Ασθένειες Φαρμακευτική αγωγή και "ξεπύρωμα" αρσενικών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostaskar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα! Πριν από 10 μέρες ολοκλήρωσα την χορήγηση Flagyl μετά από συμβουλή κτηνιάτρου, για μια εβδομάδα στα 3 ζευγάρια που προετοιμάζω για αναπαραγωγή. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πριν την χορήγηση φαρμάκου τα 2 εκ των 3 αρσενικών φαίνονταν αρκετά πυρωμένα και κελαηδούσαν ασταμάτητα απλά και μόνο με το βασικό μείγμα τροφής και χρήση αυγοτροφής 3 φορές την εβδομάδα. Όταν λοιπόν άρχισα την χορήγηση του φαρμάκου διαπίστωσα ότι παρά την καθημερινή προσθήκη αυγοτροφής και μεμονωμένων σπόρων υγείας, το κελάηδημα των αρσενικών σταμάτησε σχεδόν τελείως. Μετά το πέρας της αγωγής, πρόσθεσα σκεύασμα βιταμίνης Ε και σεληνίου στο νερό τους το οποίο συνεχίζω μέχρι και σημερα. Τις τελευταίες 3 μέρες έχει αρχίσει να επανέρχεται σιγά σιγά το κελάηδημα τους. Πιστεύετε ότι φταίει η συγκεκριμένη αγωγή για την απότομη διακοπή του κελαηδήματος των αρσενικών; Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε αρκετά στο να βγάλω ένα συμπέρασμα για το τι συνέβη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Η φυσικη επαναφορα ειναι το καλυτερο νομιζω, δεν ειμαι υπερ της χρησης "πυρωτικων" σκευασματων.
Δηλαδή πρέπει να τους παρέχω μια πλήρη διατροφή(μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, σπόροι υγείας και φρούτα / λαχανικά) και να κάνω υπομονή;
[automerge]1580927060[/automerge]
Τα συγκεκριμένα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο
 
Δηλαδή πρέπει να τους παρέχω μια πλήρη διατροφή(μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, σπόροι υγείας και φρούτα / λαχανικά) και να κάνω υπομονή;
[automerge]1580927060[/automerge]
Τα συγκεκριμένα πουλιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο
Το ιδανικότερο θα ήταν, να μην είχαν υποβληθεί σε φαρμακευτική αγωγή παραμονές αναπαραγωγικής περιόδου. Για ποιο λόγο χορηγήθηκε το σκεύασμα; Κατανοώ, ότι όταν έχεις κάνει προγραμματισμό στα ζευγαρώματα κ έχεις να δουλέψεις με λίγα ζευγάρια, το να σου προτείνουν την αναστολή κ ακόμη χειρότερα την αναβολή των εκτροφικών σου σχεδίων, είναι μεγάλη απογοήτευση. Προσωπικά θα απέκλεια από την φετινή αναπαραγωγική τα ζευγάρια αυτά. Συμβουλέψου κ τον πτηνίατρο. Καλή επιτυχία.
 
Το ιδανικότερο θα ήταν, να μην είχαν υποβληθεί σε φαρμακευτική αγωγή παραμονές αναπαραγωγικής περιόδου. Για ποιο λόγο χορηγήθηκε το σκεύασμα;
Η πρόταση της χορήγησης του συγκεκριμένου φαρμάκου έγινε με σκοπό την μείωση της πιθανότητας απώλειας νεοσσών στην φωλιά λόγω αυξημένου μικροβιακού φορτίου των γονιών.
Προσωπικά θα απέκλεια από την φετινή αναπαραγωγική τα ζευγάρια αυτά. Συμβουλέψου κ τον πτηνίατρο. Καλή επιτυχία.
Μπορώ να γνωρίζω τον λόγο;
 
Μπορώ να γνωρίζω τον λόγο;
Χωρίς να είμαι ειδικός και σύμφωνα με την παραπάνω πρόταση που παραθέτεις
λόγω αυξημένου μικροβιακού φορτίου των γονιών.
Θα σου πω ότι οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να επηρεάσει την ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας αναπαραγωγής. Έπειτα, τι είδους μικροβιακό φορτίο είχαν οι γονείς κ έπρεπε να τους χορηγηθεί το συγκεκριμένο σκεύασμα; Το μικροβιακό φορτίο μπορεί να ήταν ωφέλιμο. Προσωπικά δεν χορηγω φάρμακο σε κανένα από τα ζευγάρια που προορίζω κάθε χρόνο για αναπαραγωγή, ως μέτρο πρόληψης μόνο κ μόνο για να "καθαρίσουν". Και δόξα τω Θεώ μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει. Εξάλλου δεν σε προβληματίζει το ότι πριν τους χορηγήσεις το φάρμακο φαινόντουσαν πυρωμένα κ μετά έπεσαν;
 
Εξάλλου δεν σε προβληματίζει το ότι πριν τους χορηγήσεις το φάρμακο φαινόντουσαν πυρωμένα κ μετά έπεσαν;
Με προβληματίζει, για αυτό και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το να μην προσπαθήσω καν να επαναφέρω τα πουλιά στο επίπεδο που ήταν πριν την φαρμακευτική αγωγή είναι σαν να σηκώνω τα χέρια ψηλά και να μην αντιμετωπίζω το υπάρχον πρόβλημα. Πρώτη φορά έδωσα προληπτική θεραπεία προ της αναπαραγωγής και μάλλον τελευταία
 
Πριν από 10 μέρες ολοκλήρωσα την χορήγηση μετά από συμβουλή κτηνιάτρου, για μια εβδομάδα στα 3 ζευγάρια που προετοιμάζω για αναπαραγωγή
Σοβαρά τώρα, έδωσε Flagyl στα καλά καθούμενα απλά για αυτό το λόγο;
Η πρόταση της χορήγησης του συγκεκριμένου φαρμάκου έγινε με σκοπό την μείωση της πιθανότητας απώλειας νεοσσών στην φωλιά λόγω αυξημένου μικροβιακού φορτίου των γονιών.
 
Σοβαρά τώρα, έδωσε Flagyl στα καλά καθούμενα απλά για αυτό το λόγο;
Ναι. Εγώ είχα τις αμφιβολίες μου εξαρχής λόγω πληροφόρησής μου από διάφορους για παρενέργειες του συγκεκριμένου φαρμάκου. Εγώ αραίωσα την δοσολογία από μια κάψουλα στα 1,5 λίτρα σε 1 κάψουλα στα 2 λίτρα. Παρ όλα αυτά το "κακό" έγινε. 😢
 
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το να μην προσπαθήσω καν να επαναφέρω τα πουλιά στο επίπεδο που ήταν πριν την φαρμακευτική αγωγή είναι σαν να σηκώνω τα χέρια ψηλά και να μην αντιμετωπίζω το υπάρχον πρόβλημα.

Τα πουλάκια θα επανέλθουν. Εφόσον έχουν καλή υγεία θα επανέλθουν. Εσύ εξασφάλισε τους καθαριότητα, πλούσια και σωστή διατροφή, φρέσκο καθαρό νερό και όταν νιώσουν έτοιμα θα ζευγαρώσουν. Εξάλλου, εφόσον τα χεις μέσα πιστεύω δεν θα αργήσουν να συνέλθουν, αρκεί να τηρούνται ευλαβικά οι συνθήκες φωτισμού.
Πρώτη φορά έδωσα προληπτική θεραπεία προ της αναπαραγωγής και μάλλον τελευταία
Κοίτα.. Και γω το έκανα στο ξεκίνημα, αλλά με τον καιρό και συγκρίνοντας τα αναπαραγωγικά αποτελέσματα χρόνο με τον χρόνο κατέληξα στο ότι οι προληπτικές θεραπείες για μένα τουλάχιστον, αποτελούν παρελθόν.
 
Δεν ξέρω, τον τελευταίο καιρό προβληματίζομαι όλο και συχνότερα. Κώστα, δεν αναφέρομαι στην περίπτωσή σου αλλά η συχνότητά παρόμοιων φαινομένων με κάνει να σκέφτομαι ότι ή που μας έχουν πάρει χαμπάρι τα μέλη και αναφέρουν όλοι στην αρχή "μου είπε ο κτηνίατρος" για να καταλήξουν σε οδηγία που τους έδωσαν κομπογιαννίτες του παλιού καιρού βλ. "ειδικοί" του χώρου εκτροφής, που κατέληξε σε οδηγία πατάτα ή που τελικά οι κτηνίατροι που γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενό τους, είναι πολύ λιγότεροι από όσους πιστεύαμε.
 
Δεν ξέρω, τον τελευταίο καιρό προβληματίζομαι όλο και συχνότερα. Κώστα, δεν αναφέρομαι στην περίπτωσή σου αλλά η συχνότητά παρόμοιων φαινομένων με κάνει να σκέφτομαι ότι ή που μας έχουν πάρει χαμπάρι τα μέλη και αναφέρουν όλοι στην αρχή "μου είπε ο κτηνίατρος" για να καταλήξουν σε οδηγία που δίνουν μόνο κομπογιαννίτες του παλιού καιρού βλ. "ειδικοί" του χώρου εκτροφής ή που τελικά οι κτηνίατροι που γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενό τους, είναι πολύ λιγότεροι από όσους πιστεύαμε.
Σταύρο επέτρεψε μου να πω ότι ο καθένας γνωρίζει τα πουλιά που κατέχει καλύτερα από τον καθένα. Ειδικό η μη. Η καθημερινή επαφή μαζί τους κ η παρατηρητικότητα μας είναι πολύ βασικά, ώστε να κινητοποιηθούμε αρχικά σε περίπτωση που κάτι αλλάξει ξαφνικά. Μετά είναι στο χέρι μας να κάνουμε σωστές επιλογές εξειδικευμένων πτηνιάτρων και όχι κτηνιάτρων γενικά. Υπάρχει άπλετη πληροφόρηση εδώ μέσα άλλωστε σχετικά με το αντικείμενο.
 
Εγώ έπειτα και από αυτό το συμβάν, δεν θα εμπιστευτώ για τα πτηνά μου κτηνίατρο ο οποίος δεν φέρει τον τίτλο του πτηνιάτρου. Έχω βιώσει διάφορα περίεργα όπως το να μου δίνουν κίτρινη "αντιβίωση" αγνώστου δραστικής ουσίας από μεγάλη σακούλα χύμα δίνοντάς μου την εξής οδηγία : πρόσθεσε ένα κουταλάκι περίπου στο μπουκάλι μέχρι να πάρει χρώμα σαν το ροζέ κρασί. Βέβαια τον τελευταίο χρόνο που ενημερώνομαι μέσω του φόρουμ την έκοψα εντελώς και έχω δει τα καναρίνια μου να γίνονται πιο ευρωστα να το πω έτσι.
[automerge]1580934034[/automerge]
Πάντως το Flagyl το έχω δει να χρησιμοποιείται αρκετά από κτηνιάτρους εξωτικών ζώων του εξωτερικού και δεν μου φάνηκε αρχικά αβάσιμη η συμβουλή του.
 
Επειδή δε θυμάμαι τώρα καλά... Εσύ ήσουν που είχες στείλει κουτσουλιές για έλεγχο στην Κομοτηνή και σου είχαν πει ότι όλα είναι οκ απλά έχουν τριχομονάδες;
 
Επειδή δε θυμάμαι τώρα καλά... Εσύ ήσουν που είχες στείλει κουτσουλιές για έλεγχο στην Κομοτηνή και σου είχαν πει ότι όλα είναι οκ απλά έχουν τριχομονάδες;
Ναι έτσι μου είχαν πει για συγκεκριμένα πουλιά από τα νεοεισαχθέντα. Ωστόσο λόγω της συμβίωσης τους σε κλούβα πτήσης με κάποια μη προσβεβλημενα, έδωσα σε όλα τα νέα πτηνά trichomonex.
[automerge]1580934850[/automerge]
Επειδή ζούσαν σε κλούβα πτήσης και θεώρησα λογικό το να μην υπάρχει έντονο κελάηδημα δεν ξέρω αν συνέβη κάτι αντίστοιχο και με το τότε χορηγούμενο φάρμακο. Να τους δημιούργησε δηλαδή κάποιο πρόβλημα. Επίσης είχαν και e. Coli όλα τα νέα πουλιά και μου προτάθηκε baytril
 
Βρε Κώστα, όταν ανοίγουμε ένα θέμα παρουσιάζουμε τα γεγονότα ακριβώς όπως έχουν για να καταλάβουμε και εμείς τι γίνεται και εάν μπορούμε να βοηθήσουμε.

Δηλαδή, έβαλες τα νεοεισαχθέντα πουλιά στην κλούβα χωρίς καραντίνα και μετά ανακάλυψες ότι ασθενούν ή αφού πήρες τα αποτελέσματα έβαλες τα πουλιά με τις τριχομονάδες στην κλούβα με τα υπόλοιπα;

Τελικά, trichomonex ή flagyl πήραν τα πουλιά;
 
Αφού τους έδωσες το trichomonex λίγο καιρό πριν γιατί έδωσες πάλι αγωγή για τριχομονάδες; Γιατί το flagyl, ειδικά στα πτηνά, σχεδόν πάντα γι'αυτό το δίνουν.

Τεσπα, δεν υπάρχει λόγος να σκας, θα επανέλθουν τα πουλάκια σιγά-σιγά.
 
Back
Top