Ασθένειες Φάρμακα για προστασία απο ασθένειες σε κοτοπουλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης makiz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

makiz

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το Σαββατοκύριακο 30-31/05 εκολάφθηκαν 7 κλωσσόπουλα ( 3 κοτοπουλάκια και 4 νανάκια), με μανα νανάκι και θα ήθελα να μου πει κάποιος τι φάρμακα χρειάζονται για προστασία απο ασθένειες και από πότε. Ακόμα να ρωτήσω αν εκανα καλά που χώρισα την κλώσσα από τον κόκορα.
 
καλά έκανες που τα χώρισες! Προληπτικά μην δώσεις κάτι! Τα πτηνά μπορούν να νοσήσουν από διάφορες ασθένειες-λοιμώδη νοσήματα! Αναφέρω μερικά εδώ:λιστερίωση, ερυθρά, κολοβακτηριδιάσεις, λοιμώδης κόρυζα, σαλμονελλώσεις(λευκή διάρροια, τύφος, παράτυφος), χολέρα, φυματίωση, σπειροχαιτίαση, μυκοπλασμώσεις, ορνίθωση, κοκκιδίωση,τριχομονάδωση(περιστέρια), εγκεφαλομυελίτιδα, νόσος του Gumboro,ιογενής αρθρίτιδα, γρίπη των πτηνών, ψευδοπανώλη, λοιμώδης ΄λαρυγγοτραχείτιδα, λοιμώδης βρογχίτιδα,ιογενείς νεοπλασίες, νόσος του Marek, ευλογιά! Αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά λοιπόν απευθύνεσαι σε κτηνίατρο να σε βοηθήσει!
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές

Βασίλη σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου θα έχω το νου μου.Αν και θα εύχομαι να μην παρουσιαστεί τιποτα το δυσάρεστο. Με την ευκαιρία που μου έδωσες να σου πω και κάτι που με εντυπωσίασε με το ζευγάρι τα νανάκια που μου χάρισε κάποιος φίλος την Κυριακή του Θωμά 26-04-09 . Μια εβδομάδα μετά, δηλαδή 3-5-09 έκαναν το πρώτο αυγό την ίδια μέρα στην φωλιά πρόσθεσα 3 αυγά κότας, την Παρασκεύη 8-5-09 υπήρχαν στην φωλιά 3+3 αυγά και την Κυριακή 10-5-09 άρχισε να κλωσάει, υπέθεσα και αποδείχθηκε ότι τελικά τα αυγά ήταν 3+4. Στις 31-5-09 εκκολάφθηκαν 3+4 πουλάκια... υπέροχο θέαμα...
 
αν ενδιαφέρεσε για κάτι παραπάνω:

Παθολογία πουλερικών
Συγγραφέας: Hellmut Woernle
ISBN: 960-7920-07-4
TIMH: 12,00 €
Εκδόσεις Ψύχαλου
Χαρ. Τρικούπη 33, Αθήνα 10681 Τηλ. 210-38 27 278 FAX. 210-38 34 254
 

Συνημμένα

  • BKS.0438117.webp
    BKS.0438117.webp
    6,7 KB · Προβολές: 201
εμβολιο

να κανεις εμβολιο για την ψευδοπανωλη ειναι η πιο κοινη αρωστια 4 ευρω κανει το εμβολιο για 50 πουλια πρεπει να γινεται καθε 4 μηνες
 
Φάρμακα για προστασία απο ασθένειες σε κοτοπουλάκια

Σε ευχαριστώ gasgamer, πήρα το χάπι για ψευδοπανώλη και ο εμβολιασμός έγινε, σε μικρά και μεγάλα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top