Ασθένειες Φαίνονται οι ψείρες / ψύλλοι στις κουτσουλιές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anthi00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Anthi00

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2019
Μηνύματα
61
Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά.. μπορεί να είναι και χαζή αλλά διάβασα πολλά σήμερα για τις ασθένειες των παπαγάλων και τρελάθηκα. Αν κάποιο πουλάκι έχει ψείρες/ ψύλλους ή οποιοδήποτε παράσιτο αυτό λογικά δε θα φανεί στις κουτσουλιές του; Έχω παρατηρήσει ότι το 1 εκ των 2 πάροτλετ που έχω ασχολείται περισσότερο με τα φτερά του κι έχω πετύχει 2-3 φορές σε κάποια πουπουλάκια που βγάζει από τη ρίζα τους μαύρες τελίτσες ή κόκκινες ( οι κόκκινες είναι αιματάκι λογικά). Αφού τα πήγα για τσεκ απ και τα εξέτασε η γιατρός και τα βρήκε τέλεια λογικά δεν έχουν κάτι, έτσι δεν είναι; Πέρα από τις κουτσουλιές που ήταν μια χαρά τους ψαλίδισε λίγο τα φτεράκια οπότε αν είχαν κάτι σε παράσιτο θα το έβλεπε λογικά, σωστά;
 
Τα εξωπαρασιτα που αναφερεις δεν φαίνονται στις κουτσουλιες αλλα υστερα απο οπτικη παρακολουθηση του πτηνου επι συμπτωματων.

Τα ενδοπαρασιτα φαινονται στις κουτσουλιες στο μικροσκοπιο καποια και καποια αλλα με πιο ειδικο εργαστηριακο ελεγχο.

Τα φτερακια ειναι φυσιολογικο να φερουν ποσοτητα αιματος στις μυτες τους.
 
Ευχαριστώ, καταννοητό. Αλλά τα μαυράκια που έχω δει εγώ δεν είναι απαραίτητα παράσιτα, σωστά; Μπορεί να είναι και σκόνη ας πούμε, έτσι δεν είναι;
 
Μπορει να ειναι το οτιδηποτε!

Ειναι προσκολημενα στο δερμα, στα φτερα;
Πηδανε, περπατανε;

Μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι απο την στιγμη που εγινε λεπτομερής έλεγχος να μην τα ειδε ο γιατρος.
 
Είναι σα μικρές τελίτσες για να καταλάβεις και τα βλέπω όταν πέφτουν από το πουλί τα φτεράκια. Έχω δει κανά 2 φορές στα πουπουλάκια κοντά στη ρίζα. Μοιάζουν με τις τελίτσες που θα δεις στην τα’ίστρα όταν αλλάζεις φαγητό. Έβαλα ένα σε χαρτοπετσέτα για να το δω καλύτερα, δε φαίνεται να κινείται τίποτα αλλά λόγω τόσο μικρών διαστάσεων δε μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Φαντάζομαι κι εγώ ότι σε έλεγχο του πτηνιάτρου θα φαινόταν κάτι απλά δεν ημουν παρούσα και δεν ξέρω πώς τσεκάρονται τα φτερά κι αν ελέγχονται διεξοδικώς γι, αυτό και ρώτησα.
 
Κάποια στιγμή το είδα το πουλάκι που ξυνόταν έντονα, το κοίταζα και είδα ότι είχε στο στόμα του κάτι σαν μικρό κουνουπάκι με φτερά και του, βγαλα αμέσως από το στόμα.Ίσως έκανα λάθος που δεν έδρασα με κάποιο αντιπαρασιτικό αλλά δε νομίζω ότι σχετίζονται οι 2 περιπτώσεις μεταξύ τους. Το εντομάκι ήταν πετούμενο και πρέπει να βρέθηκε πάνω του εκείνη τη στιγμή. Αυτά έγιναν πριν πάω τα πουλιά σε γιατρό. Στο άλλο μου πάρροτλετ που δεν κάνει μπάνιο όσο το πρώτο δεν έχω παρατηρήσει απολύτως τίποτα. Επειδή κοιμούνται και αγκαλίτσα δίπλα δίπλα αν είχε κάτι το ένα πουλάκι δε θα είχε κολλήσει και το άλλο;
 
Καλού κακού πάρε ένα αντιπαρασιτικό το οποίο να το έχεις και για πρόληψη. Δεν είναι κακό να βρίσκεται στο σπίτι σου και για μια ώρα ανάγκης. Εγώ πχ χρησιμοποιώ το pinex ως πρόληψη κατά καιρούς και το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε πουλάκι που ήταν καταβεβλημένο από τις πολλές ψείρες.
Βλέπε εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Νεοσσός-πεσμένος-στην-ταράτσα.35636/
 
Σ, ευχαριστώ πολύ, ούτε κι εγώ νομίζω ότι είναι ψείρες για να είμαι ειλικρινής. Θεωρώ ότι μπορεί να μεταφέρει σκόνη ή υπολλείμματα τροφής από το ράμφος στα φτερά. Σε πρώτη φάση θα βάλω αντιπαρασιτικό στο κλουβί και αργότερα στα πουλιά αν χρειαστεί. Δε βλέπω κάποιο έντονο σύμπτωμα για ν, ανησυχήσω, πιο πολύ προληπτικά ρωτάω
 
Back
Top