Ασθένειες Υπάρχει περίπτωση πτεροφαγίας επειδή με έχασε απότομα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο, δεδομένου ότι βρίσκεται υπό θεραπευτική αγωγή. Μόνο ο γιατρός μπορεί να συμπληρώσει ή να τροποποιήσει την θεραπεία του.
Από πότε φτερνίζεται και πριν το μπάνιο; Το σκούπισες καλά μετά; Γιατί με ελλιπές πτέρωμα είναι πιο ανυπεράσπιστο στις αλλαγές θερμοκρασιών.
η θεραπια τελειωσε
μετα το μπανιο φταρνιζεται
δεν ξερω τον βλεπω και αγχώνομαι
 
Όσο και αν κάνει ζέστη, να τον βάλεις σε προφυλαγμένο μέρος να μην τον χτυπάει κανένα ρεύμα αέρος. Του λείπουν πούπουλα και φτερά και δεν μπορεί να ισορροπήσει θερμοκρασία σώματος.
Δεν μου είπες, το στέγνωσες μετά το μπάνιο;
Το πιο απλό βέβαια, μπορεί να του μπήκε και νερό στα ρουθούνια και να του περάσει το φτέρνισμα.
Ε μην αγχώνεσαι, αν η γενική του κατάσταση είναι καλή, θα συνέλθει το πουλί.
Για πες για διατροφή. Θέλει καλό φαγητό τώρα μετά την αντιβίωση. Αν μπορείς πάρε ειδικό για πουλιά μουρουνέλαιο και μαγιά μπύρας.
 
Όσο και αν κάνει ζέστη, να τον βάλεις σε προφυλαγμένο μέρος να μην τον χτυπάει κανένα ρεύμα αέρος. Του λείπουν πούπουλα και φτερά και δεν μπορεί να ισορροπήσει θερμοκρασία σώματος.
Δεν μου είπες, το στέγνωσες μετά το μπάνιο;
Το πιο απλό βέβαια, μπορεί να του μπήκε και νερό στα ρουθούνια και να του περάσει το φτέρνισμα.
Ε μην αγχώνεσαι, αν η γενική του κατάσταση είναι καλή, θα συνέλθει το πουλί.
Για πες για διατροφή. Θέλει καλό φαγητό τώρα μετά την αντιβίωση. Αν μπορείς πάρε ειδικό για πουλιά μουρουνέλαιο και μαγιά μπύρας.
αυτα τα βαζω στο νερο;
ναι του παρεχω καλη διατροφη. Πως μπορω να τον κανω να μην ξεπουπουλιαζεται και να μην πειραζει τα φτερα;
αυτα απο που τα παίρνω ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όχι στην αυγοτροφή.

Κάτσε, εσύ είπες πριν πως δεν ξεπουπουλιάζεται, ότι ξύνεται :)
δεν του εχω αυγοτροφη. Πτεροροια περναει οποτε του βγαινουν τα φτερα.
Η έτοιμη αυγοτροφη κανει;
 
Οι γονείς μου, μου είπαν ότι είχαν βάλει σε μια πληγή που είχε ανοίξει στην πλάτη του λάδι, γι'αυτό είναι έτσι το φτέρωμα ( πιο σκουρο ). Πως μπορεί να φύγει το λάδι από τα φτερα. Ξέρω ότι δεν βάζουμε σαπούνι στους παπαγάλους. Τι αλλο μπορω να βάλω για να φύγει πιο γρηγορα;
 
Ποτέ δεν πλένουμε τα πουλιά με οποιοδήποτε σαπούνια γιατί καταστρέφεται η αδιαβροχοποίηση που δημιουργούν μόνα τους μέσω τους λίπους του ουροπυγικού αδένα.
Αυτό που βρήκα είναι να πάρεις καλαμποκάλευρο και να το χρησιμοποιήσεις σαν ταλκ στα λερωμένα με λάδι φτερά.
Μέχρι την Δευτέρα, να το πλύνεις με σκέτο νερό με λίγες σταγόνες ξύδι και να το σκουπίσεις καλά και να ταμπονάρεις τα λερωμένα φτερά με χαρτί κουζίνας, αφήνοντάς το λίγο πάνω του για να απορροφήσει όσο το δυνατόν το λάδι. Θέλει συνεχή περιποίηση για να βελτιωθεί. Επίσης να ξέρεις ότι τώρα το πουλί είναι στο έλεος των καιρικών συνθηκών. Μακριά από τα ρεύματα.
 
τι αλλο να κανω ;
επισης φταρνίζεται
δεν εχω κρεμα

δεν του εχω αυγοτροφη. Πτεροροια περναει οποτε του βγαινουν τα φτερα.
Η έτοιμη αυγοτροφη κανει;
Όταν τα πουλιά περνούν πτερορροια οι περιοχές με αραιό φτέρωμα είναι συνηθισμενες και πολύ καλά ορατές, ειδικά όταν είναι το πτηνό βρεγμένο.
 
Σήμερα που τον πήρα πρόσεξα ότι βγάζει καινούριες ρίζες. Είναι η δεύτερη φορά που περνάει πτερορροια πρόσεξα ότι τα φτερα που έχει είναι πιο σκούρα. Αλλάζουν χρωμα τα φτερα του πουλιού όταν μεγαλώνει. Επίσης θα του βάλω μια ελαφριά σκόνη για ψείρες προληπτικά.
 
Τώρα με το λάδι δεν ξέρω αυτή η ψειρόσκονη θα κολλήσει πάνω του. Θα το καθαρίσεις αύριο; Φτερνίζεται σήμερα; Ξύνεται;
 
κανει μπανιο καθε μερα. Οχι δεν φταρνιζεται. Ξυνεται λιγο.
 
δεν του εχω αυγοτροφη. Πτεροροια περναει οποτε του βγαινουν τα φτερα.
Η έτοιμη αυγοτροφη κανει;
Στην πτερόρροια είναι απαραίτητη η αυξημένη παροχή πρωτείνης. Το προιόν που καλύπτει την διατροφική κάλυψη των πρωτεινών είναι σχεδόν αποκλειστικά η αυγοτροφή. Οπότε ναί, οπωσδήποτε πρέπει να έχει αυγοτροφή το κλουβί μέσα. Δεν ξέρω κατα πόσο έχεις υπ όψιν και την παθολογική πτερόρροια.
Σε κάθε περίπτωση, αν δεν νιώθείς σίγουρος για την διατροφή που παρέχεις ή για την επιβεβλημένη διαφοροποίηση που επιδέχεται αυτή στις επιμέρους περιόδους, καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα για να σε βοηθήσουμε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top