Αναπαραγωγή Υπαρχει ενα μικρο προβληματακι

η πρεωτη ειναι με το μεγαλο και κοιταξτε την τριτη φωτο να δειτε το αλλο πως ηταν και πως εγινε
 
Νομιζω πως ειναι αρσενικο... :D πολυ εντονα μαγουλα και σιγα σιγα καθαριζει η ουρα και οι κατω πλευρες των φτερων απο τα στιγματα... :)
 
μα τα μαγουλα ειναι πιο εντονα και απο τον αλλον
και τα φτερα μεσα σημερα οπωσ τα ειδα αρχιζουν και χανουν τα στιγματα τους στο κατω σημειο. Και η ουρα εχει κανα δυο μεγαλα μαυρα φτερα
 
Τωρα περναει πτεροροια; Αν ναι θα ξερουμε οταν ολοκληρωθει. Διαφορετικα τον Αυγουστο θα ειμαστε 100% σιγουροι.:D Αν και μεσα μου εγω πιστευω ειναι αρσενικο... :)
 
περασε πτεροροια απριλιο μαϊο αλλα τον βλεπω οτι ακομα βγαζει φτερα συνηθωσ της ουρασ και αρκετα απο τα πιτσιλωτα πουπουλα και φτερακια
 
παντωσ μασε μου και εγω πιστευω οτι τελικα ειναι αρσενικο λογω χρωματος στα μαγουλα και λογω μαυρων φτερων στην ουρα
 
Καθυστερημενη μεν αλλα δικαιολογειται καπως απο το γεγονος οτι το πουλι δεν ειχε ενηλικιωθει ακομη. Προφανως ειναι η δευτερη πτεροροια του οποτε αν και τα υπολοιπα φτερα της ουρας αλλαξουνε με μαυρα τοτε ειναι 100% αρσενικο. 😉
 
τα χρωματακια του ομως δεν ειναι λιγο πιο εντονα απο του αλλου;
γιατι να συμβαινει αυτο, ενω πανω κατω εχουν τα ιδια χρωματα
 
Stin triti fotografia 100% arseniko! Thimame kai ton Riki mou...akrivos tetia ftera ixe stin oura! Arseniko einai!
 
...kita ena mikro pinaka me xromata...mporei na einai anixto h skouro gkri...gkri me kafe, kafe skouro h anixto kafe...
 
τα χρωματακια του ομως δεν ειναι λιγο πιο εντονα απο του αλλου;
γιατι να συμβαινει αυτο, ενω πανω κατω εχουν τα ιδια χρωματα


μικρες ειναι οι διαφορες που εχουνε τα πουλια σου... Δεν παει να πει οτι ολα τα πουλια με pied χρωματισμο θα ειναι πανομοιοτυπα. Δεν προερχονται καν απο τους ιδους γονεις που και παλι δε σημαινει οτι θα ητανε εντελως ιδια ωστε να τα μπερδευεις... 😉
 
Εγώ ούτως ή άλλως δεν είμαι ειδήμων στον διαχωρισμό φύλου, μιας και εμένα ο Ανέστης και η Πωλίνα με διαφώτισαν ότι έχω δυο αρσενικά! 😀
Τους έχω 7 χρόνια και είναι μια χαρά.. Μην πανικοβάλλεσαι πάντως, μπορείς να φτιάξεις 2 ζευγάρια αν θες :D
 
δεν εχω μεγαλο κλουβακι
παντως παζαρευω ενα κλουβι 1,80 υψος και γυρω στους 0,60 μηκος
κανει για 2 ζευγαρια;:)
 
Kali idea Miriam! 😉
180x0,60x0,60...Nomizo gia 2 zeygaria kanei...omos an tha kanoun ta mikraaaaa...tore me tipota den tha ftanei! :D
 
Τους απογόνους μετά θα τους αναλάβουμε εμείς και τα ανήψια!
Αντε, με το καλό εύχομαι :)
 
Back
Top