Γενικά Υπαρχει περιπτωση να φερνουν αγριους πιασμενους παπαγαλους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntiko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntiko

PB Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2009
Μηνύματα
106
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας, μολις ειδα κατι ζακο σε πετ σοπ, ειχε 3 πουλια, μου ειπε ειναι περιπου 10 μηνων αλλα ρε παιδια δεν ειχε ουτε ενας δαχτυλιδι.υπαρχει περιπτωσει να φερνουν ακομη πουλια πιασμενα, αγρια η ειναι πιο μεγαλα κ κοβουν τα δαχτυλιδια για να τα πουλησουν για μικρα;δεν θελω να πιστευω το πρωτο.
 
Το προσωπο ενος πουλιου αυτης της ηλικια που λες φαινεται καπως πιο παιδικο απο ενος ενηλικου ζακο. Δεν ξερω αν εισαι σε θεση να το ξεχωρισεις αλλα βγαλε μια φωτο αν ξαναπας να δουμε για την ηλικια δηλαδη αν ειναι μικρος η ενηλικος.
Τα πουλια ηταν ημερα; Ταισμενα στο χερι; Δεν τον ρωτησες αν συνοδευονται με τα απαραιτητα πιστοποιητικα εισαγωγης τους; Τι τιμη ειχανε;
 
Απο το προσωπο δεν μπορω να τα καταλαβω,τα πουλια δεν χτυπιοντουσαν μεσα στην κλουβα αλλα αν προσπαθουσες να τα πλησιασεις πολυ φωναζαν. Και να μου εδειχνε χαρτια εισαγωγης, πως θα ημουν σιγουρος αν ηταν για αυτα τα πουλια. Αφου δεν ειχαν δαχτυλιδι πως θα το επιβεβαιωνα;τα δινει 1200, καλη τιμη μου φαινετε, μπορει να επερνα εναν αλλα τωρα χωρις δαχτυλιδι χλωμο το βλεπω.Ααα! τα ποδια μου φαινονταν καπως "τραχια" αν αυτο λεει κατι για την ηληκια
 
Το μάτι τους τη χρώμα είχε; Ήταν όλο μαύρο ή είχε γυρώ γύρω απο το μάτι έναν κίτρινο πρός ασπρο δαχτυλίδι;
 
Αποψη μου ειναι να μην παρεις ενα τετοιο πουλι με τιποτα. 1200 για εναν παπαγαλο που φωναζει οταν τον πλησιαζεις και δεν εχει δαχτυλιδι με αποτελεσμα να σου μπαινουν υποψιες, ειναι πολλα και πανω απ'ολα αν οντως κατι δεν παει καλα με αυτα τα πουλια δεν χρειαζεται να βρει αγοραστες. Εκτος πια κι αν ειναι γεννημενα στην Ελλαδα απο καποιον που δεν εβαλε δαχτυλιδια. 😎

Τα ποδια οπως τα περιγραφεις δε λενε κατι νομιζω. Ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το "τα ποδια τους ηταν καπως τραχεια". Ολοι οι παπαγαλοι φαινονται να εχουν καπως τραχεια ποδια. :D
 
δυστυχώς οι παπαγάλοι ερχονται ακομα πιασμένοι, στην Ελλάδα.. Δυστυχώς
 
Υπαρχει και η περιπτωση να ειναι εκτροφης αλλα οχι απο εγγεγραμενο εκτροφεα! Μερικοι μαγαζατορες για 100% κερδος ζευγαρωνουν πουλια δικα τους και πουλανε σε κανονικη τιμη!
Ακομα εχω τυχει πολλες φορες σε μαγαζι, να ερχεται καποιος που εχει μικρα καναρινακια και τα πουλαει συνηθως 15ευρω και μετα ο μαγαζατορας τα δινει 30ευρω(ενδεικτικη τιμη και δεν ισχυει παντα)
 
Λοιπον τα ματια τους δεν ηταν μαυρα, ειχαν αυτο το ασπροκιτρινο δαχτυλιδι που λεει ο Μpikis αλλα ουτε ελληνικης εκτροφης ηταν,το ρωτησα, ηταν εισαγωγης μου ειπε αλλα δεν μου ειπε απο που. Δεν νομιζω να παρω ποτε τετοιο ειδος παπαγαλου χωρις δαχτυλιδι οσο φτηνο κ αν ειναι.
 
Κωστα είχα βρεί παλίοτερα κι εγω μια τέτοια περίπτωση ζακό!500 ευρω και όταν πήγαινες κοντά ο κακός χαμός.. Ετοιμα να σε φανε. Λοίπον πήγαινε στο πετ σόπ και πες του αν θέλεις και με τσαμπουκά.. Αν θές παμε και μαζι! 😀! Πλάκα σου κάνω!Λοιπόν σοβαρά τωρα! Το οτι είχε τέτοιο χρώμα στα ματια είναι τουλάχιστον ενός έτους... Αν δώσεις 1000 ευρουλάκια κατέβα στην Αθήνα και πήγαινε σε κάποιον εκτροφέα που θα είναι ταισμένος στο χέρι, θα τον δείς απο κόντα και θα είσαι κατα κάποιο τρόπο σίγουρος για αυτό που αγοράζεις..."Οταν σε βλέπει ο πετσοπάς εκεί στη Λάρισα τρίβει τα χέρια του... Μη τον πάρεις απο εκεί πρόκειται για μεγάλο και ιδιαίτερης ψυχολογίας παπαγάλο και θα σε συμβούλευα να είναι ταισμένος στο χέρι και μικρός σε ηλικία...Αυτό το χωρίς δαχτυλίδι μου θυμίζει κάποια μαγαζία που πουλάνε μεγάλους θυληκούς Ringneck. Για μικρούς αρσενικούς με τη δικαιολογία οτι είναι μικροί γι αυτό δεν έβγαλαν ακόμα το δαχτυλίδι γύρω απο το λαιμό, αλλά το μάτι κιτρινόμαυρο στα χρώματα του ΑΡΗ! Αν δέν έχει δαχτυλίδι δέν έχει ταυτότητα και ο άλλος μπορεί να σου λέει οτι του φανει του λολο Στεφανή...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Κωστα αν σε ενδιαφερει, ο Αργυρου στη Ροδο εχει αυτη την στιγμη Ζακο ειναι 2μηνων με δαχτυλιδη και τα δινει 1200, αν θελεις καντου ενα τηλ. Γνωμη μου ειναι να το παρεις απο αυτον με κλειστα ματια! Εγω τον δικο μου τον πηρα απο εκει χωρις να τον δω και ειναι ολα τα λεφτα και του παρηγγειλα ακομη εναν χωρις νατον δω και αυτον και περιμενω τη γεννα!
 
Υπαρχει και η περιπτωση να ειναι εκτροφης αλλα οχι απο εγγεγραμενο εκτροφεα! Μερικοι μαγαζατορες για 100% κερδος ζευγαρωνουν πουλια δικα τους και πουλανε σε κανονικη τιμη!
Ακομα εχω τυχει πολλες φορες σε μαγαζι, να ερχεται καποιος που εχει μικρα καναρινακια και τα πουλαει συνηθως 15ευρω και μετα ο μαγαζατορας τα δινει 30ευρω(ενδεικτικη τιμη και δεν ισχυει παντα)
Γνώμη μου, οι εκτροφείς-χομπήστες στην Ελλάδα δεν δίνουν από όσο γνωρίζω τους παπαγάλους τους που μεγαλώνουν με τόση αγάπη σε Petshopάδες γιατί θέλουν να πάνε τα μικρά τους σε καλά χέρια και να έχουν νέα για την μετέπειτα ζωή τους κια να βοηθούν τους νέους ιδιοκτήτες λύνοντας τους όποια απορεία... Ακόμη και να προσπαθούσαν οι άσχετοι petshopάδες να αναπαράξουν παπαγάλους είδικα Ζακό, δεν είναι από τα πιο εύκολα πράγματα στον κόσμο..
Αλήθεια, τώρα που ξεκινάει το World Parrot Trust στην Ελλάδα, θα μπορούμε να κάνουμε εκεί καταγγελίες για παράνομα πιασμένους παπαγάλους και αυτοί να σπρώχνουν κάπως το θέμα;
 
.. Αλλα ουτε ελληνικης εκτροφης ηταν,το ρωτησα, ηταν εισαγωγης μου ειπε αλλα δεν μου ειπε απο που.

Εμενα ομως μου ειπε... Απο τη Βραζιλια! Αν ειναι δυνατον! Και απατεωνας και ασχετος! 😡
 
το θεμα ομως ειναι πως δυστυχως υπαρχουν τετοια πουλια..η μονη τους ελπιδα για καλιτερη ζωη ειναι να τα αγορασει καποιος.. Εγω θαλεγα πηγενε και πες του σου δινω 500 και πολλα ειναι..
 
συμφωνω.. Αν και τιποτα δε θα γινει.. Αλλα το θεμα ειναι τι γινεται με τον ατυχο τον παπαγαλο;
 
Παιδια αυτα τα κακομοιρα πουλια ειναι καταδικασμενα! Αυτους κανονικα επρεπε να τους κλεινουν τα μαγαζια! Τους παρανομους, γιατι ειναι και μερικοι με πετ σοπ που κανουν μια χαρα τι δουλεια τους!
 
ναι αλλά υπάρχουν κ άλλα πετ-σοπ πολύ γνωστά που πχ έχουν scarlet macaw κ μάλιστα παραδέχονται κιόλας ότι έχουν παράσιτα.. Και ζητάνε κ 5000. Πως διάολο τα περνάνε εδώ;δεν φοβούνται τίποτα;
 
Γεια σας παιδιά
αν και δεν ασχολούμαι με παπαγάλους, γνωρίζω από γνωστό μου
που ήθελα να αγοράσει ζακό, μια παρόμοια περίπτωση. Τελικά αυτός
το έψαξε αρκετά και ήρθε σε επαφή με αυτόν που τους έφερνε.
Οι περισσότεροι αυτοί οι παπαγάλοι που είναι χωρίς δαχτυλίδι και
αναφέρομαι σε μεγάλους και ακριβούς παπαγάλους έρχονται από
Βουλγαρία και μπαίνουν χωρίς έλεγχο Ελλάδα. Στην Βουλγαρία
δεν υπάρχουν σοβαροί έλεγχοι και εισάγονται παράνομα άγρια
πουλιά μέσω Τουρκίας από Αφρικανικές χώρες. Επίσης θα διαφωνίσω
με τον φίλο που είπε ότι οι pet-shopάδες κάνουν αναπαραγωγή γιατί
η αναπαραγωγή παπαγάλων είναι κάτι δύσκολο, με μεγάλες απώλειες
και χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις. Οι ζακό δεν είναι καναρίνια που
ζευγαρώνει και η κουτσή Μαρία.
Αυτά που λέτε ανακάλυψε ο γνωστός μου και η τιμή που του ζήτησε ο
''εισαγωγέας'' ήταν 500 ευρώ, αλλά βέβαια του ξεκαθάρισε ότι ήταν
άγρια γιατί δεν το ένοιαζε να ξεπουλήσει, επειδή όπως είπε θα τα
πούλαγε ούτως ή άλλως σε pet-shop. Τελικά προτίμησε να δώσει 1000
και να πάρει έναν με δακτυλίδι ήμερο για να εί ναι σίγουρος.
Για αυτό και εγώ συμφωνώ με την λύση να απευθυνθείς στον κύριο
Αργυρό, στην Ρόδο που είναι σοβαρός εκτροφέας.
 
Αν δε κάνω λάθος και διορθώστε με παρακαλώ,τα κοινά παπαγαλάκια έχουν σαν αρχέγονο χρώμα το πράσσινο. Μπαίνοντας λοιπόν σε ένα pet shop και βλέπεις μια τεράστια κλούβα, μόνο με παπαγαλάκια στο αρχέγονο χρώμα, χωρίς δαχτυλίδι, κανένα, τα οποία κάνουν σαν τρελά όταν τα πλησιάζεις και με φτέρωμα, σε κακά χάλια τι να υποθέσεις😕
 
υπάρχουν κ αλλοι tropicalbirdfarm.gr και υπάρχει κένας πολύ καλός στο Μοσχάτο.. Επίσης μπορείς να απευθυνθείς και εκεί
 
Back
Top