Ασθένειες Υποψία για πρόβλημα στο συκώτι

_maria_xg

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Άνω Γλυφάδα
Καλημέρα! Έχω ενα ζεμπράκι που τις τελευταίες μέρες κάνει τις κουτσουλιές του πιο πράσινες.Φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστω εκ των προτέρων!

HsxrWlx.jpg


Hsxr9nB.jpg
 
Φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Θα ήθελα την γνώμη σας
Ναι, προσωπικά βλέπω κάποιο θέμα και στην κοιλιά, στην περιοχή του συκωτιού αλλά και στις κουτσουλιές.

Περιέγραψε μας λίγο το χώρο όπου βρίσκεται το πουλί και τη διατροφή του με λεπτομέρειες, όπως το είδος - μάρκα των σπόρων, αν παίρνει τα συμπληρώματα διατροφής αν έχει πάρει φάρμακα και ποια.
 
Είναι σε κλουβί μαζι με ένα θηλυκο (ειναι ζευγάρι).
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρο,του άλλαξα, του έδωσα διαφορετική τροφή, χυμα παπαγαλινη (μίξη σπόρων) απο pet shop.
Γενικά δεν τρώει καθόλου αυγό και προτιμάει μήλο, αγγούρι και μαρούλι.
Δεν έχει πάρει κάποιο φάρμακο προσφατα ούτε κάποιο συμπλήρωμα, μόνο ριγανέλαιο στο νερό.
 
χυμα παπαγαλινη (μίξη σπόρων) απο pet shop.
Αυτή πρέπει να αλλάξει αμέσως με ένα συσκευασμένο μείγμα σπόρων για εξωτικά πουλιά. Είναι πιθανόν η αιτία του προβλήματος να βρίσκεται σε αυτό.

Στην αποτοξίνωση του συκωτιού βοηθάει επικουρικά το γαϊδουράγκαθο (milk thistle) αλλά δεν πρόκειται για θεραπεία. Πρέπει να γίνει διάγνωση από κάποιο ειδικό ώστε να δοθεί θεραπεία από αυτόν εφόσον χρειαστεί.
 
Συγνώμη υπάρχει γαιδουράγκαθο αποξηραμενο; Το βρίσκεις εκει που πουλάνε βότανα;
 
Έχω την αίσθηση ότι οι σπόροι του γαϊδουράγκαθου είναι σκληροί και δεν είναι όλα τα είδη πτηνών ικανά να τους σπάσουν με το ράμφος τους. Αν είμαι λάθος, διορθώστε με, αλλά αν όχι, Μαρία απέφυγε να τους αγοράσεις αυτούσιους.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!

Όντως είναι σκληροί σπόροι αλλά και πολύ ευεργετικοί. Μήπως γίνεται με κάποιον άλλο τροπο, όπως το να τους βράσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top