Αναπαραγωγή Υπάρχουν έμπειρες κανάρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Στην αναπαραγωγή των καναρινιών υπάρχουν πολλές τακτικές που ακολουθούν οι εκτροφείς για να πετύχουν όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα. Μία από αυτές είναι και αυτή της προτιμήσης θηλυκών καναρινιών ηλικίας μεγαλύτερης του ενός χρόνου, επειδή έχουν αποκτήσει ήδη εμπειρία αναπαραγωγής και άρα μπορούν να αντεπεξέλθουν καλύτερα σε τυχόν δυσκολίες που ενδέχεται να προκύψουν.

Η ερώτησή μου είναι εάν συμφωνείτε με αυτή την άποψη. Πιστεύετε δηλαδή ότι τα πουλιά και συγκεκριμένα τα καναρίνια μπορούν να αποκτήσουν εμπειρία από γεγονότα και καταστάσεις του παρελθόντος ή λειτουργούν αποκλειστικά με το ένστικτο; Η επιτυχία δηλαδή μιας "φωλιάς" εξαρτάται από το πόσες φορές την έχει εκτελέσει ένα πουλί ή από το ένστικτο του; Μπορεί δηλαδή ένα πουλί με λιγότερο δυνατό ένστικτο να γίνει καλύτερη μάνα επειδή έχει βγάλει πουλιά στο κλαρί από ένα πουλί που έχει εκ φύσεως πιο δυνατό το ένστικτο αλλά μπαίνει για πρώτη φορά στην αναπαραγωγή;

Στη συζήτηση μπορούν να συμμετέχουν και οι εκτροφείς υβριδίων, αλλά και άλλων ειδών, μιας και το θέμα είναι σχετικό με πολλές κατηγορίες.
 
Δεν ειμαι εκτροφεας αλλα η γνωμη μου ειναι οτι το ενστικτο ειναι το παν. Και αυτο διοτι βλεπουμε πρωταρες καναρες να τα βγαζουν περα μια χαρα, ενω παραλληλα βλεπουμε εμπειρες, που το εχουν ξανακανει με επιτυχια να τα διαλυουν ολα.

Βασει αυτου θα κινουμουν αν ημουν εκτροφεας. Τωρα απλα πεταχτηκα και ειπα τη γνωμη μου :)
 
Δεν ειμαι εκτροφεας αλλα η γνωμη μου ειναι οτι το ενστικτο ειναι το παν. Και αυτο διοτι βλεπουμε πρωταρες καναρες να τα βγαζουν περα μια χαρα, ενω παραλληλα βλεπουμε εμπειρες, που το εχουν ξανακανει με επιτυχια να τα διαλυουν ολα.

Βασει αυτου θα κινουμουν αν ημουν εκτροφεας. Τωρα απλα πεταχτηκα και ειπα τη γνωμη μου :)


Συμφωνώ με αυτό που έγραψε η Μιράντα, απλά να προσθέσω ότι κάποιες φορές η δική μας παρέμβαση μπορεί να παίζει ρόλο είτε θετικό είτε αρνητικό...άσκοπες και λαθεμένες παρεμβάσεις δικές μας μπορεί να χαλάσουν ένα πουλί. Νομίζω ότι πολλές φορές ερμηνεύουμε την συμπεριφορά των πουλιών σαν να είναι άνθρωποι... Το θεωρώ λάθος...η όποια εμπειρία έχω αποκτήσει με τα χρόνια με έχει κάνει να παρεμβαίνω όλο και λιγότερο και μόνο όταν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.
 
το ενστικτο ειναι πανω απο ολα θεωρω, με βαση την εμπειρια μου δεν εχω δει διαφορα στις πρωταρες σε σχεση με τις παλιες. Βλεπω οτι και οι δυο βγαζουν πουλια και οι δυο εχουν προβληματα.

υγ κακη μανα θεωρω αυτη που δεν ταιζει σε ιδανικες συνθηκες. και ρολο παιζει και ο αρσενικος
 
εγω πιστευω το ενστικτο και συμφωνο με τον dimitris 04 ολα τα ζωα στη φυση δεν εχουν δασκαλο απλως πιστευω οτι στη συγκεκριμενη στιγμη το εχουν πιο αυξημενο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και εγω με την σειρα μου θα πω πως το ένστικτο οδηγει τα πούλια. Στα λιγα χρόνια που ασχολουμε παρατιρησα πως τα πουλάκια με εμπιρια στην γέννα ηταν ποιο δεκτικά σε αλλαγές, παρεμβάσεις απο ενα προταρικο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Η γνώμη είναι ότι για καλύτερα αποτελέσματα, πρωταρχικό ρόλο παίζει το αρσενικό και η νεότητα του θηλυκού, συνεπώς είμαι της άποψης ότι πρέπει να ζευγαρώνουμε έμπειρα αρσενικά με πρωτάρες κανάρες.
 
Νομίζω πως το ένστικτο, που υπάρχει σε όλα τα πουλιά όμως, είναι η βάση αλλά παίζει ρόλο και η βρεφική ηλικία και η φροντίδα που έτυχαν από τους δικούς τους γονείς ως νεοσσοί.
 
Για να μπορέσει να γίνει αποδεχτή η εμπειρία και κατά συνέπεια η καλύτερη συμπεριφορά στους νεοσσούς θα πρέπει να αποδειχθεί η ικανότητα μνήμης των καναρινιών... Που με όσα γνωρίζω χαρακτηρίζεται αν όχι ασθενέστατη τουλάχιστο όχι ιδιαίτερα μεγάλη...
Γιατί επικρατεί η άποψη του έμπειρου θηλυκού;
Γιατί υπάρχει το παλιό θηλυκό καναρίνι μέσα στο κοπάδι μας ή γιατί πρέπει να υπάρχει;
Ποιους εκτροφικούς σκοπούς εκπληρώνει;
Γνώμη μου...
  1. Το έμπειρο θηλυκό... ή ακόμη καλύτερα το έμπειρο ζευγάρι, μπαίνει κατά κανόνα (αν υπάρχουν κανόνες) πρώτο στην αναπαραγωγική διαδικασία. Γιατί είναι ολοκληρωμένο ηλικιακά, γνωρίζονται (αν το θυμούνται) και ακόμη καλύτερα έχουν τον τρόπο να γίνουν ζευγάρι (με όλη τη σημασία της λέξης)... Με τους ήχους και τους θορύβους του ζευγαρώματός τους, ξεσηκώνουν και το υπόλοιπο κοπάδι στην αναπαραγωγική διαδικασία.
  2. Το έμπειρο θηλυκό καλύπτει κυρίως την ανασφάλεια του εκτροφέα που θέσφατα θεωρεί πως αυτό γνωρίζει πως να ετοιμάσει τη φωλιά, να γεννήσει τ' αυγά, να τα επωάσει και να ταΐσει τα μικρά. Ίσως κάποιες φορές συμπτωματικά να επιβεβαιώνεται από τις "άπειρες" αλλά συνήθως ανέτοιμες πρωτάρες... Αυτές που παίζουν βδομάδες με το νήμα και τα νεύρα μας. Το ίδιο και το έμπειρο αρσενικό...
  3. Συνήθως κρατάμε τα καλύτερα ζευγάρια της προηγούμενης εκτροφικής χρονιάς (εγώ αυτό κάνω)... Πιστεύοντας πως θα εισπράξω την επόμενη χρονιά την ίδια καλή απόδοσή τους... Στατιστικά πέφτω έξω...
Όλα μπορούν να συμβούν.. όλα είναι ανοικτά. Πιστεύω πως στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες...
Ιδέες στο μυαλό μας είναι όλα... Ιδέες για τα έμπειρα και τα άπειρα πουλιά...
Ιδέες για να δικαιολογούμε ... άλλες φορές τη βιασύνη μας... άλλες φορές τα λάθη μας... και άλλες φορές την ανικανότητά μας...
Έμπειρο θηλυκό λοιπόν for ever...
Γνώμη μου...
 
Γιάννη η μνήμη δεν είναι μόνο ο μηχανισμός που έχουμε στο μυαλό μας ως λογική και συνειδητή ανάμνηση ενός γεγονότος. Κάποιες μνήμες έρχονται και προστίθενται στα βασικά μας χαρακτηριστικά στο ασυνείδητο. Όπως των βρεφών μας. Μνήμη του πρώτου έτους της ζωής μας δεν έχουμε, έχει αποδειχθεί όμως, ψυχολογικά, συναισθηματικά ως ο καθοριστικός χρόνος της ζωής μας
 
Για να μπορέσει να γίνει αποδεχτή η εμπειρία και κατά συνέπεια η καλύτερη συμπεριφορά στους νεοσσούς θα πρέπει να αποδειχθεί η ικανότητα μνήμης των καναρινιών... Που με όσα γνωρίζω χαρακτηρίζεται αν όχι ασθενέστατη τουλάχιστο όχι ιδιαίτερα μεγάλη...
Γιατί επικρατεί η άποψη του έμπειρου θηλυκού;
Γιατί υπάρχει το παλιό θηλυκό καναρίνι μέσα στο κοπάδι μας ή γιατί πρέπει να υπάρχει;
Ποιους εκτροφικούς σκοπούς εκπληρώνει;
Γνώμη μου...
  1. Το έμπειρο θηλυκό... ή ακόμη καλύτερα το έμπειρο ζευγάρι, μπαίνει κατά κανόνα (αν υπάρχουν κανόνες) πρώτο στην αναπαραγωγική διαδικασία. Γιατί είναι ολοκληρωμένο ηλικιακά, γνωρίζονται (αν το θυμούνται) και ακόμη καλύτερα έχουν τον τρόπο να γίνουν ζευγάρι (με όλη τη σημασία της λέξης)... Με τους ήχους και τους θορύβους του ζευγαρώματός τους, ξεσηκώνουν και το υπόλοιπο κοπάδι στην αναπαραγωγική διαδικασία.
  2. Το έμπειρο θηλυκό καλύπτει κυρίως την ανασφάλεια του εκτροφέα που θέσφατα θεωρεί πως αυτό γνωρίζει πως να ετοιμάσει τη φωλιά, να γεννήσει τ' αυγά, να τα επωάσει και να ταΐσει τα μικρά. Ίσως κάποιες φορές συμπτωματικά να επιβεβαιώνεται από τις "άπειρες" αλλά συνήθως ανέτοιμες πρωτάρες... Αυτές που παίζουν βδομάδες με το νήμα και τα νεύρα μας. Το ίδιο και το έμπειρο αρσενικό...
  3. Συνήθως κρατάμε τα καλύτερα ζευγάρια της προηγούμενης εκτροφικής χρονιάς (εγώ αυτό κάνω)... Πιστεύοντας πως θα εισπράξω την επόμενη χρονιά την ίδια καλή απόδοσή τους... Στατιστικά πέφτω έξω...
Όλα μπορούν να συμβούν.. όλα είναι ανοικτά. Πιστεύω πως στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες...
Ιδέες στο μυαλό μας είναι όλα... Ιδέες για τα έμπειρα και τα άπειρα πουλιά...
Ιδέες για να δικαιολογούμε ... άλλες φορές τη βιασύνη μας... άλλες φορές τα λάθη μας... και άλλες φορές την ανικανότητά μας...
Έμπειρο θηλυκό λοιπόν for ever...
Γνώμη μου...
Συμφωνώ στα περισσότερα ( για να μην επαναλαμβανόμαστε)...
 
Εμπειρο θυληκο(η'αρσενικο) μπορει να σημαινει μονο(η' πολυ περισσοτερο)την εμπειρια που αποκομησαμε εμεις απο το συγκεκριμενο πουλι και βαση αυτου να κρινουμε θετικα η'αρνητικα την συμπεριφορα του στην αναπαραγωγη. Για το ιδιο να σημαινει ελαχιστα πραγματα και αυτο που ειναι να κανει για πρωτη φορα, απλα να το επαναλαμβανει συνηθως.Βεβαια μπορει και οχι, κατω απο διαφορετικες συνθηκες.
Στα παραπανω δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω αν εχετε εσεις παρατηρησει βελτιωση, βαση εμπειριας του πουλιου με το περασμα των χρονων, στις κατα καιρους αναπαραγωγες.
 
Η επιτυχία δηλαδή μιας "φωλιάς" εξαρτάται από το πόσες φορές την έχει εκτελέσει ένα πουλί ή από το ένστικτο του;

Πουλιά έχω πάρει από πρωτάρες κανάρες, οι οποίες κατασκεύαζαν τέλειες φωλιές και ανταποκρίνονταν άψογα στα μητρικά τους καθήκοντα. Συνεπώς θεωρώ πως η επιτυχία μιας φωλιάς δεν έχει να κάνει με την εμπειρία αλλά με το ένστικτο, το οποίο μπορεί να είναι πιο ισχυρό σε κάποια άτομα, ενώ σε άλλα να έχει εκφυλιστεί.
 
Εγώ πιστεύω ότι τα πουλιά με πιο δυνατό ένστικτο(αίμα θα έλεγα) κι όχι εμπειρία, γίνονται
καλύτεροι γονείς κ αναπαράγουν επιτυχώς τους νεοσσούς τους, ανεξάρτητα αν είναι πρωτάρικα
ή όχι. Γι αυτό και θυληκές μεγάλες σε ηλικία,υγιείς και με τέτοιο ένστικτο, μπορούμε να εμπιστευόμαστε
ως παραμάνες.
 
Εγώ πιστεύω ότι τα πουλιά με πιο δυνατό ένστικτο(αίμα θα έλεγα) κι όχι εμπειρία, γίνονται
καλύτεροι γονείς κ αναπαράγουν επιτυχώς τους νεοσσούς τους, ανεξάρτητα αν είναι πρωτάρικα
ή όχι. Γι αυτό και θυληκές μεγάλες σε ηλικία,υγιείς και με τέτοιο ένστικτο, μπορούμε να εμπιστευόμαστε
ως παραμάνες.

Δηλ. Δημήτρη αν τα πουλιά είναι από καλά αίματα έχουν εγγύηση για καλές μάνες;

Ολοι νομίζω... Δοκιμάζουμε... Κρατάμε ή διώχνουμε.

Την επόμενη φορά που θα πάμε για ζυγούρι θα μου το κάνεις πιο λιανά.😛
 
Η εμπειρία ενός εκτροφέα παίζει σίγουρα ρόλο. Είναι σε θέση να αντιμετωπίσει καταστάσεις που έχει βιώσει στο παρελθόν αποτελεσματικότερα σε σχέση με κάποιον αρχάριο ή με λιγότερη πείρα. Δεν είναι τυχαίο που κάθε χρόνο έμπειροι εκτροφείς βγάζουν πουλιά. Κάτι κάνουν σωστά. Συμφωνώ με το Νίκο πως μπορεί μια κανάρα την πρώτη χρονιά να είναι άψογη, ενώ την δεύτερη χρονιά να παρουσιάσει τελείως διαφορετική εικόνα. Τι μπορεί να φταίει όμως σε αυτό; Για μένα αν εξαιρέσουμε τυχόν προβλήματα υγείας του πουλιού που μπορεί να προκύψουν ανά πάσα στιγμή, ο ανθρώπινος παράγοντας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αν πάρω μια κανάρα από ένα καταξιωμένο εκτροφέα, η οποία στην φετινή αναπαραγωγική έκανε θραύση και δεν την προετοιμάσω σωστά, τότε στην επόμενη αναπαραγωγική η πανωλεθρία θα οφείλεται σε εμένα και όχι στο πουλί..
 
Back
Top