Ασθένειες Υπαρχουν εμβολια για καναρινια;

Εγγραφή
30 Μαρ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Άργος
Υπαρχουν εμβολια που να μπορουμε να κανουμε προληπτικα για νοσηματα των καναρινιων; Ειναι αποτελεσματικα και για ποια πιθανα νοσηματα;(αν υπαρχουν).
 
Ευχαριστω Μακη νομιζω με καλυψες. Πολυ χρησιμο και το σχετικο θεμα(εμβολιο ευλογιας για καναρινια) που με παρεπεμψες και διαβασα.
 
Προσωπικά έχω διαβάσει για εμβόλιο κατά της ευλογιάς.
Από όσο ξέρω είναι και ακριβό.
Υπάρχει και ένα σχετικό θέμα εδώ
Εμβόλιο ευλογιάς για καναρίνια
Το συγκεκριμένο είναι ακριβό αλλά καλύπτει σοβαρό αριθμό πουλιών που στη "διαίρεση" κοστίζει τελικά λίγα λεπτά του ευρώ ανά πουλί.
Γίνεται "ακριβότερο" γιατί από την ώρα που θα αναμειχθούν τα σκευάσματα με το υγρό... έχεις ελάχιστο χρόνο για να ολοκληρώσεις τον εμβολιασμό (δύο ώρες). Το εμβόλιο παρασκευάζεται από ζωντανά στελέχη του ιού της δαμαλίτιδας (όχι του ιού της ευλογιάς) και δεν έχει μεγάλη διάρκεια δράσης.
Εφαρμόζεται με μια διπλή βελόνα στο δέρμα της φτερούγας των πουλιών πριν την πτερόρροια.. Πριν μπει το καλοκαίρι.
Είναι δυσεύρετο μια και δεν εισάγεται στην πατρίδα μας (εγώ τουλάχιστο σε βρίσκω).
Είτε λοιπόν το φέρνουν μαζικά οι σύλλογοι είτε (κυρίως) παρακαλάμε φοιτητές να μας το φέρουν από Ιταλία... σε ειδική συσκευασία με παγοκυψέλες μια και απαιτείται ψυγείο για τη μεταφορά τους.
Σύμφωνα με αρκετούς εκτροφείς τα εμβολιασμένα πουλιά που είναι λίγα στην Ελλάδα, αποτελούν πηγή "μόλυνσης" μια και είναι φορείς της ασθένειας και άρα πηγή μετάδοσης στα υπόλοιπα... (δεν ξέρω αν ευσταθεί)
Ολοκληρωμένη εικόνα για το τι είναι Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά στο άρθρο του @Stavros
 
Και για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα της διαδικασίας ας παρακολουθήσουμε τα σχετικά videos
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη που τα μοιράστηκε μαζί μας.
 
Back
Top