρκετά δεμένοι μεταξύ σας, είναι πολύ πιθανόν. Θα αργήσεις να επιστρέψεις;
Τα υπόλοιπα προβλήματα αποκαταστάθηκαν; Μπορείς να μας θυμίσεις την θεραπευτική αγωγή που ακολούθησες;
Υπάρχει περίπτωση να έχει ψείρες ή δερματικά ακάρεα και με αυτή την αφορμή να ξύνεται και να ξεπουπουλιάζεται;
 
ο πτηνιατρος που τον πανε θελει να τον πηαγιναουν καθε εβδομαδαγιανα του βάζει άλλη αλοιφή μέχρι να βρει τι έχει
Μήπως ξέρεις τι αλοιφή είναι αυτή;
 
Περίεργη αντιμετώπιση...15 ευρώ κάθε βδομάδα για να του βάλει κρέμα για ακάρεα; Γιατί δεν σας είπε ποια είναι η κρέμα να την αγοράσετε και να του βάζετε εσείς, αυτό κάνουν όλοι οι γιατροί... Που του βάζει κρέμα στα πόδια; Γιατί να του βάλεις φάρμακο για ψείρες, έχει;
Ποιος είναι ο γιατρός που παρακολουθεί το πουλί;
 
Που του βάζει κρέμα στα πόδια; Γιατί να του
Πίσω από τον λεμο.
Γιατί να του βάλεις φάρμακο για ψείρες, έχει;
έλεγα να του βάλω προληπτικά, λες να χειροτερέψει την κατάσταση ;
Ποιος είναι ο γιατρός που παρακολουθεί το πουλί;
παπαχρηστου Ευάγγελος VDM
 
Μάλλον δεν του βάζει κρέμα, κάποια σταγόνα όπως pulmosan θα είναι, προφανώς πιστεύει πως έχει ακάρεα, τι είδους, θα σου εξηγήσει φαντάζομαι όταν επιστρέψεις.
Μία εβδομάδα που θα λείψεις ακόμα, δεν είναι μεγάλο διάστημα.
Ας το διατηρούν καθαρό και ταϊσμένο οι γονείς σου και όταν με το καλό επιστρέψεις, το παρατηρείς σχολαστικά δυο- τρεις μέρες και βλέπουμε την συνέχεια.
Το επαναληπτικό ραντεβού με τον γιατρό για την δεύτερη εφαρμογή, θα έλεγα να το κάνετε, ώστε ή να θεραπευτεί ή να αποκλειστούν τα ακάρεα.
Σπρέυ για ψείρες αφού μάλλον δεν έχει, θα πάρεις ένα ελαφρύ όπως pinex σπρέι ή chevitren.
Δεν μου είπες τελικά προηγουμένως τι φαρμακευτική αγωγή είχες κάνει.
 
20 μέρες ήταν μας έχουν μείνει 5. Πρωί βράδυ 0,10 ml. Ναι υπάρχει διάφορα στις κουτσουλιες.
 
Η έκταση αυτής της "ζημιάς" είναι μεγάλη;
Υπάρχει πιθανότητα έστω και έμμεσα να φτάσουν σε μας κάποιες φωτογραφίες;
Σήμερα το απόγευμα θα γυρίσω σπιτι και θα ανεβασω κατευθείαν. Βρήκα ένα φάρμακο το no pick verselle laga νομζ μπορεί να βοηθήσει. Επίσης θέλω να τον ψεκασω με ένα ελαφρύ υγρό για τις ψυχρές.
 
Μην βιαστείς να ψεκάσεις για πτεροφαγία. Παρατήρησε τα φτερά αν είναι κομμένα, μπορεί να έχει πτερόρροια και μετά παίζει με τα πεσμένα, μπορεί να έχει τίποτα ακάρεα πτερών, ψείρες. Εξέτασε πρώτα μόνος σου το πουλί, βάλε μας αν θέλεις και μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες, ρώτησε και τον γιατρό αφού είστε σε συνεργασία για το άλλο πρόβλημα και μετά προχωράς σε λύσεις.
Προληπτικά για ψείρες, έτσι κι αλλιώς πρέπει να το ψεκάζεις που και που με κάτι ελαφρύ. Αυτό μπορείς να το κάνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παιδιά εγώ όταν είδα το πουλί έμεινα, Δεν ήξερα τι να πω . Τον έκανα μπανιο. Μετά το μπάνιο φάνηκε ότι ένα μεγάλο μέρος του πτεροματος του ελειπε.σε μια φωτογραφία φενεται η πλάτη του και εκεί θα δείτε κάτι άσπρα δεν ξέρω τι είναι, αυτά όλη την ωρα τρώει. Δεν νμζ ότι είναι πτεροφαγια αλλά πτεροροια πολυ κακία. Δεν ξέρω τι να κανω...
 

Συνημμένα

  • rsz_120160730_175443.webp
    rsz_120160730_175443.webp
    38,9 KB · Προβολές: 40
  • rsz_220160730_182712.webp
    rsz_220160730_182712.webp
    41,8 KB · Προβολές: 37
Δεν φαίνονται πολύ καλά αυτά τα ασπράκια, υπάρχει περίπτωση να είναι νέα φτερά; Υπάρχει πιο καθαρή φωτογραφία;
Οπωσδήποτε το αντιβιοτικό ακόμα και που θεραπεύει κάτι που έχει, δημιουργεί και κάποιες παρενέργειες.
Πότε είναι να το δει ο γιατρός;
Τι είχε δει ο γιατρός και του έβαζε φάρμακο για ακάρεα; Άσχημη εικόνα πτερώματος κάνουν και αυτά.
Εσύ που είχες μέρες να το δεις την γενικότερη εικόνα του πως την κρίνεις; Κουτσουλιές;
 
Δεν φαίνονται πολύ καλά αυτά τα ασπράκια, υπάρχει περίπτωση να είναι νέα φτερά; Υπάρχει πιο καθαρή φωτογραφία;
Οπωσδήποτε το αντιβιοτικό ακόμα και που θεραπεύει κάτι που έχει, δημιουργεί και κάποιες παρενέργειες.
Πότε είναι να το δει ο γιατρός;
Τι είχε δει ο γιατρός και του έβαζε φάρμακο για ακάρεα; Άσχημη εικόνα πτερώματος κάνουν και αυτά.
Εσύ που είχες μέρες να το δεις την γενικότερη εικόνα του πως την κρίνεις; Κουτσουλιές;
Οι κουτσουλιες ειναι καλές και το πτερομα χάλια. Ο πατέρας μου ειπε οτι πριν το πάει στον γυατρο είχε βγάλει και πετσες το πουλί. Πείτε μου να κάνω κάτι και γρήγορα δεν μπορω να βλέπω έτσι. Οι φωτογραφίες οι άλλες είναι κακίες. Νομζ πρέπει να είναι φιτρες αλλά πρέπει να τις τρώει ☹
 
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι στα γρήγορα. Καλά έκανες και τον έκανες μπάνιο. Πέρασε - περνάει βαριά την πτερόρροια και βγαίνουν μαζεμένα πολλά νέα φτερά. Αυτό του δημιουργεί φαγούρα και ξύνεται. Κάθε μέρα μπάνιο με λίγες σταγόνες ξύδι ή καλύτερα μηλόξυδο στο νερό και καλό φαγητό. Αυγοτροφή, γλυστρίδα αν βρεις, χορταρικά πράσινα γενικά μπόλικα.
Καλό θα ήταν να τον δει και ο γιατρός. Το πτέρωμα σε σοκάρει αλλά θα φτιάξει.

Αν έχει πληγές από το ξύσιμο, βάλε του λίγη κρέμα μπεταντίν, θα το απολυμάνει και θα μαλακώσει και το δέρμα να μην έχει φαγούρα.
 
τι αλλο να κανω ;
επισης φταρνίζεται
δεν εχω κρεμα
 
τι αλλο να κανω ;
επισης φταρνίζεται
Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο, δεδομένου ότι βρίσκεται υπό θεραπευτική αγωγή. Μόνο ο γιατρός μπορεί να συμπληρώσει ή να τροποποιήσει την θεραπεία του.
Από πότε φτερνίζεται και πριν το μπάνιο; Το σκούπισες καλά μετά; Γιατί με ελλιπές πτέρωμα είναι πιο ανυπεράσπιστο στις αλλαγές θερμοκρασιών.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top