Γενικά Φίλτρα αέρα για παπαγάλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Επειδή έχω τόσα πολλά πουλιά, αγόρασα ένα ωραίο φίλτρο αέρα προς χρήση σε δωμάτιο μου πουλί. My cockatiels απελευθέρωση πολλή σκόνη από φτερά. Σε λίγες μέρες θα μπορεί να δει την σκόνη σε όλο το δωμάτιο. Αν έχετε σκονισμένη πτηνών (cockatiels, cockatoos, ζακο) ένα φίλτρο αέρα μπορεί να είναι επωφελής για σας. Θα βοηθήσει επίσης να διατηρήσουμε τον αέρα στο σπίτι σας καθαρό.

Πήρα κάποιες φωτογραφίες ενός από τα φίλτρα μου. Το λευκό φίλτρο είναι νέες και το γκρίζο φίλτρο έχει χρησιμοποιηθεί για αρκετούς μήνες.

Ελπίζω ότι το "φίλτρο αέρα" είναι η σωστή φράση χρήσης στα ελληνικά.
 

Συνημμένα

  • IMG_1083.webp
    IMG_1083.webp
    30,4 KB · Προβολές: 174
  • IMG_1084.webp
    IMG_1084.webp
    26,6 KB · Προβολές: 125
  • IMG_1088.webp
    IMG_1088.webp
    36,5 KB · Προβολές: 133
  • IMG_1089.webp
    IMG_1089.webp
    27,9 KB · Προβολές: 110
Εγώ μόλις ελεγχθούν άλλο φόρουμ. Το βρώμικο φίλτρο στις φωτογραφίες ήταν σε χρήση από τις 27 Μαρτίου 2008. Ήταν σε χρήση για 4,5 μήνες.
 
Ενδιαφέρον... αλλά τι ακριβώς είναι; Προφανώς το φίλτρο κάποιας συσκευής καθαρισμού αέρα;
 
Ενδιαφέρον... αλλά τι ακριβώς είναι; Προφανώς το φίλτρο κάποιας συσκευής καθαρισμού αέρα;


Αχ, ναι. Είναι μια συσκευή για τον καθαρισμό του αέρα. Αυτό είναι το είδος που έχω. Θα ρίξει στον αέρα μέσα από το κάτω μέρος της συσκευής. Ο αέρας περνά από 3 τύπους φίλτρων και χτυπήματα από την κορυφή της συσκευής. Η συσκευή είναι το φιλτράρισμα του αέρα συνεχώς.

http://www.allergybuyersclubshopping.com/iqair.html?itemId=141

Επέλεξα αυτό το μοντέλο, διότι θα καθαρών ένα χώρο μέχρι και 83 τετραγωνικών μέτρων.

http://www.iqair.com/international/home-air-purifiers/healthproseries

Αυτό το μοντέλο δεν έχει ionizer. Χρησιμοποιεί 3 τύποι φίλτρων. Ένα είναι μια ειδική "activated carbon". Αυτό είναι ένα ιδιαίτερο είδος άνθρακα που βοηθά στην αφαίρεση ενδεχομένως επικίνδυνες αναθυμιάσεις από τον αέρα. Έχει HEPA φίλτρα για να αφαιρέσετε πολύ πολύ μικρά σωματίδια από τον αέρα.
 

Συνημμένα

  • IQ-AP-HPP-Best-500.webp
    IQ-AP-HPP-Best-500.webp
    22,8 KB · Προβολές: 120
Η αγορά μιας τέτοιας συσκευής είναι πολύ σωστή κίνηση, ειδικά σε περιπτώσεις που υπάρχουν πολλά πουλιά σε εσωτερικό χώρο. Τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν από τη σκόνη είναι πολλές φορές σοβαρά και θα πρέπει να προλαμβάνονται.

Διαβάστε ένα σχετικό άρθρο εδώ Τι είναι η ασθένεια «Πνεύμονας των Πτηνοτρόφων»
 
Αρα, τα φίλτρα περιέχονται στη συσκευή και είναι τοποθετημένα στο εσωτερικό της. Η συσκευή τοποθετείται κοντά στο κλουβί που βρίσκονται τα πτηνά δηλαδή; ή μήπως και σε άλλο χώρο; Φαίνεται πολύ χρήσιμη.
 
Μία ερώτηση, αν και λίγο εκτός θέματος. Η συσκευή βοηθάει στην καταπολέμηση της μούχλας στους τοίχους του σπιτιού; η μούχλα είναι εξίσου επικίνδυνη και προκαλεί πολλά προβλήματα υγείας, εκτός από αλλεργίες βέβαια.
 
Η συσκευή τοποθετείται κοντά στο κλουβί που βρίσκονται τα πτηνά δηλαδή;

Δεν έχει σημασία, απλά να είναι στο ίδιο δωμάτιο. Αν είναι μεγάλο όμως το δωμάτιο καλό θα ήταν να είναι σε κοντινή απόσταση με το πτηνό.

ή μήπως και σε άλλο χώρο;

Αυτές οι συσκευές δεν είναι απαραίτητα για πτηνά... φίλτρα αέρα λέγονται και φιλτράρουν τον αέρα. Μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την εξήγηση, να'σαι καλά.
Το σκέφτομαι σοβαρά πάντως, ήρθα σε επικοινωνία με την εταιρία ήδη, για να συνεννοηθώ για τιμές και τρόπος παραγγελίας.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την εξήγηση, να'σαι καλά.
Το σκέφτομαι σοβαρά πάντως, ήρθα σε επικοινωνία με την εταιρία ήδη, για να συνεννοηθώ για τιμές και τρόπος παραγγελίας.

Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για το τι θα αποφασίσετε να αγοράσετε. Με ενδιαφέρει να δω ποια προϊόντα είναι διαθέσιμα εκτός των USA.
 
Δεν έχει σημασία, απλά να είναι στο ίδιο δωμάτιο. Αν είναι μεγάλο όμως το δωμάτιο καλό θα ήταν να είναι σε κοντινή απόσταση με το πτηνό.



Αυτές οι συσκευές δεν είναι απαραίτητα για πτηνά... φίλτρα αέρα λέγονται και φιλτράρουν τον αέρα. Μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε.

Θα ήθελα να προσθέσω πως μου φίλτρο κρατήσει κοντά μου cockatiel κλουβί. Που παράγουν περισσότερο από τη σκόνη μου σε άλλα πτηνά. Έτσι, το φίλτρο τόπο τους κοντά στο κλουβί για να πιάσει την σκόνη πριν μπορέσει να εξαπλωθεί σε όλο το δωμάτιο.
 
Ξέρει κάποιος αυτό το είδος φίλτρο αέρα-ιονιστή.
Χρειάζεται αλλαγή φίλτρου, γιατί έχω ακούσει ότι δεν έχει φίλτρο.
Και αν ναι πως δουλεύει.
How airfree works
 
Λάζαρε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην εταιρεία που πουλάει την συγκεκριμένη μάρκα ιονιστή για να σε διαφωτίσει και να σου πει την τιμή και ότι άλλο σε προβληματίζει.

φιλικά!
 
Ξέρει κάποιος αυτό το είδος φίλτρο αέρα-ιονιστή.
Χρειάζεται αλλαγή φίλτρου, γιατί έχω ακούσει ότι δεν έχει φίλτρο.
Και αν ναι πως δουλεύει.
How airfree works


Αν καταλαβαίνω καλά, ότι η συσκευή έχει σχεδιαστεί ώστε να αρθούν μούχλα, τα βακτήρια, ιούς και άλλους μικροοργανισμούς από τον αέρα. Λειτουργεί ως προς αποστείρωσης του αέρα. Δεν νομίζω ότι θα άρει σκόνης από τον αέρα, δεδομένου ότι δεν έχει φίλτρο.

Θα ήταν καλή ιδέα να χρησιμοποιήσετε αν ανησυχεί για τους μικροοργανισμούς, ωστόσο.
 
Αναστασία αν δεν κάνω λάθος, τουλάχιστον πριν 3 μήνες, δεν υπήρχε στην Ελλάδα αυτό το μοντέλο. (και πάλη αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα).
Γι'αυτό ρωτάω αν κάποιο παιδί ξέρει.
 
Αναστασία αν δεν κάνω λάθος, τουλάχιστον πριν 3 μήνες, δεν υπήρχε στην Ελλάδα αυτό το μοντέλο. (και πάλη αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει ούτε επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα).
Γι'αυτό ρωτάω αν κάποιο παιδί ξέρει.

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν έμποροι που απαριθμούνται για την Ευρώπη. Αυτή η διεύθυνση [email protected] μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μάθετε περισσότερες πληροφορίες, ωστόσο. Ίσως μπορείτε να αγοράσετε από κάπου στην Ευρώπη και θα έχουν αποσταλεί στην Ελλάδα;
 
Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για το τι θα αποφασίσετε να αγοράσετε. Με ενδιαφέρει να δω ποια προϊόντα είναι διαθέσιμα εκτός των USA.
Δυστυχώς η εταιρία δεν έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, αλλά μπορεί κανείς να παραγγείλει όποια συσκευή τον εξυπηρετεί από την Ελβετία και να χρεωθεί τα μεταφορικά. Μου έστειλαν ένα γράμμα με τις απαραίτητες πληροφορίες και χρήσιμα στοιχεία.
Θα προσπαθήσω να το επισυνάψω, είμαι λίγο άσχετη με αυτά τα θέματα των υπολογιστών...
 

Συνημμένα

Αυτό είναι πολύ ωραίο της εταιρείας να προσφέρει έκπτωση. Πιστεύω ότι IQAir έχει ποιοτικά προϊόντα. Το φίλτρο έχει λειτουργούν συνεχώς για πάνω από 1 έτος κατά το πουλί μου το δωμάτιο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. 1 έτους δεν είναι πολύς καιρός για πολλά πράγματα. Όμως τόσες πολλές σύγχρονες συσκευές που αποτυγχάνουν σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα.
 
Back
Top