Αναπαραγωγή Υπαρχει ενα μικρο προβληματακι

inpense

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
175
Πόλη
Πρέβεζα
Χαιρετω ολους.
Αν θυμαστε εχω ενα ζευγαρι κοκατιλ. Τελικα μαλλον δεν εχω ζευγαρι😕. Πρεπει να εχω δυο αρσενικα😱. Μετα την πτεροροια το υποτιθεμενο θυληκο ενω ειχε γκρι κεφαλακι και οχι τοσο κοκκινα μαγουλακια το κeφαλι κιτρινισε και τα μαγουλακια εγιναν παρα πολυ κοκκινο-πορτοκαλι. Επισης η ουρα απο παρδαλη αρχιζει γκριζαρει και βγαινουν και μαυρα φτερα. Βεβαια επειδη ειχα και φωλια για ζευγαρωμα δεν τα εχω παρει στα χερια κανα μηνα και δεν ξερω αν και μεσα στις μασχαλες τα φτερα αρχιζουν και γκριζαρουν. Αν δειτε τισ φωτο θα δειτε δυο διαφορετικα πουλια. Αν βαλω φωτο σημερα (που θα βαλω) θα δειτε δυο ιδια πουλια στο χρωμα. Απο οταν το ειδα με εχει πιασει απελπισια ☹γιατι ηθελα μωρακια. Παρεπιπτοντως το ενα πουλι ειναι γεννημενο το 07οποτε οταν το πηρα μαλλον ξεγελαστηκα απο το χρωμα τον φτερων. Μαλλον ειμαι για αλλο πουλακι και για σιγουρια εξεταση dna.
 
Αυτα συμβαινουνε οταν το πουλακι ειναι μικρο. Τα οπτικα σημαδια εχουνε και προυποθεσεις... 😉 Αν παρεις αλλο για να εισαι σιγουρος μπορεις να παρεις και ενα ενηλικο 1-2 ετων για να εισαι σιγουρος. 😉
 
Στον pied χρωματισμο που εχουν και τα δυο δικα σου οταν μετα την 1η η 2η πτεροροια εξαφανιστουν τα στιγματα κατω απο την ουρα και τις φτερουγες και γινουνε ενιαιο σκουρο χρωμα τοτε ειναι αρσενικο... :) Αν μεινουνε τα στιγματα μετα τη 2η πτεροροια ειναι θηλυκο. 😉
 
εχω μιλησει με το μαγαζι και μου ειπε οτι μπορει να το αλλαξει, αλλα πιο να δωσω απο τα δυο,το ενα ειναι ειδη μαθημενο να ερχεται στο χερι και να καθεται ενω το αλλο οχι, το ενα εχει δαχτυλιδι και ξερω οτι ειναι μικρο και γρννημενο το 07 ενω το αλλο δεν εχει και δεν ξερω ποσο χρονων ειναι
παιδια εχω σαλταρει εντελως απο οταν το πηρα χαμπαρι
 
ποτε περναν την πρωτη πτεροροια;
μια περασαν τον απριλιο
σε πια ηλικια περναν την πρωτη;
 
Ontos einai 2 diaforetika poulia...omos gia thiliko kai ayta mavoulakia einai poli entona... Ego thimame tin Maira ixe poli ligo kokkino ... eno itame poli megali...

Ston Riki mou pou einai sxedon 3 xronia molis tora emfanizete poli-poli entono kokino sta mavula...kai exei megalosi poli h kokkini perioxi...

Tha pareis allo thiliko tora? An tha ta afisis kai ta 3 mazi tha arsenika tha arxizoun na tsakononta!
 
Ego tha protina na afinis megalo kai tha pareis mia thilikia 2-3 eton...an thelis gia zeygaroma...An tha afinis mikro kai tha pareis mia mikri thilikia pali mporei na sou vgei arseniko. 🙂 Kai ta mikra mporei na min einai etima gia zeygaroma..
 
ρε σεις αμα παθω παλι το ιδιο θα τρελαθω
θα με κανετε ανεκδοτο μεα στο φορουμ
"ο τυπος που ειχε δυο πουλια αρσενικα εδωσε το ενα να παρει θυληκο και ξαναπηρε αρσενικο":)
 
λοιπον θα σας βαλω μιφια σε κανα δυο ωρες για μου πειτε μηπως κανω κανα λαθος γιατι ρε ****το δεν θελω να δωσω κανενα απο τα δυο
 
σε κανα δυο ωριτσες φωτο και παρακαλω οσοι μπορειτε δωστε τα φωτα σας στο "στραβαδι":)
 
Giati na min dosis mia agelia sto forum gia antalagi...toulaxiston na ksereis oti to poulaki paei sta kala xeria!
Perimenoume fotografies...
 
θα πρεπει να βρω ενα ατομο απο ηπειρο.
αλλα η ιδεα ειναι παρα πολυ καλη
θα τα πουμε το απογευμα με τις φωτογραφιες
 
Γιατι σε επιασε τετοιος πανικος που ειναι και τα 2 αρσενικα; Θελεις οπωσδηποτε να τα ζευγαρωσεις; Ουτως η αλλως η καταλληλη ηλικια για να ζευγαρωσουνε ειναι απο τα 2 χρονια και μετα. Μπορουνε και 1 ετους αλλα δεν ειναι ασφαλες για την υγεια του θηλυκου και ισως να μην ειναι καλοι γονεις με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται επειδη θα ειναι ακομη ανωριμα.
 
An den prokete gia anaparagogi symfono me ton Anesti...Exei 2 yperoxa arsenika h Myriam... Zoune mazi se ena klouvi deo kai 7 xronia an den kano lathos... Mia xara poulia!
 
ζευγαρι μπασ και δουμε απογονους
και μετα βνα τα δωρισουμε σε ανηψια γιατι τα εχουν δει και με εχουν φαει
ολο ρωταν αν γεννησαν και ποτε θα μασ δωσεις ενα κ. Τλ.
 
Back
Top