Αναπαραγωγή Φασιανομητέρα δεν σκεπάζει συνέχεια τα αυγά και τσιμπάει τα μικρά

ChrisBooras

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στη παρέα.Έχω ένα χαρέμι κολχικούς φασιανούς.2 θηλυκές έκατσαν κλώσσες.Η μία έβγαλε 5 πουλάκια,αλλα δέν είναι καλή μάνα.Τη μια τα σκεπάζει την άλλη αδιαφορεί.Τσιμπούσε κ
τα νύχια τους κ τα πλήγωσε.Δέν μου εμπνέει εμπιστοσύνη η συμπεριφορά της κ αναγκάστηκα να της τα πάρω κ να τα βάλω σε θερμαντική λάμπα.Γιατί συμβαίνει αυτό?
 
Ισως επειδη ολα αυτα τα πουλια ( ορτυκια, πέρδικες, φασιανοί) εδω και πολλες γενιες εχουν χασει το ένστικτο επειδη εκκολάπτονται απο μηχανες.
Ισως να τους λείπει κατι διατροφικα.

Τι διατροφη έχουν στη διάθεσή τους?
 
Φύραμα που δίνω στις κότες αλλα και χόρτα κ αγριάδες απο τις γλάστρες που τους βάζω.Πάντως θέλει διαφορετικό χειρισμό αυτό το πουλί.Είναι απο τη φύση του μοναχικό.Κ παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.Περιμένω να βγάλει κ η δεύτερη την οποία έχω απομονωμένη κ πιό κοντά σε φυσικές συνθήκες
[automerge]1625259239[/automerge]
Αλλα μου κάνει εντύπωση γιατί ψοφάνε τα πουλιά μέσα στα αυγά,λίγες μέρες πρίν εκκολαφθούν στη κλωσσομηχανή.Το ίδιο μου συνέβη κ με γαλόπουλα.
 
Αλλα μου κάνει εντύπωση γιατί ψοφάνε τα πουλιά μέσα στα αυγά,λίγες μέρες πρίν εκκολαφθούν στη κλωσσομηχανή
Ίσως από έλλειψη υγρασίας.
Η υγρασία πρέπει να είναι στο 60% και τις τελευταίες 3 ημέρες στο 80%.
Μήνυμα στη συζήτηση "Επώαση αυγών χήνας σε κλωσσομηχανή" https://community.petbirds.gr/threads/Επώαση-αυγών-χήνας-σε-κλωσσομηχανή.22707/post-245636
 
Back
Top