Αναπαραγωγή Υπάρχουν έμπειρες κανάρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν πάρω μια κανάρα από ένα καταξιωμένο εκτροφέα, η οποία στην φετινή αναπαραγωγική έκανε θραύση και δεν την προετοιμάσω σωστά, τότε στην επόμενη αναπαραγωγική η πανωλεθρία θα οφείλεται σε εμένα και όχι στο πουλί..
Ίσως ναι αλλά μη βάλεις και στοίχημα...
 
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές το αντίθετο.. Μαντάρα την 1η χρονιά, κρατάω το πουλί και τη 2η χρονιά είναι άψογο! Και δεν μιλάω για μία θηλυκιά.. Και δεν μιλάω μόνο για καναρίνια.
 
Τι θα μπορούσε να φταίει Γιάννη εκτός από θέματα υγείας του πουλιού;
Λες να ξέρω και να έχω παρόμοια θέματα;
Ζωντανοί οργανισμοί... κανείς να μη βάζει στοίχημα...
 
Αν πάρω μια κανάρα από ένα καταξιωμένο εκτροφέα
Να διευκρινίσω εδώ για να μην πάρει άλλη κατεύθυνση το θέμα, ότι με τον όρο ένστικτο εννοώ τη φυσική ροπή του πουλιού. Επειδή έγινε ο συσχετισμός ένστικτο / αίμα και είναι εύκολο να θεωρηθεί ότι μιλάμε για πουλιά ράτσας vs ημίαιμα.
 
Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές το αντίθετο.. Μαντάρα την 1η χρονιά, κρατάω το πουλί και τη 2η χρονιά είναι άψογο! Και δεν μιλάω για μία θηλυκιά.. Και δεν μιλάω μόνο για καναρίνια.
Είναι ο χρόνος στην προσαρμογή της χορτοφαγίας
 
Να διευκρινίσω εδώ για να μην πάρει άλλη κατεύθυνση το θέμα, ότι με τον όρο ένστικτο εννοώ τη φυσική ροπή του πουλιού. Επειδή έγινε ο συσχετισμός ένστικτο / αίμα και είναι εύκολο να θεωρηθεί ότι μιλάμε για πουλιά ράτσας vs ημίαιμα.

Η αναφορά σε οποιοδήποτε καταξιωμένο εκτροφέα έγινε για λόγους σύγκρισης περιβάλλοντος και διαχείρισης εκτροφής ανεξαρτήτως καθαρόαιμων ή ημίαιμων καναρινιών.
 
Σχεδόν όλοι καταλήγουμε πως η "έμπειρη" κανάρα είναι ανθρώπινη ανακάλυψη ή κάνω λάθος;
Η αναφορά σε οποιοδήποτε καταξιωμένο εκτροφέα έγινε για λόγους σύγκρισης περιβάλλοντος και διαχείρισης εκτροφής ανεξαρτήτως καθαρόαιμων ή ημίαιμων καναρινιών.
Κι εγώ έτσι το κατάλαβα... αλλά καλά έκανε και το διευκρίνισε ο Σταύρος για να μην ξεφύγει.
 
Αν πάρω μια κανάρα από ένα καταξιωμένο εκτροφέα, η οποία στην φετινή αναπαραγωγική έκανε θραύση και δεν την προετοιμάσω σωστά, τότε στην επόμενη αναπαραγωγική η πανωλεθρία θα οφείλεται σε εμένα και όχι στο πουλί..
Όταν αυτό το εμπεδώσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι, τότε και μόνον τότε τα αναπαραγωγικά προβλήματα θα λιγοστεύουν.
 
εγω θα πεταχτω και θα πω κρινοντας απο ζευγαρι κοκατιλ και λοβμπερντ πως παιζει ρολο το δεσημο του ζευγαριου το ανστικτο ο χαρακτηρας του πουλιου και εδω μπαινει με ενα μεγαλο μερος το χερι του εκτροφεα ή χομπυστα κατα ποσο εχει εμπειρια και μπορει να επεμβει οταν και οπου χριαζετε αυτη τη γνωμη εχω διαβαζοντας ακουγοντας βλεποντας πραγματα και απο τη μικρη συγουρα εμπειρια μου απο παπαγαλακια.
 
εγω θα πεταχτω και θα πω κρινοντας απο ζευγαρι κοκατιλ και λοβμπερντ πως παιζει ρολο το δεσημο του ζευγαριου
Είναι κάπως διαφορετικό Μάρκο μου, γιατί οι παπαγάλοι είναι μόνιμα ζευγάρια.
 
Μμ δηλαδη ν κανω μια ερρωτηση δεν υπαρχει εμπειρη καναρα; Οκ! Τον πρωτο χρονο η φωλιες της ειναι χαλια την δευτερη αψογες την τριτη καλυτερες δηλαδη τι την ωθει στην κατασκευη καλυτερης φωλιας;χρονο με τον χρονο τον ενστικτο; Δεν νομιζω οτι αλλαζει το Ενστικτο ειναι ν κανει φωλια! Εμπειρια ν την κανει καλυτερη! Ειμαι λαθος; γιατι; Κ με επιχηρηματα παρακαλω!
 
Μμ δηλαδη ν κανω μια ερρωτηση δεν υπαρχει εμπειρη καναρα; Οκ! Τον πρωτο χρονο η φωλιες της ειναι χαλια την δευτερη αψογες την τριτη καλυτερες δηλαδη τι την ωθει στην κατασκευη καλυτερης φωλιας;χρονο με τον χρονο τον ενστικτο; Δεν νομιζω οτι αλλαζει το Ενστικτο ειναι ν κανει φωλια! Εμπειρια ν την κανει καλυτερη! Ειμαι λαθος; γιατι; Κ με επιχηρηματα παρακαλω!
Περιέγραψες μια κατάσταση βελτίωσης της φωλιάς από χρονιά σε χρονιά...
Έχω παράδειγματα με ακριβώς την αντίθετη πορεία...
Μάλιστα μια κανάρα φίλου μας φέτος με πολύ καλή πορεία πέρυσι... έφτιαξε "τριώροφη" φωλιά...
Επικίνδυνα ψηλή... με τα αναμενόμενα δυστυχώς αποτελέσματα. Για πρώτη φορά τέτοια φωλιά...
 
Είναι κάπως διαφορετικό Μάρκο μου, γιατί οι παπαγάλοι είναι μόνιμα ζευγάρια.
σωστα Μαρια αλλα ο ανθρωπινος παραγοντας και ο χαρακτηρας της θυλικιας δεν παιζει ρολο; Εχω βρεθει σε συζητηση καναριναδων ο οποιος χαρησε στον αλλο θυλικο πουλι γιατι ελεγε πως δεν ηταν καλη μανα και θα το αμωλαγε το πουλι.
 
Αχα υπαρχει κ αυτη η εκδοχη δεν μου εχει τυχει! Αρα δεν υπαρχει εμπειρη καναρα;
 
Εγω πιστευω πως ειναι φαση "καθε φορα πρωτη φορα" και φυσικα με το ενστικτο. Γι'αυτο εχουμε και καλες εξελιξεις, αλλα και κακες.
 
Εγω πιστευω πως ειναι φαση "καθε φορα πρωτη φορα" και φυσικα με το ενστικτο. Γι'αυτο εχουμε και καλες εξελιξεις, αλλα και κακες.
Νομίζω η καλή ή η κακή "απόδοση" στην αναπαραγωγή κάποιου πουλιού είναι καθαρά θέμα συγκυριών, υγείας, προετοιμασίας κλπ... και φυσικά όχι εμπειρίας...
Άλλωστε τα καναρίνια δε φημίζονται για τη μνήμη τους.
Απόδειξη αποτελεί πως ακόμη και τα καλύτερα καναρίνια φωνής... χρειάζονται ξανά φροντιστήριο μετά την πτερόρροια...
Αν ήταν παρούσα η θεωρία της "εμπειρίας" δε νομίζω πως αυτό θα ήταν απαραίτητο... μια και θα γνώριζαν το "καλό" τραγούδι από τα παλιά...
 
Απόδειξη αποτελεί πως ακόμη και τα καλύτερα καναρίνια φωνής... χρειάζονται ξανά φροντιστήριο μετά την πτερόρροια...
Αν ήταν παρούσα η θεωρία της "εμπειρίας" δε νομίζω πως αυτό θα ήταν απαραίτητο...
Μαθηματικός συλλογισμός :)👍
 
Back
Top