Γενικά Υπάρχει ως ράτσα "ελληνικό καναρίνι";

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Διαβάζω ελληνικό κανάρινι και ελληνικό κανάρινι υπάρχει κάτι τέτοιο; Αν ναι; Ποια τα χαρακτηρίστικα; Σε ποια κατηγορία κατατάσσεται;
 
Παναγιώτη υπάρχει μια σχετική σύγχυση σχετικά με το θέμα.
Σαν τύπος - ράτσα καναρινιού που να δημιουργήθηκε στην Ελλάδα και να είναι αναγνωρισμένο διεθνώς... Δεν υπάρχει. Εγώ τουλάχιστο δεν ξέρω.
Έχει επικρατήσει στα "κοινά" καναρίνια που πολλές φορές τα αποκαλούμε και ντόπια ή Ελληνικά... Ελληνικο Καναρινι • PetBirds όσο αυτό ευσταθεί.
Σαν καταγωγή όμως όλα τα καναρίνια που εκτρέφονται από Έλληνες χομπίστες ή μη εκτροφείς είναι όλα Ελληνικά και πολύ συχνά τα συναντούμε και έτσι.
 
Κατάλαβα.. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση... Οπότε κατά προσωπική μου άποψη δεν υπάρχει... Ελληνικά ίσον κοινά... Είναι κρίμα ν μην μπορούμε ν έχουμε ένα δικό μας καναρινι μια πρώτη μετάλλαξη κ να ονομάστει ελληνικό... Κρίμα...
 
Δεν ξέρω με ποιό τρόπο μια μετάλλαξη ονομάζεται Ελληνική.
Υπάρχουν πολλές σοβαρές προσπάθειες πάντως.
Επίσης ενα κακό που έχουμε σαν Ελληνες είναι οτι δεν προσπαθούμε να
αναπαράγουμε τα δικά μας πουλιά πχ καρδερίνες ή λούγαρα ή να φτιάξουμε
μια ράτσα καναρινιών αλλά πάμε και αγοράζουμε major ,red siskins και ετοιμες ράτσες.
Βέβαια όπου συναντιούνται 3 Ελληνες γίνεται καφενείο...😀
Το ΕΓΩ μας, η κονόμα, δεν μας αφήνει να κάνουμε κάτι ολοι μαζί.

Μια καλή προσπάθεια που μπορεί νομίζω να θεωρηθεί ελληνική είναι τα
κόκκινα Japan Hoso, και τα λευκά νωρίτερα, του κ Υφαντή.
Βέβαια δεν ξέρω πώς πήγαν στην εκθεση. Ισως ο mgerom • PetBirds
μπορεί να μας πεί περισσότερα.
Ορίστε και η συνεντευξη canaries.gr/συνεντευξεισ/υφαντής-αθανάσιος/

Θέλω να τονίσω πως αυτο το κεφάλαιο σηκώνει μεγάλη κουβέντα αλλά
για να την αρχίσουμε πρέπει να πάρουμε κάτι σαν βάση. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτο.
Ας πούμε τους όρους απο την com για να δεχθει μία ράτσα.
 
Διαβάζω ελληνικό κανάρινι και ελληνικό κανάρινι υπάρχει κάτι τέτοιο; Αν ναι; Ποια τα χαρακτηρίστικα; Σε ποια κατηγορία κατατάσσεται;
Για δώσε τα λινκς. Πρέπει να καταλάβουμε ΤΙ είναι αυτό που διαβάζεις πρώτα.
 
Βασικα διάβαζα για τον βασιλοπουλο που εκτρέφει ελληνικά καναρίνια.. Και γενικά σε άλλα φόρουμ αναφέρεται πολύ ως ελληνικό κοινο καναρινι..
 
Βρε Παναγιώτη, αοριστολογίες θα συζητάμε; Δεν μπορείς να βάλεις τις σελίδες που διάβασες να δούμε για τί πράγμα μιλάς; Γιατί τίποτε αλλο απο του Κου ΣΕΛΕΚΟΥ την ΚΑΠΟΙΑ - ΚΑΠΟΤΕ προσπάθεια
TO ΒΗΜΑ ΤΟΥ GREEK SINGER (69% Timbrados X 31% Harz) http://
δεν ξέρω να υπάρχει.
 
ύστερα από 15 - 20 χρόνια εντατικής δουλειάς έχει καταφέρει να παραγάγει το ελληνικό καναρίνι φωνής, τον Ελληνα τραγουδιστή. Κάπου στην αρχή το αναφέρει | inout.gr/showthread.php?t=49504
 
Α! ωραία. Τώρα κατάλαβα. Ο κος Βασιλόπουλος, ώς λέγεται αξιολογότατο άτομο, έκανε μια προσπάθεια στην βάση όλων αυτών που περιγράφονται στο άρθρο της εφημερίδας, μα πέρασαν αρκετά χρόνια απο τότε και δεν υπάρχει συνέχεια της προσπάθειας ούτε κάποιο αποτέλεσμα. Αλλά ακόμα και αποτυχημένη να είναι μια προσπάθεια είναι αξιέπαινη σαν τέτοια. Μέχρις ότου η προσπάθεια καταλήξει κάπου και υπάρξουν αρκετά δείγματα με παγιωμένα και σταθερά φωνητικά στοιχεία, μένει στα πλαίσια της προσπάθειας.
Η δική μου απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα είναι ΟΧΙ, δεν υπάρχει Ελληνικό καναρίνι.

Υ. Γ Αρα να υποθέσω οτι δεν αναφέρεσαι διόλου στα κοινά-παρδαλά καναρίνια!
 
Αχα ωραία ευχαριστώ... Με βάση της γνώσεις σας και την εμπειρία σας θα μπορούσε να υπάρξει στο μέλλον η όχι;και αν ναι ποια κριτήρια θα πρέπει να πλήρη για να λέμε ότι υπάρχει ελληνικό κανάρινι; Και όχι δεν αναφέρομαι στα παρδαλα γιατί δεν υπάρχει ουσία και νόημα δεν έχουν κάποιο πρότυπο για να χαρακτηριστουν ελληνικά...
 
Κανείς δεν μπορεί να γίνεται αφοριστικός και να απαντάει μ'ένα ξερό ΟΧΙ . Θα σου πώ όμως το σκεπτικό μου. Οι ποικιλίες δημιουργούνται είτε απο την ανάγκη, ΕΞΈΛΙΞΗ , είτε απο ΛΑΘΗ(μεταγραφή DNA). Και τα δυό αυτά είναι έξω απο την λογική της προσπάθειας που μελετήσαμε πιο πρίν. Η προσπάθεια αυτή θέλει απλά να εκμεταλευτεί τις δυνατότητες μιμητισμού ενός καναρινιού.Αλλά δεν φτάνει αυτό. Πρέπει να τις περάσει στο DNA των πουλιών για να τις στεθεροποιήσει,ώστε σε βάθος χρόνου να υπάρξει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ. Πόσο πιθανόν σου ακούγεται αυτό;
 
Βασικα τα πάντα είναι πιθανά.. Απλά αυτό γιαα να υλοποιηθεί πρέπει ν συντρέχουν όλα τα παραπάνω πράγμα υπερβολικά δύσκολο κ χρονοβόρο.. Οπότε με λίγα λόγια, δεν μπορούμε ν έχουμε ελληνικο καναρίνι. Μια ακόμα ερρωτηση. Για να υπάρξει σταθεροποιησει πόσα χρόνια θ χρειασθούν για ν πετύχει το πρότυπο;
 
Δεν ξέρουμε και τι έκανε εν τέλει ο Βασίλης ο Σελέκος με αυτή την προσπάθεια.. Μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε προσπαθήσει να περάσει στα καναρίνια και φωνές πουλιών του δάσους. Θα ήθελα να ακούσω ένα τέτοιο πουλί..
 
Αχα ωραία ευχαριστώ... Με βάση της γνώσεις σας και την εμπειρία σας θα μπορούσε να υπάρξει στο μέλλον η όχι;και αν ναι ποια κριτήρια θα πρέπει να πλήρη για να λέμε ότι υπάρχει ελληνικό κανάρινι; Και όχι δεν αναφέρομαι στα παρδαλα γιατί δεν υπάρχει ουσία και νόημα δεν έχουν κάποιο πρότυπο για να χαρακτηριστουν ελληνικά...
Εξαιρετικά δύσκολα... εικάζω.
Θέλει πολλά χρόνια για να εδραιωθεί και όπως πολύ σωστά λέει ο @mgerom
Οι ποικιλίες δημιουργούνται είτε απο την ανάγκη, ΕΞΈΛΙΞΗ , είτε απο ΛΑΘΗ(μεταγραφή DNA)
και
Πρέπει να τις περάσει στο DNA των πουλιών για να τις στεθεροποιήσει,ώστε σε βάθος χρόνου να υπάρξει ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ.
 
Back
Top