Φροντίδα Υπάρχει πρόβλημα αν αντί για κουάκερ βάλω κορν φλεικς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης apistolos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

apistolos

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
89
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αν η διατροφή που τους παρέχεις είναι πλούσια και ποικίλα τότε δεν έχεις κανένα λόγο να δίνεις πρόσθετα στο νεράκι τους! Καλύτερα φυσική διατροφή παρά συμπληρώματα! 😉
Θα συμφωνήσω. Άλλωστε κι εγώ αν φάω τη φυσική αυγοτροφή και τα υπόλοιπα που τους δίνω "τούρμπο" θα γίνω. 🙂Και μια που το ανέφερα, επειδή φτιάχνω τη δική σου συνταγη, αν αντι για κουάκερ βάλλω κορν φλεικς υπαρχει πρόβλημα; Το δοκίμασα προχθές και δεν αφησαν τιποτα..
 
Αν το καλαμπόκι δεν έχει υποστεί επεξεργασία και κυρίως εμπλουτισμό με γλυκαντικές ουσίες δεν θα υπάρχει (νομίζω) πρόβλημα.
Επειδή όμως αυτό μου μοιάζει αδύνατον επιφυλάσσομαι και περιμένω να μου πεις εσύ για το συγκεκριμένο που έδωσες.
Ταυτόχρονα ας περιμένουμε και τις γνώμες των άλλων της παρέας.
 
Φέτος πειραματίζομαι δίνοντας στα καναρίνια μου μίγμα μαλακής τροφής δικής μου παρασκευής που περιλαμβάνει μόνο φρέσκο αυγό με το τσόφλι, βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, σπόρους κηπευτικών, bella di notte, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, σουσάμι, θυμάρι και ρίγανη. Κυριολεκτικά δεν μένει τίποτα!
 
Τα κλασσικά σταρένια κρητικα παξιμαδια πάντως μου φαίνονται πολυ καλυτερα ως βαση για την αυγοτροφη... Περιεχουν μόνο αλέυρι, μαγια, αλατι και λιγο ελαιολαδο.
 
Γιατί να μην βάλεις βρώμη δηλαδή; Υπάρχει συσκευασμένη στο σούπερ μάρκετ πολύ φθηνή. Γιατί να αντικαταστήσεις ένα τρόφιμο εξαιρετικής θρεπτικής αξίας με επεξεργασμένα άλευρα ή με προϊόντα με γλυκαντικά;
 
Φέτος πειραματίζομαι δίνοντας στα καναρίνια μου μίγμα μαλακής τροφής δικής μου παρασκευής που περιλαμβάνει μόνο φρέσκο αυγό με το τσόφλι, βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, σπόρους κηπευτικών, bella di notte, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, σουσάμι, θυμάρι και ρίγανη. Κυριολεκτικά δεν μένει τίποτα!
Μόνο αυτά τους δίνεις; :D
 
Τους είχα βάλει αυτή που λες αλλά δεν την άγγιζαν καθόλου.
Την βάζεις συστατικό στην αυγοτροφή με αυγό και φρυγανιά όχι σκέτη. Βέβαια στους παπαγάλους εγώ την δίνω και σκέτη και την τρώνε αλλά εδώ λέτε για την αυγοτροφή.
 
Την βάζεις συστατικό στην αυγοτροφή με αυγό και φρυγανιά όχι σκέτη. Βέβαια στους παπαγάλους εγώ την δίνω και σκέτη και την τρώνε αλλά εδώ λέτε για την αυγοτροφή.

Μαρία όταν ξεκίνησα να φτιάχνω το μίγμα που προανέφερα προσέθετα σε όλα αυτά και βρώμη ως συστατικό. Το αποτέλεσμα ήταν να εξαφανίζουν το αυγό και να μένει ανέγγιχτη η βρώμη. Φρυγανιά δεν έβαζα καθόλου.
 
Το μείγμα το χτυπάς στο μούλτι και γίνεται ένα. Δεν αφήνεις την βρώμη σε νιφάδες ως έχει.

Εγώ χτυπούσα το αυγό στο μούλτι και προσέθετα την βρώμη ανακατεύοντάς την με το κουτάλι.
 
Εγώ χτυπούσα το αυγό στο μούλτι και προσέθετα την βρώμη ανακατεύοντάς την με το κουτάλι.
:) Όχι πρώτα χτυπάς τα ξηρά υλικά, βρώμη, τσόφλι, αν βάλεις φρυγανιά και ό,τι άλλο δεν ξέρω (ξηρά μυρωδικά) και στο τέλος προσθέτεις το αυγό και ξαναχτυπάς. Αν βάζεις και σποράκια, αυτά τα ανακατεύεις με κουτάλι.
 
Φέτος πειραματίζομαι δίνοντας στα καναρίνια μου μίγμα μαλακής τροφής δικής μου παρασκευής που περιλαμβάνει μόνο φρέσκο αυγό με το τσόφλι, βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, σπόρους κηπευτικών, bella di notte, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, σουσάμι, θυμάρι και ρίγανη. Κυριολεκτικά δεν μένει τίποτα!
Έτσι όπως το περιγράφεις, άμα βγάλεις το τσόφλι το τρώω κι εγώ 🙂
 
@Stfns Να φανταστω το bella di note το βαζεις και για χρωμα στα μωσαικα ετσι;
 
:) Όχι πρώτα χτυπάς τα ξηρά υλικά, βρώμη, τσόφλι, αν βάλεις φρυγανιά και ό,τι άλλο δεν ξέρω (ξηρά μυρωδικά) και στο τέλος προσθέτεις το αυγό και ξαναχτυπάς. Αν βάζεις και σποράκια, αυτά τα ανακατεύεις με κουτάλι.

Αυτό έκανα χθες Μαρία και τελικά το τρώνε. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Να φανταστω το bella di note το βαζεις και για χρωμα στα μωσαικα ετσι;

Μιράντα μου αν σου πω ότι το κάνω γι' αυτό το λόγο θα σου πω ψέμματα. Απλώς το συγκεκριμένο υπάρχει μέσα στο έτοιμο μίγμα βοτάνων που χρησιμοποιώ.
 
μίγμα μαλακής τροφής δικής μου παρασκευής που περιλαμβάνει μόνο φρέσκο αυγό με το τσόφλι, βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, σπόρους κηπευτικών, bella di notte, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, σουσάμι, θυμάρι και ρίγανη.
Άψογος! Αλλά μια παρατήρηση φίλε μου! Βάζοντας μαζί με το αυγό και σπόρους, όσοι δεν καταναλωθούν πετιούνται γιατί το αυγό χαλάει εύκολα.. Εγώ δίνω την αυγοτροφή που τους φτιάχνω μαζί με τα βότανα που βάζω, και όσους σπόρους δίνω έξτρα τους βάζω σε ξεχωριστή ταίστρα και μένουν εκεί μέχρι να καταναλωθούν.. 😉
 
βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, σπόρους κηπευτικών, bella di notte, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, σουσάμι, θυμάρι και ρίγανη
ακριβώς το ίδιο μείγμα χρησιμοποιώ και γω,έχοντας ως βάση μια πολύ καλή μαλακή αυγοτροφή και...γίνεται πόλεμος!
αν μπορούσαν να φάνε και την αυγοθήκη.. Θα την τρώγανε!:D
 
ακριβώς το ίδιο μείγμα χρησιμοποιώ και γω
Από που αγοράζετε το μείγμα βοτάνων; Εάν είναι από Αθήνα κάπου έχετε την καλοσύνη να ενημερώσετε; Ευχαριστώ!
 
Back
Top