Ασθένειες Φαρμακευτική αγωγή σε περιστέρια για πρόληψη ασθενειών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης s.mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

s.mp

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2009
Μηνύματα
54
Πόλη
Κατερίνη
Πρέπει να εφαρμοστεί σε υγιή πτηνά (περιστέρια) φαρμακευτική αγωγή, ώστε να αποφευχθούν ή ακόμη να προληφθούν κάποιες ασθένειες;
Αν ναι σε ποιά χρονικά διαστήματα; 😕
 
Υπαρχουν παρα πολλες εκδοχες, αναλογα την πηγη! Διαδικτυο, βιβλια, ενημερωτικα φυλλαδια, φαρμακευτικων προιοντων που μπορεις να ζητησεις απο κει που προμηθευεσαι τροφη ή φαρμακα! Θα σου προτεινα να διαβασεις οτι μπορεις, να σχηματισεις δικη σου γνωμη και να εμπιστευτεις μονον οτι δεν διαφημιζει εμμεσως ή αμεσα οτιδηποτε! Αν θελεις μπορω ευχαριστως να σου δανεισω τα δικα μου βιβλια.:)
 
Εγω αυτο που κανω ειναι απο την αρχη της χρονιας καπιες βασηκες θεραπειες για τριχομοναδα, σκουλικι, σαλμονελα, κοκκιδιαση. Κλπ.
απο εκει και περα καθε 15 μερες καθαρισμος και αν χρειαστει καπια
σηντηρηση. Πολοι περιστεραδες κανουν καποια εμβολια. ΠΡΟΣΟΧΗ
εγω ειμαι παντα διατεθημενος να χασω καπιο ακομη και καλο πουλι
με σκοπο να αφηνω ολλο και περισοτερο τα περιστερια μου να
δημηουργουν απο μονα τους καποια απαρετητα ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ.
Πηστεψε με καποια μερα θα σε ανταμηψουν για αυτο.
 
Φίλε gako σε ευχαριστώ πολύ. Κάπου εκεί θέλω να σταθώ, στη χρυσή τομή. Να έχω διακριτική πρόληψη χωρίς να φορτώνω τα πουλιά με φάρμακα. Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σου.
 
Καλημέρα Σοφία, θα σου πω ότι είχα πει και στον Τάλλαρο σε παρόμοια ερώτηση :

"Κατά την γνώμη μου αλλά και πολλών άλλων περιστεράδων, θεραπεία προληπτική δεν υπάρχει. Θεραπεύεις μια ασθένεια, όχι κάτι αόριστο, τα αντιβιοτικά και γενικά τα φάρμακα είναι δηλητήρια που πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο όταν είναι απαραίτητα, διότι όχι μόνο επιρεάζουν τον οργανισμό των πουλιών αλλά με την συχνή χρήση τους τα μικρόβα γίνονται ανθεκτικά. Οπότε η συχνή απολυμανση και ο εμβολιασμός για "τρέλα" σαλμονέλλα και διφθερίτιδα (μούρο) και χορήγηση κατά καιρούς ενός φαρμάκου για τα σκουλήκια είναι η σωστή πρόληψη. Βεβαια παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, π.χ. Να προσέχουμε τα καινούρια περιστέρια που βάζουμε στο κουμάσι, να μην πίνουν και να μην τρώνε δεκαοχτούρες σπουργίτια και ποντίκια από την τροφή και το νερό των πουλιών μας."
 
Συμφωνώ μαζί σου helk για τα αντιβιοτικά.
Η απολύμανση είναι δεδομένη. Μήπως περισσότερο φώς στα εμβόλια και το φάρμακο για σκουλήκια;(ονομασίες)
ευχαριστώ
 
Τα εμβόλια που γνωρίζω εγώ είναι της chevita:

chevita GmbH - Products for pigeons

Όσο για τα σκουληκια χρησιμοποιω το TENYL της TAFARM. :

http://www.tafarm.gr/

Στο site μπορείς να δεις μόνο διευθυνση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: s.mp
να 'σαι καλά, φαντάζομαι ότι θα βρεις εμπορο στην περιοχη σου που να μπορει να στα φέρει. Αν αποφασίσεις να κάνεις τα εμβόλια μόνη σου καλό είναι να προμηθευτείς την ειδική συριγγα (περίπου 20€ κοστίζει η πλαστική και άλλο τόσο περίπου κάθε εμβόλιο συνήθως των 50 δόσεων) διότι με τις απλές θα παιδευτείς λιγάκι.
 
Πρεπει να προσεχουμε πολλα πραγματα για την προληψη.
τι να την κανω την προληψη για τριχομοναδα οταν βρεχει και τα πουλια πηνουν νερο απο παντου.
Προληψη για σκουλικι αποφευγουμε να κανουμε τον καιρο που βγαζουμε μικρα.
Ετσι ας δει ο καθενας προσοπηκα τι ειναι για αυτον το καλυτερο.
 
Ξεχασα το εμβολιο για την τρελα πρεπει να διατηρητε σε χαμηλες θερμοκρασιες και αν το ανηξουμε πρεπει να το καταναλοσουμε.
Και αυτο ειναι μια προληπτηκη θεραπεια.
Ελα ομος που αν δεν το κανεις σε χαμηλες θερμοκρασιες μπορεις να χασεις
και τα μισα σου πουλια.
 
Σοφια στα περιστερια κανουμε προοληπτικη θεραπεια κυριωs για τα παρασιτα(σκουλικια, τριχομοναδεs, κοκκιδια)
Πρωτον γιατι αυτεs oi aσθενειεs πολλεS φορεs δεν εχουν συμπτωματα
 
Δευτερον γιατι οταν το περιστερι ειναι φορεαs κοκκιδιων(δεν νοσει) ειναι ευκολη η εισοδοs στον οργανισμο για το μικροβιο τηs σαλμονελλαs
Tριτον οταν το περιστερι δεν ειναι αποπαρασιτομενο (κυριωs απο σκουλικια
) και προσβληθει απο καποιο μικροβιο (σαλμονελλα, μυκοπλασμα) ειναι δυσκολη η θεραπεια του( τα παρασιτα γινονται ασπιδα στη δραση των αντιβιοτικων)
 
Και φυσικα το εμβολιο τηs τρελαs (παρομυξοιωση) οπωs ειπαν πιο πανω και τα παιδια
 
Συνάδελφοι γειά σας, πολύτιμες οι συμβουλές σας. Χίλια ευχαριστώ
 
Καλό είναι να τους δίνουμε και βιταμίνες, όπως Becozyme στο νερό ή Γλουταμίνη (ειδική για Περιστέρια).
 
Back
Top