Γενικά Υπεύθυνες υιοθεσίες παπαγάλων μέσω της ίδρυσης οργανωμένου καταφυγίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Μετά από μερικούς δύσκολους αποχωρισμούς με τα λατρεμένα μου κοκατίλ και μετά από μια πολύ αποτυχημένη υιοθεσία του ενός εξ αυτών (που τον πήρα πίσω σε πολύ κακή κατάσταση), θα ήθελα να αναφερθώ στο ζήτημα των υιοθεσιών των παπαγάλων, που είναι ανήκουστο στην Ελλάδα, αλλά πολύ διαδεδομένο σε όλο τον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο και ιδίως στις ΗΠΑ.

Η νομοθεσία στην χώρα μας καλύπτει ως επί τω πλείστον οικόσιτα και ζώα συντροφιάς, όπως σκύλος, γάτα, κλπ., αλλά δεν αναφέρει πουθενά τα πτηνά. Λες και δεν υπάρχουν και δεν δέχονται κακοποίηση από τους ανθρώπους…

Από καιρό ήθελα να προτείνω να φτιάξουμε μια βάση δεδομένων με τους παπαγάλους μας, ώστε να μπορούμε να εντοπίζουμε ποιοι είναι οι γονείς των μωρών που γεννιούνται και να μην γίνεται interbreeding, να μπορούμε να ανταλλάσσουμε τα πουλιά για να αποφεύγουμε τις καταστάσεις, όπου τα αδέρφια/ξαδέρφια ζευγαρώνουν μεταξύ τους.

Λόγω των παρατεταμένων lock down και του Covid-19 δεν μπόρεσα να βρω καλά σπίτια στα μωρά που γεννήθηκαν πέρυσι, και έτσι αυτά άρχισαν φέτος να κορτάρουν μεταξύ τους και να δημιουργούν ζευγάρια με τα αδέρφια/ξαδέρφια τους.

Φέτος κατάφερα να δώσω αρκετά πουλάκια σε καλά σπίτια, ωστόσο μια υιοθεσία πήγε πολύ στραβά και αναγκάστηκα να πάω και να πάρω το πουλί πίσω σε μια εβδομάδα, πριν η καινούρια του ιδιοκτήτρια το κακοποιήσει μέχρι θανάτου.

Η ιστορία αυτή με πόνεσε πάρα πολύ – έδωσα ένα όμορφο, ήμερο και υγιές κοκατίλ και πήρα πίσω ένα νευρικό, άυπνο, αδύνατο και άρρωστο πουλί…

Ξεκίνησα λοιπόν να ψάχνω το τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις τα καταφύγια για παπαγάλους που βρίσκονται στην Αμερική και ασχολούνται με υιοθεσίες. Από ότι γνωρίζω, στην Ελλάδα δεν έχουμε ούτε ένα τέτοιο καταφύγιο. Πηγαίνουν οι παπαγάλοι για διάφορους λόγους από χέρι σε χέρι χωρίς κανένα έγγραφο, χωρίς καμία δέσμευση ή έλεγχο ή τιμωρία για τον ιδιοκτήτη για την κακομεταχείριση τους…Πιστεύω, όλοι καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάω εδώ…Και δεν μπορείς να τον αναγκάσεις τον άλλον να φροντίζει το πουλί, όπως πρέπει και απλά κάνεις το σταυρό σου όταν το παραδίδεις στον καινούριο ιδιοκτήτη και εύχεσαι όλα να πάνε καλά για το πουλί…

Έτσι, ερευνώ τώρα τη νομική βάση στην Ελλάδα για το πώς μπορούμε να δίνουμε τα πουλάκια μας για υιοθεσίες και πως μπορεί να οργανωθεί ένα σωστό καταφύγιο για παπαγάλους και να υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης ενός υιοθετημένου πουλιού μακροχρόνια.

Αν έχετε κάποιες ιδέες επί του θέματος, θα είμαι ευγνώμων να τις ακούσω, διότι ένα κεφάλι είναι καλά, αλλά όταν τα βάζουν κάτω πολλά μυαλά μαζί, καταφέρνουν θαύματα.)))
 
Αυτο το είδος άνθρωποιδων που βασανίζουν ζωάκια για να ικανοποιήσουν τα άρρωστα μυαλά τους, πρέπει να εξαφανιστεί κάποια στιγμή. Εσείς από που καταλάβατε πως εκείνη η ιδιοκτήτρια κακομεταχειρίζοταν το κοκατιλ; Αν υπάρχουν στοιχεία μπορείτε να την καταγγειλετε;
 
Δεν μου πέφτει λόγος ιδιαίτερα, καθώς δεν είμαι εκτροφέας, απλά να μοιραστώ ότι, όταν μπήκα στην κοινότητα, περίμενα, ή να το θέσω καλύτερα, ήλπιζα, ότι θα υπάρχει κάποιου είδους καταφύγιο για εγκαταλελειμμένους παπαγάλους, ώστε να υιοθετήσω ένα δεύτερο πουλάκι που το έχει ανάγκη, αλλά δεν... Δεν είναι δυνατόν, αν ο κόσμος εγκαταλείπει σκύλπυς και γάτες που πήρε τα Χριστούγεννα, τότε σίγουρα γίνεται το ίδιο και για τους παπαγάλους και άλλα πτηνά.
 
@Kleos Ευτυχώς η συγκεκριμένη μένει σχετικά κοντά μου και από τη δεύτερη μέρα πήγαινα να δω πως τα πάει, διότι από την αρχή της είχα πει κάποια πράγματα να μην τα κάνει και εκείνη τα έκανε και μου έστελνε και βίντεο...Λάθος πατήθρες, τα σπόρια να ανανεώνονται ΚΑΘΕ μέρα, όπως και το νερό, μην βάζεις χέρι, δώσε του χρόνο να εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον, κλπ, κλπ, κλπ. Τίποτε από όσα είχα πει δεν έκανε. Άφησε το πουλί νηστικό 4 μέρες με τα παλιά σπόρια μέσα στο κουπάκι - περιμένω να τα φάει και να του βάλω καινούρια...Φυσικά, τον ζύγισα εκεί επί τόπου και σοκαρίστηκα που σε 5 μέρες έχασε πολύ βάρος...Εκεί που ήταν ήμερος και ήσυχος, άρχισε να τη δαγκώνει μέχρι τα αίματα και εκείνη δεν το άφηνε σε ησυχία.Τι να σας λέω τώρα! Χτύπησε κάπου το κεφάλι και έβγαλε έπαρμα στο ράμφος και εκείνη δεν τον πήγαινε στο ιατρό επί μέρες, ώσπου αγανάκτησα και πήγα και τον πήρα τάχα να τον πάω εγώ. Και έτσι, αφού τον εξετάσαμε με τη γιατρό και καταλάβαμε ότι όντως κάπου χτύπησε, τον πήρα σπίτι και της τηλεφώνησα να της πω ότι δεν θα της τον επιστρέψω. Στο τέλος μου είπε με ύφος ότι θα βρει να πάρει άλλο!(
 
@anatolia δεν φτάνει που τα έκανε μαντάρα, και το ύφος στο τέλος της έλειπε. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πιο θρασυτατοι από αυτην που τα βασανίζουν και από πάνω για να ικανοποιήσουν τα άρρωστα μυαλά τους. Είχα δει μια ιστορία στην Αμερικη ενός κοκατου που το βασάνιζαν οι ιδιοκτήτες του. Το πουλί είχε χάσει φτέρωμα από όλο του το σώμα. Μετά το πήγαν σε καταφύγιο και μετά από κάποιο καιρό πάλι καλά αρχισε να αναρρώνει. Να αγοράσει κάποιος έναν τόσο ακριβό παπαγάλο και να τον βασανίζει, τι να πω, δεν υπάρχουν λόγια.
 
@anatolia δεν φτάνει που τα έκανε μαντάρα, και το ύφος στο τέλος της έλειπε. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πιο θρασυτατοι από αυτην που τα βασανίζουν και από πάνω για να ικανοποιήσουν τα άρρωστα μυαλά τους. Είχα δει μια ιστορία στην Αμερικη ενός κοκατου που το βασάνιζαν οι ιδιοκτήτες του. Το πουλί είχε χάσει φτέρωμα από όλο του το σώμα. Μετά το πήγαν σε καταφύγιο και μετά από κάποιο καιρό πάλι καλά αρχισε να αναρρώνει. Να αγοράσει κάποιος έναν τόσο ακριβό παπαγάλο και να τον βασανίζει, τι να πω, δεν υπάρχουν λόγια.
Ναι, αρρωστημένα μυαλά. Μια άλλη έκοψε τα φτερά του πουλιού (ευτυχώς, όχι δικό μου!) και το πήγανε βόλτα στο πάρκο να περπατάει στο γρασίδι.Τι να πω;!
[automerge]1620139614[/automerge]
Δεν μου πέφτει λόγος ιδιαίτερα, καθώς δεν είμαι εκτροφέας, απλά να μοιραστώ ότι, όταν μπήκα στην κοινότητα, περίμενα, ή να το θέσω καλύτερα, ήλπιζα, ότι θα υπάρχει κάποιου είδους καταφύγιο για εγκαταλελειμμένους παπαγάλους, ώστε να υιοθετήσω ένα δεύτερο πουλάκι που το έχει ανάγκη, αλλά δεν... Δεν είναι δυνατόν, αν ο κόσμος εγκαταλείπει σκύλπυς και γάτες που πήρε τα Χριστούγεννα, τότε σίγουρα γίνεται το ίδιο και για τους παπαγάλους και άλλα πτηνά.
Ναι, δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν στην Θεσσαλονίκη κοπάδια ολόκληρα στα πάρκα. Μπάντζι, Αλεξανδρινοί και άλλα είδη. Άρα, κάποιος τα αμόλησε κάποια στιγμή;
 
Ξεκίνησα λοιπόν να ψάχνω το τι κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις τα καταφύγια για παπαγάλους που βρίσκονται στην Αμερική και ασχολούνται με υιοθεσίες
Ο @Φοίβος έχει γνώση του θέματος.
 
Κριμα βρε Ανατολια...και για το πουλακι αλλα και για εσενα που ξερω καλα ποσο τα προσεχεις...

*Μολις φτιαξουν τα πραγματα θα τα πουμε και παλι απο κοντα!
 
@Stavros Ευχαριστώ πολύ, Σταύρο! Αν μπορούσε και ο Φοίβος να μας πει πως τα έχουν οργανωμένα όλα εκεί στον Καναδά και τι συμβόλαια υπογράφουν και γενικά πως είναι η όλη διαδικασία, θα ήταν πολύ χρήσιμο πιστεύω.
 
Σχετικά με την νομοθεσία για την ίδρυση του καταφυγίου δεν γνωρίζω να πω κάτι που θα βοηθήσει πραγματικά καθώς μιλάμε και για διαφορετικές χώρες. Για τον τρόπο λειτουργίας μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει μέσα απο την εθελοντική εργασία (γιατί κακά τα ψέμματα πιο πολύ ώρα καθαρίζω κλουβιά παρά παίζω με τα πουλιά εκεί) αλλά ας φτάσουμε πρώτα σε αυτό το στάδιο. Η δουλειά για τα μέλη που κατέχουν θέσεις "director" ή supervisor (μην φανταστείτε κανέναν να κάθεται σε γραφείο δεν υπαρχει καν γραφείο ως έπιπλο αφού όλο τον χώρο τον πιάνουν τα κλουβιά) είναι πολλαπλάσια απο αυτή των απλών εθελοντών και σαφώς δεν πληρώνεται. Ζούνε κι επιζούνε απο δωρεές. Ο κόσμος εδώ έχει 5, 10, 100, 500 δολάρια περίσσευμα και τα διαθέτει για έναν σκοπό που αγαπάει ακόμη και μηνιαίως. Απο αυτά πληρώνουν ενοίκια, τροφές, γιατρούς, μιλάμε για πολλά έξοδα που αγγίζουν τα 7,000-10,000 δολάρια το μήνα.

τι συμβόλαια υπογράφουν και γενικά πως είναι η όλη διαδικασία,

Το συμβόλαιο είναι το μόνο εύκολο να σας το δείξω. Αλλά και πάλι για να φτάσουμε εκεί δεν πρέπει να υπάρχει κάτι επι της ουσίας όπως μια ομάδα, ένας σύλλογος με καταστατικό και συμβούλιο?
 
@jk1980 Δεν πουλάω τα πουλάκια μου, ψάχνω καλά σπίτια για να τα δώσω. Εκείνη είχε ρωτήσει σε ένα petshop για παπαγάλους και τα παιδιά εκεί της έδωσαν το δικό μου τηλέφωνο.
[automerge]1620204010[/automerge]
@Φοίβος Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!) Ναι, αυτό ψάχνω τώρα, τη νομική μορφή που θα πρέπει να πάρει όλο αυτό το θέμα. Βρήκα μερικά συμβόλαια υιοθεσίας παπαγάλων από ΗΠΑ, αλλά και πάλι, είναι πολύ απλουστευμένα και δεν θα τα εφαρμόσει ο κόσμος εδώ στην Ελλάδα. Σκοπός είναι να υπάρχει και ένα follow up, κάποιος έλεγχος μετά την υιοθεσία...
[automerge]1620204084[/automerge]
@Nikolma Μάλλον δεν υπάρχει, γι αυτό και ψάχνω τρόπο, ώστε να εξασφαλίσω ότι οι καινούριοι ιδιοκτήτες θα είναι σωστοί και υπεύθυνοι απέναντι στα πουλιά.
 
Ναι, δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν στην Θεσσαλονίκη κοπάδια ολόκληρα στα πάρκα. Μπάντζι, Αλεξανδρινοί και άλλα είδη. Άρα, κάποιος τα αμόλησε κάποια στιγμή;
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ελεύθερα μπάτζι, νόμιζα ότι δεν επιβιώνουν στην χώρα μας! Ή τουλ. αυτό μου είπαν οι δυο-τρεις γιατροί με τους οποίους έχω μιλήσει. Αλλά ναι, Αλεξανδρινούς έχει και στο σχολείο που πήγαινα δίπλα, και ακόμα και στο κέντρο των Αθηνών όπου μένω. Τους βλέπω πάνω στα κυπαρίσσια, γιατί είναι πιο έντονα πράσινοι. Τουλ. αυτοί επιβίωσαν. Βεβαια για κάθε πουλί που έζησε υπάρχουν τόσα και τόσα που ψωφησαν της πείνας ή έγιναν σνακ για αρπακτικά πτηνά και σαρκοβορα κατοικίδια.
 
@anatolia εχετε ρωτησει δικηγορο ωστε να τα δινετε με συμβολαιο; υπαρχει κατι τετοιο Ελλαδα;

Εδω δεν εχουν καλα καταφυγια ουτε για γατες και σκυλους παντως που τα χρηματοδοτει υποτιθεται το κρατος.
Μονο απο εθελοντες και φιλοξενιες γινετε η δουλεια εχει βοηθησει και το ιντερνετ με τις υιοθεσιες.
 
@Φοίβος Φοίβο, καλησπέρα! Θα μπορούσες μήπως να μας στείλεις ένα αντίγραφο του συμβολαίου σας, χωρίς τα στοιχεία σας φυσικά. Απλά να δούμε τους όρους υιοθεσίας; Αύριο θα πάω να υιοθετήσω μια κοκατιλίνα και θέλω να υπογράψω ένα τέτοιο συμβόλαιο με την ιδιοκτήτρια της, ώστε να θέσουμε μαζί ένα σωστό παράδειγμα και πρότυπο επιτέλους. Θα σου είμαστε πολύ ευγνώμονες!)
 
@Nausicaa Κάποια στιγμή πριν από δύο χρόνια νομίζω είχε βρεθεί ένα παράνομο φορτίο με παπαγάλους και αφότου το καταδίωξαν παρεκτράπηκε από την πορεία του με αποτέλεσμα να τρακάρεις και να φύγουν, πέρα από το ότι τους άφησαν ελεύθερους καθώς ποιος να τους φροντίσει;
Τόσο η Αθήνα όσο και η Θεσσαλονίκη είναι γεμάτη με παπαγάλους! Προφανώς αντιμετώπιζαν πρόβλημα επιβίωσης στην αρχή, αλλά τώρα έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο περιβάλλον. Για παράδειγμα στην εθνικό κήπο δίπλα από την Βουλή (δεν θυμάμαι αν όντως λέγεται έτσι😂) γίνεται χαμός από παπαγάλους
monk, μιλάμε για χιλιάδες! Και είναι γεμάτο με κάτι τεράστιες φωλιές και σίγουρα νομίζω καλοπερνανε. Στην υπόλοιπη Αθήνα έχω δει αρκετούς Ringneck (το Άλσος Στρατού είναι γεμάτο!), Αλεξανδρινούς, κανένα κόκατιλ και budgie.
Στην Θεσσαλονίκη αντίστοιχα υπάρχουν πολλοί ringneck και κυρίως κοντά στην παραλία.

Βέβαια θα συμφωνήσω πως μάλλον αυτά που κινδυνεύουν περισσότερο είναι τα budgie, καθώς να φανταστείς 2 από τα 7 που έχω εγώ τα βρήκαμε στον δρόμο σε άθλια κατάσταση! Η Σπίθα ήταν μικρούλα και είχε φύγει σίγουρα από κλουβί εφόσον ανέβαινε στο χέρι, ήταν τρομερά αδύνατη, βρώμικη και τρομαγμένη και την βρήκαμε μόλις που είχε χτυπήσει πετώντας σε έναν τοίχο γιατί την κυνηγούσαν γάτες. Η Sunny επίσης βρέθηκε στην γειτονιά μας από μία κυρία και την έπιασε επειδή πάλι έτρεχε να σωθεί από γάτες και νομίζοντας πως είχε φύγει από εμάς μας την έδωσε... φυσικά δεν μπορούσα απλά να την κάνω καλά και να την αφήσω ελεύθερη πάλι, οπότε την κράτησα και αυτή😁, βέβαια μετά από εκείνο το επεισόδιο με τις γάτες έσπασε το φτερό της και πλέον δεν μπορεί να πετάξει😟.
 
Back
Top