Αναπαραγωγή Φαγωμενοι νεοσσοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νομίζω πως εδώ είναι λάθος η σκέψη σου.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάτι που μεγαλώνει μαζί με το μικρό να θεωρηθεί ξένο σώμα και να δεχτεί τέτοια επίθεση. Στις περισσότερες μητέρες δεν ενοχλούν πλέον ούτε τα δαχτυλίδια στα πόδια τους.

Ααα τελεια. Εχω δυο τρελες που τρωνε τα μικρα. Αν ειναι η μανα που τα τρωει και σε αυτη την περιπτωση.
 
Aριάδνη έχεις κρατήσει κάποιο απο τα περσινά μικρά αυτής της κανάρας που τα σκοτώνει; Θα είχε ενδιαφέρον να δεις αν η συμπεριφορά αυτή κληρονομήθηκε και να την βγάλεις μια και καλή απο την εκτροφή αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
 
Aριάδνη έχεις κρατήσει κάποιο απο τα περσινά μικρά αυτής της κανάρας που τα σκοτώνει; Θα είχε ενδιαφέρον να δεις αν η συμπεριφορά αυτή κληρονομήθηκε και να την βγάλεις μια και καλή απο την εκτροφή αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Η σγουρη που σκοτωσε περσι τα μικρα δεν μου εκανε αλλη γεννα εκεινη την περιοδο. Η συγκεκριμενη ομως πριν δυο χρονια μου εκανε δυο γεννες χωρις προβλημα. Εκεινη την περιοδο την εβαλα και ως παραμανα και μεγαλωσε δυο κοκκινα καναρινια αλλα δεν ηθελε τον Λαζαρο και τον παρατησε, αν θυμαστε την ιστορια του. Κι ετσι αναγκαστηκα να τον μεγαλωσω εγω. Φετος εχει κανει τρια αυγα και αυριο λογικα θα κανει και 4ο.

Τα μικρα που εβγαλε πριν δυο χρονια τα εχω βαλει σε αναπαραγωγη περσι χωρις να παρουσιασουν αυτη την συμπεριφορα. Μονο φετος το ενα αρσενικο εσπασε τα δυο απο τα τρια αυγα της καναρας και τον απομακρυνα. Σκεφτηκα πως απλα ηταν πυρωμενος.

Περσι ειχα παραξενευτει που σκοτωσε τα μικρα γιατι για μενα ηταν η τελεια μανα συμφωνα με την προηγουμενη χρονια. Φετος δεν ξερω ακομη.

Τωρα οσο αφορα το κοκκινο ζευγαρι που εφαγε τα μικρα.. Τα εχω απο περσυ. Αυτος ομως ηταν με αλλη θηλυκια και ηταν πολυ καλος χωρις να ενοχλει. Αυτη οσα πουλακια εβγαζε δεν τα ταιζε. Αλλα ως εκει. Τα εβρισκα νεκρα και τα επερνα. Οχι αυτο το θεαμα. Φαγωμενη κοιλια.
 
Back
Top