Αναπαραγωγή Υπερπροστατευτική κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι αλλα καλό είναι να το αναφερεις πιο πρωτα και όχι μετα γιατί αρκετών ίσως το μυαλό να πήγαινε οπως και το δικο μου οτι τα χωρισες καπως πρόσφατα μετα το αυγο-α οπου κάπου αναφερεις και να σου πρότεινε αύτη τη λύση. Πως να ήξερα οτι ηταν ασπορα λόγω απομάκρυνσης εδω και καιρό του αρσενικού; Οταν έγραφα δεν τα είχα διαβάσει
 
Συμφωνώ με Λαμπρο. Δοκιμαστικα βαλε τον πατερα και αν αδιαφορει παρακολουθησε αν η μαμα θα το ταισει απ το διαχωριστικο. Παντως να το ταισεις εσυ 20 ημερων δύσκολο να σου ανοιξει στοματακι...
 
Δημήτρη, μου δημιουργήθηκε μια απορία: είχες τον αρσενικο μέσα μέχρι το τρίτο αυγό, αν κατάλαβα καλά. Ποσά αυγά έκανε και ποπ όσα ήταν ένσπερμα;

Τελικά τί θα κάνεις με το νεοσσό;
 
Συμφωνώ με Λαμπρο. Δοκιμαστικα βαλε τον πατερα και αν αδιαφορει παρακολουθησε αν η μαμα θα το ταισει απ το διαχωριστικο. Παντως να το ταισεις εσυ 20 ημερων δύσκολο να σου ανοιξει στοματακι...
Σωστά.
Αυτες ειναι οι απολαβές του λάθους κατά τη γνώμη μου τρόπου αντιμετώπισης της δημιουργίας της ζωής.
Στα αλήθεια με στεναχωρεί όλο αυτό.
Ειδικά αν το εφαρμόζει άνθρωπος όπως ο @Stfns που συμπαθώ ιδιαίτερα.
Έχει τους λόγους του, αλλά δεν παύει να είναι λάθος κι ως λάθος έχει συνέπειες.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Μα προφανώς υπήρχαν λόγοι που έκαναν την παραμονή του αρσενικού απαγορευτική, έτσι δεν ειναι;
 
Μα προφανώς υπήρχαν λόγοι που έκαναν την παραμονή του αρσενικού απαγορευτική

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τους λόγους που έκαναν τον Δημήτρη να βγάλει τον αρσενικό από το κλουβί.
 
@Stfns Στεφανος νομιζω είναι το όνομα του αν εχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με αυτό.

Νομιζω στα παραπανω έχει απαντήσει ο @Stfns , τον έχει βγάλει εδώ και καιρο απο την πρωτη οωτοκια στο τρίτο αυγό και τώρα ηταν στο πρωτο ασπερμο λόγω απομάκρυνσης του αρσενικού απο το τρίτο αυγό της ΠΡΩΤΗΣ φορας.Αυτό αναφέρθηκε μετα.
Τωρα για ποιους λόγους ακολουθεί αυτον τοντροπο γενικά, είναι ενα ερωτημα.
Συμφωνώ με τον Γιαννη @misalouris
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Τελικά τί θα κάνεις με το νεοσσό;

Αποφάσισα να τον αφήσω μαζί της, ώστε παρενοχλώντας την να τον ταίζει. Και είμαι σίγουρος πως θα το κάνει όπως έκανε και η μητέρα της πέρυσι με την ίδια.

Μα προφανώς υπήρχαν λόγοι που έκαναν την παραμονή του αρσενικού απαγορευτική, έτσι δεν ειναι;

Έτσι είναι Γιάννη. Και επειδή ο καθένας από εμάς ξέρει τα καναρίνια του καλύτερα από τον οποιονδήποτε έκρινα πως ο συγκεκριμένος αρσενικός έπρεπε να απομακρυνθεί μετά το ζευγάρωμα. Δόξα το θεώ όλα πήγαν κατ' ευχήν με την πρώτη φουρνιά έστω και αν ο τρόπος κρίνεται ανορθόδοξος.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τους λόγους που έκαναν τον ΣΤΕΦΑΝΟ να βγάλει τον αρσενικό από το κλουβί.

Ανάρμοστη συμπεριφορά κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Συγκεκριμένα:

Το 2015 που ήταν και η πρώτη χρονιά του:

  1. Πετούσε τα ψεύτικα αυγά που τοποθετούσα στη φωλιά προς αντικατάσταση των φυσικών αυγών. Κάποια από αυτά εθεάθησαν ακόμη και στις ταίστρες!
  2. Ομηρικοί καυγάδες με την θηλυκιά κατά την διάρκεια της επώασης με αποτέλεσμα κανένα από τα 5 αυγά να μην εκκολαφθεί μολονότι ένσπορα και μια κανάρα σε άθλια κατάστασή από το στρες. Η συγκεκριμένη κανάρα έκτοτε δεν έχει ξαναγεννήσει αυγά μολονότι φέτος μπήκε με άλλον κάναρο...
Το 2016:

  1. Επιθέσεις σε διαφορετική κανάρα κατά την έναρξη ωοτοκίας.

Ειδικά αν το εφαρμόζει άνθρωπος όπως ο @Stfns που συμπαθώ ιδιαίτερα.

Γιάννη μου σε ευχάριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια και ελπίζω να συνεχίσω να απολαμβάνω της ιδιαίτερης συμπάθειάς σου ακόμη και αν σε απογοητεύει η τακτική που ακολουθώ. Όπως και να έχει η γνώμη σου μετράει και γίνεται τροφή για σκέψη ενδυναμώνοντας την ιδιαίτερη συμπάθεια που τρέφω και εγώ για εσένα.
 
Πολύ καλά έκανες για τον συγκεκριμένο αρσενικό.
Η ερωτηση μου ηταν βασιζόμενος σε αυτό :
Σε άλλο κλουβί μόνος του. Τους αρσενικούς τους χωρίζω από τις μητέρες μετά το 3ο αυγό.
.
Έτσι γραμμένο είναι κατι γενικό και όχι μονο για τον συγκεκριμένο.
 
Back
Top