Αναπαραγωγή Φαγωμενοι νεοσσοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Δυο ζευγαρια κοκκινα καναρινια εκαναν απο τρια μικρα. Το ενα ζευγαρι τα ταιζε κανονικα αλλα την πεμπτη μερα βρηκα ενα νεοσσο χωρις κοιλια. Καποιος απο τους γονεις πρεπει να την εφαγε.

Σημερα 2 μερα για το δευτερο ζευγαρι. Νεκρα τα καναρινια και τσιμπιμενα στην κοιλια.

Πεθαινουν και τα τσιμπανε για να τα απομακρυνουν ή τα τρωνε; Το θεαμα απαισιο και λυπηρο.

Τα τρια καναρινια ειναι του 14 και το αλλο αρσενικο ειναι του 15. Οι θηλυκες μου εκαναν περσυ γεννες.
 
Υπάρχουν πολλές φορές αναφορές για βανδαλισμούς ή κανιβαλισμούς των νεοσσών από τους γονείς.
Σπάνια υπάρχει έλεγχος, σπανιότερα αλλαγή της συμπεριφοράς τους.
Φοβάμαι πως πρέπει να εντοπιστεί ο ένοχος και να απομακρυνθεί από κάθε προσπάθεια ανατροφής μικρών.
Αν είναι ο αρσενικός μπορεί απλά να συμμετέχει στη γονιμοποίηση και στη συνέχεια να απομακρύνεται από τον κλωβό.
Αν είναι το θηλυκό μόνο με χρήση παρένθετης μητέρας - παραμάνας υπάρχει περίπτωση να δει ο εκτροφέας νεοσσούς.
Σε κάθε περίπτωση συνιστώ εξαιρετική προσοχή... Θα επαναληφθεί.
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Για να βρω τον "ενοχο" πρεπει να ειμαι εκει οταν γινεται.
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Για να βρω τον "ενοχο" πρεπει να ειμαι εκει οταν γινεται.
Ναι.
Ο κανιβαλισμός συνήθως ξεκινά από τις πρώτες ώρες με ακρωτηριασμό των δακτύλων των μικρών...
Φυσικά θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε κάθε περίπτωση.
Μερικές φορές... Οι γονείς στην προσπάθεια να απομακρύνουν το νεκρό νεοσσό για να αποφύγουν την μόλυνση της φωλιάς... Προσπαθούν να απομακρύνουν (μακάβρια βέβαια) με αυτό τον τρόπο το πτώμα του.
Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για έναν νεοσσό και όχι για όλους...
 
Βρε Αριάδνη μου είσαι σίγουρη πως είναι φαγωμένοι; Μήπως είναι πατημένοι; ☹

Άρα συμπερασματικά πρέπει να καταλήξεις:
  • Αν το κάνει ο μπαμπάς ή η μαμά.
  • Αν το κάνουν από κανιβαλισμό ή αν απλά τα μικρά πεθαίνουν για κάποιο λόγο και προσπαθούν να τα απομακρύνουν απ τη φωλιά.
Παρακολούθηση 24/7 μήπως και καταλάβεις τι παίζει... Πέρσι έβγαλαν μικρά και τα μεγάλωσαν κανονικά;
 
Οταν ομως γεννηθηκαν 2 νεοσσοι την ιδια μερα.. Οι γονεις δεν τα ταιζουν. Λογικο να πεθανουν την ιδια μερα. Αρα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτο και οχι επειδη τα σκοτωνουν αλλα για να τα απομακρυνουν.
 
Οταν ομως γεννηθηκαν 2 νεοσσοι την ιδια μερα.. Οι γονεις δεν τα ταιζουν.
Την πρώτη μέρα όλοι οι γονείς δεν ταίζουν. Μετά το πρώτο 24ωρο.. Και πάλι η κανάρα το κάνει πολύ διακριτικά και ούσα καθισμένη στη φωλιά, οπότε πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε ότι ταιζουν τα μικρά.. Νομίζουμε ότι τα αφήνουν ατάιστα.
 
Βρε Αριάδνη μου είσαι σίγουρη πως είναι φαγωμένοι; Μήπως είναι πατημένοι; ☹

Άρα συμπερασματικά πρέπει να καταλήξεις:
  • Αν το κάνει ο μπαμπάς ή η μαμά.
  • Αν το κάνουν από κανιβαλισμό ή αν απλά τα μικρά πεθαίνουν για κάποιο λόγο και προσπαθούν να τα απομακρύνουν απ τη φωλιά.
Παρακολούθηση 24/7 μήπως και καταλάβεις τι παίζει... Πέρσι έβγαλαν μικρά και τα μεγάλωσαν κανονικά;

Ειναι φαγωμενα στην κοιλια. Εβγαλαν μικρα ναι. Ενα μου θηλυκο δεν τα ταιζε περσι τα μικρα και τα εβαλα αλλου. Δεν ξερω αν ειναι αυτη που εφαγε τα τρια. Να μην τα ταιζε και να τα τσιμπουσε για να φυγει τα πτωματα.

Την πρώτη μέρα όλοι οι γονείς δεν ταίζουν. Μετά το πρώτο 24ωρο.. Και πάλι η κανάρα το κάνει πολύ διακριτικά και ούσα καθισμένη στη φωλιά, οπότε πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε ότι ταιζουν τα μικρά.. Νομίζουμε ότι τα αφήνουν ατάιστα.

Εχω σημειωμενο οτι τα μικρα βγηκαν 01/03.
 
Οταν ομως γεννηθηκαν 2 νεοσσοι την ιδια μερα.. Οι γονεις δεν τα ταιζουν. Λογικο να πεθανουν την ιδια μερα. Αρα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτο και οχι επειδη τα σκοτωνουν αλλα για να τα απομακρυνουν.
Δεν είναι απαραίτητο να πεθάνουν την ίδια μέρα.
Όλα είναι συνάρτηση της αντοχής των μικρών στο πρώτο 24ωρο.
Αλλά φαγωμένοι όλοι οι νεοσσοί σίγουρα δεν είναι για να τους απομακρύνουν ή τουλάχιστο να μην το ερευνήσουμε διεξοδικά για να ξέρουμε.
 
Μια αλλη απορια. Αν ξανα βαλω το ζευγαρι και αυγα τα μεταφερω σε αλλη.. και μεγαλωσουν κανονικα. Υπαρχει περιπτωση οτα γινουν γονεις να συμπεριφερονται το ιδιο;
 
Υπαρχει περιπτωση οτα γινουν γονεις να συμπεριφερονται το ιδιο;
Λένε πως αυτές οι συμπεριφορές ναι είναι κληρονομικές και πως καλύτερα τέτοια πουλιά να είναι εκτός αναπαραγωγής. Αλλά όπως λέμε πάντα πρόκειται για ζωντανούς οργανισμούς που δεν μπαίνουν σε καλούπια και σε κανόνες! Δλδ δεν είναι απόλυτο και επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι απόγονοι καναρινιών με τέτοιες συμπεριφορές θα έχουν τα ίδια "κουσούρια"...
 
Ειναι κριμα ομως. Να χανονται ετσι τα μικρα.. Ασχημο θεαμα για εμας. Ουτε θελω να σκεφτω τον πονο τους..
 
Να χανονται ετσι τα μικρα..
Είσαι 100% σίγουρη φλφ ότι τα έφαγαν οι ΄γονείς τους ή τουλάχιστον ένας απ τους δύο; Είσαι σίγουρη πως δεν είναι κάτι άλλο; Πατημένοι από άγαρμπη μαμά ή κάποιο αρπακτικό κανένα ποντίκι; Δε ξέρω... μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό... Δεν μου έχει τύχει ποτέ και δεν είναι συχνό φαινόμενο στα καναρίνια!
 
Ειμαι 1000% σιγουρη οτι δεν ειναι ποντικος και αρπακτικο. Εχω φτιαξει κλουβα και ειναι μεσα τα κλουβια. Δεν φευγει πουλι, δεν μπαινει τιποτα. Πατημενα δεν ειναι. Δεν ειχαν κοιλια.
 
Αριάδνη θυμάμαι λάθος ή είχες και πέρσι ένα τέτοιο περιστατικό;
 
Αριάδνη θυμάμαι λάθος ή είχες και πέρσι ένα τέτοιο περιστατικό;

Ναι ειχα. Με ενα σγουρο καναρινι. Τα μικρα ειχαν ογκακια και στην προσαθεια της να τα αφαιρεσει τα σκοτωσε.
 
Κι εγω αυτο σκεφτομαι. Κατι κανω λαθος σιγουρα..
Δεν είναι απαραίτητο. Όταν έχεις πολλά πουλιά έχεις και πολλά περιστατικά. Φυσικά πρέπει να ψάξεις το θέμα και καλά κάνεις.
 
Τα μικρα ειχαν ογκακια και στην προσαθεια της να τα αφαιρεσει τα σκοτωσε.
Νομίζω πως εδώ είναι λάθος η σκέψη σου.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάτι που μεγαλώνει μαζί με το μικρό να θεωρηθεί ξένο σώμα και να δεχτεί τέτοια επίθεση. Στις περισσότερες μητέρες δεν ενοχλούν πλέον ούτε τα δαχτυλίδια στα πόδια τους.
 
Back
Top