Γενικά Υπηρεσία φιλοξενίας ζώων - petsitters

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Επειδη κατα καιρους ολοι εχουμε ακουσει καποιον που εχει αναγκη να αφησει καπου το ζωακι του και δεν ξερει που, διαβασα το συγκεκριμενο αρθρο και πιστευω ισως εξυπηρετησει και για την κρατηση πτηνων. Προκειται για φιλοζωους που με καποιο αντιτιμο κρατουν ζωακια και τα προσεχουν οσο ο ιδιοκτητης τους λειπει.

 
Συνήθως ασχολούνται με τετράποδα κατοικίδια, αλλά αν κρατούν και τους φτερωτούς φίλους μας σίγουρα θα χρειαστούν για κάποιες περιπτώσεις.
Διαβασα ηδη για καποιον που δηλωσε οτι φιλοξενει παπαγαλους.
 
Ενδιαφέρον!
Βασικά είναι κάτι σαν πλατφόρμα ζητώ-προσφέρω. Δηλώνεις ότι μπορείς να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου ή δηλώνεις πως ψάχνεις για φιλοξενία. Καλό.
 
Με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα για τοπο διαμονης Αθηνα και ημερες 22 με 30 Ιανουαριου, για πουλι, μου εβγαλε παρα πολλα αποτελεσματα. Οι εγγεγραμμενοι keepers δηλωνουν τι ζωα μπορουν να φιλοξενησουν. Οποτε ειναι πολλοι που φιλοξενουν πουλια. Μεσος ορος φιλοξενιας ειναι 5-10 ευρω την ημερα.
 
Βρε παιδιά πείτε με παράξενη, ιδιότροπη, καχύποπτη το Λιλάκι μου εγώ δε θα το άφηνα σε κάποιον ξένο που δεν ξέρω... ακόμα και το Keepet είναι αξιόπιστο που ξέρω εγώ τι θα κάνει με το σκυλί μου μόνος του στο σπίτι του; Αφήστε που τους Έλληνες τους έχω ικανούς να λένε ψέματα ότι το σκυλί σκοτώθηκε ή χάθηκε και να το πουλάνε για να βγάλουν λεφτά...

Όσο για τα καναρίνια μου επίσης.. είναι πολύ ευαίσθητα και δε θα τα εμπιστευόμουν στον καθένα...

Μάλλον είμαι σπαστικιά μαμά αλλά προτιμώ να τα αφήνω σε έμπιστους δικούς μου ανθρώπους...
 
Κοιταξε Αλικη συμφωνω, αλλα εχεις τροπους να ελεγξεις οσο μπορεις και να αποφασισεις εσυ τι θα κανεις. Αν ομως ειναι υποχρεωτικο να μεινει καπου το σκυλι, πχ, γιατι να μεινει σε πανσιον; Λενε για καθημερινη ενημερωση με φωτογραφιες κτκ.. Δυνατοτητα ελεγχου χωρου και συναντησης με τον ανθρωπο. Ξερω κ γω,τι να πω.
 
Κοιταξε Αλικη συμφωνω, αλλα εχεις τροπους να ελεγξεις οσο μπορεις και να αποφασισεις εσυ τι θα κανεις. Αν ομως ειναι υποχρεωτικο να μεινει καπου το σκυλι, πχ, γιατι να μεινει σε πανσιον; Λενε για καθημερινη ενημερωση με φωτογραφιες κτκ.. Δυνατοτητα ελεγχου χωρου και συναντησης με τον ανθρωπο. Ξερω κ γω,τι να πω.
έχεις δίκιο, Αλίκη.. Αλλά και συ,Μιράντα! Προσωπικά πιστεύω πως αφού οι δημιουργοί της ιδέας αυτής,έχουν προβλέψει και εφαρμόζουν αρκετές μάλιστα δικλείδες ελέγχου και εποπτείας των keepers, τότε η οποιαδήποτε νέα ιδέα που θα αποσκοπεί στο κοινό ''καλό'' ιδιοκτήτη και ζώου(για λίγες ημέρες χαλάρωσης)πρέπει να είναι καλοδεχούμενη!
 
Ενδιαφερον, καλὀ ακούγεται αλλά είμαι διστακτικός σε τέτοιο θέμα. Τα ζώα μου τα εμπιστεύομαι σε συγκερκεριμένα άτομα πείτε με περίεργο, αλλά κράτω τις επιφυλάξεις μου.
προτιμώ να τα αφήνω σε έμπιστους δικούς μου ανθρώπους...
 
Φανταζομαι αν εχεις καπου να τα αφησεις και τους ξερεις κιολας ειναι σουπερ. Η υπηρεσια αυτη απευθυνεται σε αυτους που δεν εχουν καπου να τα αφησουν.
 
Βρε παιδιά είναι για ώρα ανάγκης, απλά. Γιατί υπάρχουν και έκτακτα περιστατικά στην ζωή μας. Και ποιος μας λέει ότι ο γνωστός μας είναι πιο αξιόπιστος στην προσοχή που θα δείξει, αφού το πιθανότερο δεν θα είναι γνώστης;
 
Βρε παιδιά είναι για ώρα ανάγκης, απλά. Γιατί υπάρχουν και έκτακτα περιστατικά στην ζωή μας. Και ποιος μας λέει ότι ο γνωστός μας είναι πιο αξιόπιστος στην προσοχή που θα δείξει, αφού το πιθανότερο δεν θα είναι γνώστης;
πολύ σωστά! Και όπως είπα και πιο πάνω.. ''η οποιαδήποτε νέα ιδέα που σκοπός της είναι το ''κοινό καλό ιδιοκτήτη και ζώου, ακόμη και για λίγες ημέρες χαλάρωσης'' ας την καλοδεχόμαστε!
 
Φανταζομαι αν εχεις καπου να τα αφησεις και τους ξερεις κιολας ειναι σουπερ. Η υπηρεσια αυτη απευθυνεται σε αυτους που δεν εχουν καπου να τα αφησουν.
Ντάξει στην Ελλάδα ζούμε Ελληνάρες είμαστε συνήθως πάντα έχουμε κολλητούς και γνωστούς να μας εξυπηρετήσουν 😛
 
Βρε παιδιά πείτε με παράξενη, ιδιότροπη, καχύποπτη το Λιλάκι μου εγώ δε θα το άφηνα σε κάποιον ξένο που δεν ξέρω... ακόμα και το Keepet είναι αξιόπιστο που ξέρω εγώ τι θα κάνει με το σκυλί μου μόνος του στο σπίτι του;

Θα συμφωνήσω με την Αλίκη. Μου φαίνεται περίεργο αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω ποιες είναι οι δικλείδες ασφαλείας. Τον σκύλο μου το εμπιστεύομαι μόνο σε ένα ξενοδοχείο σκύλων το οποίο το εμπιστευθήκαμε και εγώ και ο σκύλος μου σταδιακά με δοκιμές και ελέγχους. Ο άνθρωπος έχει επένδυση για να παρέχει υπηρεσίες φιλοξενίας σε τετράποδα.

Μην ξεχνάμε χωρίς να θέλω να μειώσω την ιδέα των παιδιών οτι '' η Πενία τέχνας κατεργάζεται ''... και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
 
Back
Top