Αναπαραγωγή Υπερπροστατευτική κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας!
Ζητώ τη γνώμη σας για ένα θέμα που προέκυψε αυτές τις ημέρες με μια κανάρα (Ornella), η οποία μπήκε σε δεύτερο κύκλο ωοτοκίας. Από χθες που ξεκίνησε η γέννα φαίνεται να ενοχλείται από την συνεχή παρουσία του μικρού της, το οποίο έχει κλαρώσει για τα καλά και κόβει βόλτες γύρω από την νέα φωλιά της. Χθες συγκεκριμένα είδα πως στη φωλιά υπήρχε μια κηλίδα αίματος και ενώ στην αρχή υπέθεσα πως ήταν από την γέννα, διέκρινα ματωμένα φτερά ουράς στο μικρό. Μην φανταστείτε μεγάλη ζημιά, αλλά άρχισε να με απασχολεί το ενδεχόμενο να βάλω διαχωριστικό ανάμεσα στην μητέρα με το μικρό της, ώστε να μην του κάνει καμιά ζημιά. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Να τα αφήσω ως έχουν ή να βάλω το διαχωριστικό πλέγμα ώστε να ταίζει η μαμά το μικρό της;
2. Το μικρό σε ηλικία 20 ημερών μπορεί να φάει μαλακή τροφή μόνο του;

Τι θα κάνατε στη θέση μου δεδομένου ότι θα λείψω από Παρασκευή μεσημέρι έως Κυριακή απόγευμα;
 
η γνώμη μου,Στέφανε(το οποίο εφάρμοσα και γω και αυτή τη στιγμή όλα βαίνουν πολύ καλά):
το μικρό μόνο του στη μια πλευρά της ζευγαρώστρας με 2 ταιστρες τροφής-2 αυγοθήκες με αυγοτροφή-νεράκι(ποτήστρα 200ml) ενώ το ζευγάρι από την άλλη με τα ίδια ακριβώς υλικά!
Μην ανησυχείς για το μικρό.. Μόλις αρχίσει να ''κλαίει''για φαγητό.. Οι γονείς αυτό που πρέπει να κάνουν,θα το κάνουν, ακόμη κι από το χώρισμα..

(τα δικά μου 22 ημερών μικρά.. Αν και ταιζόντουσαν - μέσω του διαχωριστικού - από τους γονείς, παρ'ολ'αυτά τσιμπολογούσαν την αυγοτροφή ''αντιγράφοντας'' τις κινήσεις των γονέων.. 2 σε 1 λοιπόν)

ουπς.. Τώρα το είδα, ο μπαμπάς που είναι;
 
Ναι, αλλά αν δεν τον είχες χωρίσει, τωρα θα είχες τον μπαμπά να ταΐσει το μικρό.
Οποτε, αν δεν συντρέχει λόγος, δοκίμασε σε επόμενη γέννα, να αφήσεις το ζευγάρι μαζί.
Υπάρχει περίπτωση η θηλυκια να αναζητά υλικό για τη φωλιά και για αυτο να τράβηξε το φτερό του μικρού; Μάλλον δεν παίζει εφόσον εχει ήδη κάνει αυγό. Θα σου έλεγα να τον αφήσεις μαζί της εφόσον μπορείς να τα παρακολουθείς. Αν οχι, βάλε τον με διαχωριστικό και παλι όμως θα πρέπει να βεβαιωθείς οτι θα τον ταΐσει.
Στη θέση σου, θα ξεκίναγαν ο ίδιος να τον ταΐζω απο αύριο και θα τον έπαιρνα μαζί μου, ώστε να ειμαι σιγουρος οτι δε θα λιμοκτονήσει.
Ελπιζω να πάνε όλα καλά.
 
Θα σου έλεγα να τον αφήσεις μαζί της εφόσον μπορείς να τα παρακολουθείς. Αν οχι, βάλε τον με διαχωριστικό και παλι όμως θα πρέπει να βεβαιωθείς οτι θα τον ταΐσει.
Στη θέση σου, θα ξεκίναγαν ο ίδιος να τον ταΐζω απο αύριο και θα τον έπαιρνα μαζί μου, ώστε να ειμαι σιγουρος οτι δε θα λιμοκτονήσει.
.. Μάλλον στην περίπτωση σου,Στέφανε,θα συμφωνήσω με τον Γιάννη. Εχεις κάποιες μέρες ακόμη, να τους χωρίσεις και να δεις αν η μαμά θα ταίσει το μικρό.. Αν όχι, δεν έχεις άλλη επιλογή περαν αυτής που προτείνει ο Γιάννης..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Σε άλλο κλουβί μόνος του. Τους αρσενικούς τους χωρίζω από τις μητέρες μετά το 3ο αυγό.
Βάλε στην μια πλευρά τον μπαμπά με τον μικρό και την μαμά στην άλλη.Αφού έχει κάνει 3 αυγά και λογικά αυριο μεθαυριο θα κάνει αλλά δύο τα βατέματα δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα. Από την άλλη ο μπαμπάς θα ταίσει τον μικρό κάτι που αν κάτσει η μαμα δεν υπάρχει περίπτσει να κάνει και ακόμα και αν το κάνει αυτό θα την εξουθενώσει
 
Βάλε στην μια πλευρά τον μπαμπά

Δεν συμμετέχει ο πατέρας. Είναι μόνο η μητέρα με το μικρό της.

Χτες έκανε το πρωτο αυγο;

Ναι.
Υπάρχει περίπτωση η θηλυκια να αναζητά υλικό για τη φωλιά και για αυτο να τράβηξε το φτερό του μικρού;

Όχι. Η φωλιά είναι πλήρως φτιαγμένη και υπάρχει άφθονο νήμα στην διάθεσή της στην ειδική θήκη. Απλά αυτό πάει κοντά της και την καβαλάει, όταν αυτή κάθεται στη φωλιά. Οπότε μάλλον για να το απομακρύνει του έριξε τσιμπιά και έγινε ότι έγινε.
 
Ο αρσενικός το τάιζε όσο ηταν μαζι; Μάλλον τον αρσενικό τον εβγαλες πριν κανει τρια αυγά η καναρα αν χτες έκανε το πρωτο. Όχι οτι παιζει σημασία ο αριθμός.
Εγώ θα δοκιμαζα να το βάλω μαζι μονο με το αρσενικό.Αν μάλιστα εχεις ενα άλλο κλουβί με χώρισμα μπορείς να τα βάλεις εκεί με χώρισμα δυο τους και αν ο μικρός ψιλοτρωει κάτι μαλακό και με την βοήθεια του πατερα απο το χώρισμα θα προχωραγε. Δεν πιστεύω καναρα με τρια αυγά(η' ενα οπώς διάβασα τώρα στο μήνυμα σου) να ταιζει μικρο 20 ημερών.Αλλα δεν ξέρω τις πραγματικές καταστάσεις οπως ποσο καιρο είναι χωρια απο τον πατερα και τι συμπεριφορα ειχε για παράδειγμα.

Το οτι βγαζεις τον αρσενικό παντα οταν η καναρα παει να κανει η' έχει αυγά και μικρά σε αλλες περιπτωσεις δεν έχει ρίσκο;
 
... Αν ο μικρός ψιλοτρωει κάτι μαλακό και με την βοήθεια του πατερα απο το χώρισμα θα προχωραγε...Αλλα δεν ξέρω τις πραγματικές καταστάσεις οπως ποσο καιρο είναι χωρια απο τον πατερα και τι συμπεριφορα ειχε για παράδειγμα.
υπάρχει περίπτωση να ταίσει ο αρσενικός αν λείπει απο το τρίτο αυγό;
 
μπερδεύτηκα

Ο αρσενικός το τάιζε όσο ηταν μαζι; Μάλλον τον αρσενικό τον εβγαλες πριν κανει τρια αυγά η καναρα αν χτες έκανε το πρωτο. Όχι οτι παιζει σημασία ο αριθμός.

Ο αρσενικός απομακρύνθηκε αφού γεννήθηκε το τρίτο αυγό της πρώτης γέννας. Τώρα είμαστε στον δεύτερο κύκλο. Αυτό
σημαίνει ότι η κανάρα επώασε μόνη τα αυγά της και μεγαλώνει μόνη το μικρό της που είναι 20 ημερών. Πριν λοιπόν δύο ημέρες η κανάρα ξεκίνησε να γεννά εκ νέου αυγά χωρίς αρσενικό στο κλουβί.


Δεν πιστεύω καναρα με τρια αυγά(η' ενα οπώς διάβασα τώρα στο μήνυμα σου) να ταιζει μικρο 20 ημερών.

Μια χαρά το ταίζει. Η μητέρα της συγκεκριμένης κανάρας τάιζε μόνη της 4 μικρά ενώ κλωσσούσε τα άσπορα αυγά της δεύτερης γέννας.


Το οτι βγαζεις τον αρσενικό παντα οταν η καναρα παει να κανει η' έχει αυγά και μικρά σε αλλες περιπτωσεις δεν έχει ρίσκο;

Δεν ξέρω αν είναι θέμα κανάρας, πάντως και η δύο κανάρες που μου χάρισαν πουλάκια φέτος δεν στρεσαρίστηκαν από την απομάκρυνση των αρσενικών τους. Βέβαια τους απομάκρυνα πριν "βιδωθούν" στις φωλιές.
 
Στέφανε αυτό που προτείνω, χωρίς να ξέρω πολλά βέβαια, είναι να βάλεις το διαχωριστικό και να παρακολουθ'ησεις τι γίνεται. Στην άλλη περίπτωση αφου φεύγεις παρασκευή θα σε φάει η αγωνία.
Στη χειρότερη ταίζεις εσύ.
 
υπάρχει περίπτωση να ταίσει ο αρσενικός αν λείπει απο το τρίτο αυγό;

Όχι. Το δοκίμασα πέρυσι. Μάλιστα τον είχα ξαναβάλει στο κλουβί λίγο πριν βγεί ο νεοσσός από την φωλιά και ενώ η μητέρα ετοίμαζε δεύτερη φωλιά. Το επόμενο πρωί που κλάρωσε ο νεοσσός ο πατέρας του ξύρισε το κεφάλι... Με λίγα λόγια δεν αναγνωρίζουν το νεοσσό ως δικό τους.
 
Γιατί όχι
υπάρχει περίπτωση να ταίσει ο αρσενικός αν λείπει απο το τρίτο αυγό;
Γιατί όχι;Δεν ηταν μεσα όταν μεγάλωνε; Πως ζευγάρωσε μετα η καναρα και έχει τώρα ενα αυγό και ενα μικρο 20 ημερων στο ίδιο κλουβί;Εκεί δεν ηταν; Είπα ομως οτι δεν ξερω τις πραγματικές καταστάσεις αρα υπαρχει και το γιατί Ναι;
 
Γιατί όχι

Γιατί όχι;Δεν ηταν μεσα όταν μεγάλωνε; Πως ζευγάρωσε μετα η καναρα και έχει τώρα ενα αυγό και ενα μικρο 20 ημερων στο ίδιο κλουβί;Εκεί δεν ηταν; Είπα ομως οτι δεν ξερω τις πραγματικές καταστάσεις αρα υπαρχει και το γιατί Ναι;
Όχι Δημήτρη αφου λείπει απο το τρίτο αυγό, πριν καν τελειώσουν τα αυγα πριν βγεί ο νεοσσός, αυτός ο ένας
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Γιατί όχι;Δεν ηταν μεσα όταν μεγάλωνε; Πως ζευγάρωσε μετα η καναρα και έχει τώρα ενα αυγό και ενα μικρο 20 ημερων στο ίδιο κλουβί;Εκεί δεν ηταν;

Δημήτρη ο νεοσσός μεγάλωσε μαζί με τη μητέρα του μόνο. Η κανάρα γεννάει αυγά και χωρίς την ύπαρξη αρσενικού, όταν η διατροφή της είναι πλούσια σε πρωτείνες και ασβέστιο.
 
Γιατί όχι

Πως ζευγάρωσε μετα η καναρα και έχει τώρα ενα αυγό και ενα μικρο 20 ημερων στο ίδιο κλουβί;Εκεί δεν ηταν;
έχεις δίκιο.Αγνοήστε με παω για υπνο

*Παιδιά θα μας πάρουν με τις πέτρες το πρωί!
Χαλασμένο τηλέφωνο😱:
 
Εγώ θα άφηνα τον αρσενικό με τον μικρό στο μισό της ζευγαρώστρας. Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεν ταίζει ή το πειράζει τον βγάζεις και αλλάζεις τακτική. Η μάνα αν βιδώσει στη φωλιά δεν πιστεύω θα ταίσει και πολύ. Τώρα αν επειδή βγήκε ο αρσρνικός να μην το αναγνωρίσει σαν δικό του μπορεί αλλσ κάτσε να τα παρακολουθήσεις λίγο. Πάντως αυγοτροφή πιστεύω θα τρώει λίγο.
 
Back
Top