Γενικά Υπεύθυνες υιοθεσίες παπαγάλων μέσω της ίδρυσης οργανωμένου καταφυγίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Shadow9 Αυτός είναι ο σκοπός μου - να βοηθήσω παπαγάλους που κακοποιούνται με διάφορους τρόπους από τους ανθρώπους. Και οι υιοθεσίες πρέπει να είναι υπεύθυνες. Αν διαβάσεις από την αρχή το συγκεκριμένο ποστ, θα δεις ότι έδωσα ένα κοκατίλ σε μια κοπέλα και το πήρα πίσω μέσα σε 7 μέρες, διότι το πουλί υπέφερε στα χέρια της. Οσο και να την παρακαλούσα να του πρέχει την κατάλληλη φροντίδα, εκείνη μόνο υποσχόταν και κατέληγα να βρίσκω τα πράγματα στην επόμενη μου επίσκεψη, όπως ακριβώς ήταν και στην προηγούμενη. Το πουλί αδυνάτισε, έγινε νευρικό, άρχισε να δαγκώνει...( Χτύπησε και στο κεφάλι και εκείνη δεν το πήγε στον ιατρό.Και απλά αγανάκτησα και πήγα και τον πήρα πίσω. Οι παπαγάλοι είναι ένα πολύ δεσμευτικό χόμπι και η σωστή τους φροντίδα απαιτεί αρκετά χρήματα. Αυτό δεν το καταλαβαίνουν οι περισσότεροι. Βλέπουν αστεία βιντεάκια στο ίντερνετ και παίρνουν τα πουλιά και μετά τα βασανίζουν..Κόβουν φτερά, χωρίζουν μωρά από τους γονείς για να τα ταΐσουν με κρέμες και τα περισσότερα πεθαίνουν, φυσικά.Και πολλά άλλα τρελά και παράλογα!(
 
@anatolia Ναι ναι το διάβασα, απλά στην αρχή μου εμφάνιζε μόνο ένα ενδιάμεσο μήνυμα και για αυτό είχα κάνει εκείνη την άσχετη ερώτηση😅. Συμφωνώ απόλυτα!
Δες και αυτή τη δράση που ξεκινήσαμε για την προστασία των πτηνών συντροφιάς, ώστε να μην συμβαίνουν όλα αυτά που προανέφερες: https://community.petbirds.gr/threa...σία-των-πτηνών-συντροφιάς.42035/#post-2477328

Απότερος στόχος αυτής της δράσης είναι η ευαισθητοποίηση πως πολιτών ότι κατοικία δεν είναι μόνο σκύλοι και γάτες, αλλά και τα πτηνά που έχουν και αυτά δικαίωμα στην προστασία. Αν πάει καλά όλο αυτό όνειρό μου εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι κάποια στιγμή που θα είναι έτοιμη η ελληνική κοινωνία..να είμαστε μια ομάδα που θα ιδρύσουμε το πρώτο καταφύγιο παπαγάλων στην Ελλάδα ☺️
 
@Shadow9 Το ίδιο όνειρο έχουμε!))) Αλλά, ας μην περιμένουμε την κοινωνία να είναι έτοιμη, δράση χρειάζεται και άμεση μάλιστα. Ευχαριστώ για το σύνδεσμο, θα το διαβάσω τώρα)))
[automerge]1620469953[/automerge]
@Shadow9 Λοιπόν, πολύ ωραία ιδέα!) Αρχικά πρέπει να θέσετε το τι ακριβώς θέλετε να κοινοποιήσετε στο κοινό, ποιο θα είναι το κεντρικό μήνυμα της επιστολής δηλαδή. Το που θα σταλεί είναι δευτερεύον, νομίζω.)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Shadow9 Ναι τα ringneck και αμαζονίου τα βλέπω συνέχεια, μένω κοντά στον (όντως έτσι λέγεται) Εθνικο Κήπο. Αλλά μπάτζι δεν το έχω δει ποτέ. Η Ίρις μπήκε από το παράθυρο κατατρομαγμένη από έναν γλάρο (πώς έφτασε γλάρος στο κέντρο των Αθηνών είναι άλλο μυστηριο) και, παρόλο που δεν ήταν εκπαιδευμένη, σλιγουρα το είχε σκάσει από σπίτι, γιατί σκαρφάλωσε στο πάνω μέρος της μπαλκονόπορτας και κοιτούσε μέσα. Και πάλι μας δυσκόλεψε να την βάλουμε στο κλουβί, αλλά μπορούσε να έχειφύγει από το ανοικτό παράθυρο όποτε ήθελε, όπως κάνουν καμιά φορά τα σπουργίτια που μπαίνουν κατά λάθος μέσα. Και ήξερε ότι τα στικ είναι φαγητό, δεν δίστασε καθόλου να φαει.

Τι κρίμα με την Sunny, αλλά τυχερή είναι. Αν είχε πέσει πάνω στον γάτο μου θα της είχεσπάσει τον λαιμό, όχι το φτερό...
 
@PantelisTs Ναι, όλα αυτά υπάρχουν, οκ. Εφαρμόζονται όμως; Και ιδίως όσον αφορά τα πτηνά; Μου φαίνεται, πως είναι τα πιο αδικημένα και τα πιο κακοποιημένα. Δεν ξέρουμε τι συμβαίνει πίσω από τις κλειστές πόρτες των καταστημάτων και των σπιτιών...
 
Μάλλον δεν διάβασες το ΦΕΚ.
Είναι αρκετά μεγάλο και καλυπτει μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.
Το αν εφαρμόζονται οι νόμοι δεν είναι αυτό που ψάχνουμε αυτή τη στιγμή.
Μας ενδιαφέρει να μπορουμε μέσω ενός ΦΕΚ να μπορεί να τιμωρηθεί κάθε ένοχος.
Φτιάξτε ένα καφεδακι όλοι και όλες ρίξτε του μια ματιά.

 
πώς έφτασε γλάρος στο κέντρο των Αθηνών είναι άλλο μυστηριο

Σε ολη την Αθηνα μπορεις να δεις γλαρο μιας και εχουν "δρομολογιο" στο ΧΥΤΑ της Φυλης.
 
Ναι, όλα αυτά υπάρχουν, οκ. Εφαρμόζονται όμως;
Δεν ξέρουμε τι συμβαίνει πίσω από τις κλειστές πόρτες των καταστημάτων και των σπιτιών..
Είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί η συμπεριφορά ενός ατόμου απέναντι σε ένα πουλάκι ή ένα ζώο όσοι νόμοι και αν υπάρχουν.
Πιστεύω πως η μόνη λύση είναι η σωστή ενημέρωση και γνώση των αναγκών τους.
Προσωπικά φροντίζω να μαθαίνω σε γνωστούς και φίλους που ασχολούνται τι πρέπει να κάνουν για την ευζωία των μικρών μας φίλων, είμαι σίγουρος ότι και αυτοί με την σειρά τους θα μάθουν και θα διορθώσουν κάποιους άλλους.
Οι άσχημες νοοτροπίες χρειάζονται χρόνο για να αλλάξουν αλλά σίγουρα μπορούν να αλλάξουν.
 
Ανατολή καλησπέρα επειδή έχω πουλάκι με το ίδιο πρόβλημα με τον όγκο στην κοιλιά και τρέχω στο ΑΠΘ συνέχεια για εξετάσεις, ακτίνες και για εγχείρηση τελικά ζει το πουλάκι από το 2014?Αυτο που είχες το παπαγαλάκι
 
Καλησπερα @Gina μηπως να εστελνες στην @anatolia ενα pm αν και εχει μηνες να μπει οπως φαινεται? Το θεμα εδω (απο το 2021) ειναι ασχετο με την ερωτηση που της θετεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top