Ασθένειες Υποτονικό και απαθές περιστέρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Πριν δυο ώρες περίπου, γυρίζοντας σπίτι μου, είδα ένα πουλάκι να κάθεται στην άκρη του δρόμου, εκεί που συνήθως παρκάρουν τ' αυτοκίνητα.
Το πλησίασα και δεν μετακινήθηκε.
Επειδή σκέφτηκα ότι αν όχι από κάτι άλλο, σίγουρα από κάποιο αυτοκίνητο θα πέθαινε, ανέβηκα, πήρα ένα άδειο κλουβί και μία πετσέτα και το πήρα σπίτι μου.
Προ ημερών κάποιος μου ανέφερε επίσης περιστατικό με κάποιο πουλί που καθόταν απαθές καταμεσής του δρόμου.
Εξωτερικά δεν έχει τραύμα και το βλέμμα του δεν δείχνει άρρωστο.
Επίσης δεν τρώει ούτε πίνει νερό.
Φαίνεται νεαρό ενήλικο πουλί.
Να έχει φάει δηλητήριο; Δεν θα είχε έντονα συμπτώματα;
Του έδωσα σπόρια από τους παπαγάλους μου και του έβρασα και ένα αυγό που το έλιωσα με πηρούνι.
Αυτό το πουλάκι είναι.
Λόγω περίεργου ωραρίου μου, δυστυχώς τις απαντήσεις σας θα της δω αύριο το μεσημέρι. Ελπίζω να μπορέσω να κάνω κάτι γι' αυτο.
DSCN4131.webp DSCN4132.webp DSCN4133.webp DSCN4133.webp DSCN4134.webp DSCN4135.webp
 
Αν θες να του δώσεις την πιο κατάλληλη τροφή δώστου σπασμένο καλαμπόκι ή σταράκι άλλα όχι σπόρια με φλοιό και όχι αυγά.
 
Γιαννη γιατι οχι αυγο;

Μαρια φαινεται μικρο πουλακι που μολις εχει εγκαταλειψει τη φωλια του. Μπορει να κανω και λαθος σαφως καθως δεν εχω γνωσεις για περιστερια, ισως καποιος απο τους περιστεραδες να το δει και να σε βοηθησει περισσοτερο.
 
Τα περιστέρια είναι καθαρά φυτοφαγικά πουλιά. Σε καμία φάση της ζωής τους δεν τρέφονται με ζωικής προέλευσης τροφές (όπως τα καναρίνια και άλλα σποροφάγα όταν είναι νεοσσοί). Τα περιστέρια τρέφονται αποκλειστικά με σπόρους και διάφορα φρέσκα χορταρικά ανάλογα την εποχή.
Βέβαια τα περιστέρια της πόλης επειδή δεν βρίσκουν τα απαραίτητα τρώνε ότι βρουν, αλλά αυτό δεν τα ωφελεί.
Δείτε και αυτό (αν και είναι πολύ εξειδικευμένο, για αγωνιστικά περιστέρια) :
http://www.dreyerloft.com/resources/Ultimate_Guide_to_Pigeon_Feed.pdf
 
Ποιός σου είπε Γιάννη ότι τα περιστέρια δεν τρώνε ζωική πρωτείνη σε κάποιο στάδιο της ζωής τους;
Τρώνε και σκουλήκια και τρελαίνονται για σαλιγκάρια. (Όταν μεγαλώνουν μικρά).
Και υπάρχουν και τροφές με αυγό για να βοηθάμε τα ζευγάρια να μεγαλώνουν γρήγορα αλλά το κυριότερο εύρωστα περιστεράκια.
Egg food for doves - Product - CéDé

Τώρα το περιστεράκι πρέπει να έχει σαλμονέλα.
Έχει ανασηκωμένα φτερά, είναι απαθές, πρέπει να είναι πολύ αδύνατο και το κυριότερο απ'ότι βλέπω στην πετσέτα έχει κάνει πρασινοκίτρινες κοτσιλιές.
 
Μου το παν τα περιστέρια με τα οποία μεγάλωσα. Αν τώρα εσύ έχεις άλλη άποψη για αυτό είναι το φόρουμ.
Όσο για την CEDE αυγοτροφή για περιστέρια (!) κράτα και μία πισινή.
 
Μαρία μου δοκίμασε να του δώσεις ενεργό άνθρακα (καρβουνάκι ) αν έχεις.. Πιστεύω θα το βοηθήσει..
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το πουλάκι ζει και δεν φαίνεται για θάνατο αλλά δεν φαίνεται και καλά. Οπότε θεωρώ καλά το μάζεψα γιατί σίγουρα θα το είχε πατήσει αυτοκίνητο.
Το πρωί το είδα που τσιμπολογούσε το αυγό. Έπεσε πάνω στην περίπτωση δεν έχω χρόνο να πάω να ψωνίσω. Καλαμπόκι έχω κατεψυγμένο μαλακό στην κατάψυξη. Κάνει να το αποψύξω και να του δώσω; Ίσως έχω και στάρι, κάνει επίσης;
Αλίκη μου σ' ευχαριστώ είχα καρβουνάκι και του έβαλα λίγο πάνω στην τροφή.
Ανέστη από τις φωτογραφίες κι εγώ αυτό σκέφτηκα ότι είναι μικρό αλλά από κοντά ίσως επειδή είναι μεγάλο πουλάκι, μου φάνηκε ενήλικο.
Είναι κατάμαυρο και έχει ελάχιστο γκρι. Αφού πριν δω το ράμφος σκέφτηκα ότι είναι νεοσσός άλλου άγριου είδους.
Νεκτάριε αν είναι σαλμονέλα τι κάνω; Έχω στο σπίτι μόνο aviomycin & baytril 0,5. Γίνεται κάτι μ' αυτά προς το παρόν;
Βέβαια και μόνο που το διάβασα, πλύθηκα ολόκληρη με οινόπνευμα γιατί φοβάμαι τα άλλα πουλιά και τα γατόσκυλα που φυσικά δεν έχουν καμιά επαφή μαζί του.
 
Το Baytril για 5 ημέρες στην δοσολογία που λέει.
Μετά της 5 ημέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά ή Livimun Chevita
Ευχαριστώ πολύ, το κάνω και ενημερώνω. Πάντως πρόσεξα ότι το βράδυ γίνεται πιο υποτονικό το πρωί ήταν κάπως ζωηρό μπορώ να πω.
 
Έδωσα δύο μέρες baytril αλλά δυστυχώς σήμερα το βράδυ επιστρέφοντας βρήκα νεκρό το περιστεράκι. Οι κουτσουλιές είχαν γίνει από το πρωί σήμερα σχεδόν ολοκίτρινες.
Λυπήθηκα γιατί είχα ελπίσει πως θα σωζόταν.
Σας ευχαριστώ πολύ που ενδιαφερθήκατε.
Το ενδιαφέρον για τα ζώα μας δίνει χαρές αλλά και πολλές πίκρες. Η μόνη παρήγορη σκέψη πως κατέληξε σε ήρεμο και ασφαλές περιβάλλον.
 
Άστα Ανέστη πίκρα...
Έκανα ό,τι μπορούσα αλλά όχι ό,τι μπορούσε να γίνει γιατί αυτή την περίοδο είμαι πολύ πιεσμένη από δουλειά και διάφορα. Ίσως αν το έτρεχα περισσότερο να τα κατάφερνε. Λυπήθηκα πολύ γιατί δεν είχε την τύχη να έχει την καλύτερη φροντίδα.
 
Αααχχ βρε Μαρία μου σε καταλαβαίνω... Ήλπιζες και τελικά δεν τα κατάφερε... Το έχω πάθει και εγώ! ☹

Έκανες ό,τι μπορούσες υπό τις υπάρχουσες συνθήκες (δουλειά, άγχος, τρεχάματα κτλ). Μακάρι να ασχολιόμασταν μόνο μ αυτά όλη μέρα... Κι γω τώρα που δίνω μαθήματα ο,τι κάνω το κάνω με χίλια ζόρια! ☹
 
Back
Top