Παρουσιάζω Τα κοτοπουλάκια του 2020

@Maria68
Άμα θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα με φωτογραφίες τους και θα σου πω τις ράτσες τους.
Τα έχει ο σύζυγος στο κτήμα και ασχολείται εκείνος. Εγώ μόνο βλέπω τα αυγά που φέρνει. Θα του πω να βγάλει φωτογραφίες. Ξέρω μόνο ότι αγοράσαμε πριν 2 χρόνια αυγά χρωματιστά και τα βάλαμε στην κλωσσα μας και από τότε βγαίνουν έτσι. Σε ευχαριστώ..
 
Σε λίγες μέρες να ανέβουν ανανεωμένες φωτογραφίες για να δείτε την εξέλιξη τους.
Μην ξεχάσεις να βάλεις πολλές με το βαφτιστήρι μου.😛
 
Επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες από τα κοτοπουλάκια. Δηλαδή ποια κοτοπουλάκια, από 8 εβδομάδων θεωρούνται ήδη νεαροί πετεινοί και νεαρές όρνιθες αντίστοιχα. Τώρα περνάμε μία φάση ελαφράς πτερόρροιας όπου αλλάζουμε τα εφηβικά πρωτεύοντα με εκείνα ενήλικου πτηνού και μερικά πούπουλα το ίδιο.
Η ιεραρχία (αν και προσωρινή) έχει καθοριστεί λίγο πολύ. Το μαύρο κοκοράκι βρίσκεται στην πρώτη βαθμίδα και το λευκό στην δεύτερη. Οι γκρί κοτούλες βρίσκονται στην τελευταία βαθμίδα χωρίς να έχουν φανερώσει μέχρις στιγμής σημάδια διεκδίκησης κάποιας υψηλότερης θέσης. Μερικές φωτογραφίες:

IMG_20200715_181621_copy_800x745.webp
IMG_20200715_181606_copy_800x646.webp
IMG_20200715_182347_copy_800x1061.webp
IMG_20200715_183919_copy_800x569.webp
IMG_20200715_183946_copy_800x598.webp
 
Όπως είχα πει στην αρχή τα κοτοπουλάκια είναι easter eggers. Οι κότες araucana έχουν όλες το λεγόμενο "pea comb". Είναι ένα χαρακτηριστικό το οποίο κληρονομούν πάντοτε τα υβρίδια μικρά τους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το κοκοράκι έχει κληρονομήσει, σαφώς, και το λειρι αυτό αλλά και την μελαμίνη τον ayam cemani. Αν δεν υπήρχε η μελαμίνη, το λειρί του θα ήταν έντονο κόκκινο κανονικά. Αρχικά είχα κάνει κάποιες εκτιμήσεις για το φύλο του που τελικά βγήκαν σωστές.
Τα καταλαβαίνω εγώ Ανέστη από την πρώτη εβδομάδα κιόλας. Δεν χρειάζεται να περιμένω να δω ενδείξεις λειριού. Παρατηρώ προσεκτικά την συμπεριφορά του κάθε μικρού και διαπιστώνω το φύλο του. Αν δεν ήταν εξάλλου αρσενικό δεν θα ήταν το άλφα πουλί τώρα.
Μερικές φωτογραφίες του pea comb:

Pea-Combs-2.jpg
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά, να είστε καλά.
@fortunatos αυτόν τον λέμε Μήτσο. Ο νονός του @Giorgos_finches είχε αυτή την πρωτότυπη και πρωτάκουστη ιδέα για όνομα και έτσι τι να κάνω, τον φωνάζω Μήτσο 😅
 
@Elli έχει μείνει η κοτούλα στη προτελευταία φωτογραφία. Τα τρία υπόλοιπα έχουν βαφτιστεί λοιπόν. @ΜΑΡΙΑαα σε ευχαριστώ πολύ Μαρία. Που να δεις και τον μπαμπά του
View media item 22666
 
Back
Top