Ασθένειες Φλωρια, πρησμενο συκωτι και κοιλια

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
μολις σημερα το απογευμα κοιτωντας τα φλωρια μου ειδα οτι 4 απο αυτα ειναι λιγο αδυνατα και εχουν πρησμενο συκωτι αρκετα και πρησμενη κοιλια πολυ τι συνισταται να κανω; Παντως σημερα εδωσα σε ολα τα πουλια λιβιφερμ
 
ρε παιδια δωστε καμια συμβουλη να δω τι να κανω δεν εχω ξαναδει τοσο πρισμενο συκωτι σε πουλι και κοιλια πρησμενη
 
Λευτέρη λυπάμαι πολύ για τα πουλάκια.☹ Η μόνη συνετή συμβουλή που θα μπορούσα να σου δώσω είναι να πας αμέσως τα πουλιά σε ένα ειδικευμένο πτηνίατρο για να αποφανθεί για την κατάσταση τους και να σου συστήσει την ανάλογη θεραπεία.
 
βρε γεωργια αν ειχε εδω πτηνιατρο θα το συζηταγαμε καν;η Αθήνα ειναι 54 χμ απο εδω που μενω και εχει μονο εκει ο κτηνιατρος εδω ειναι καλος αλλα δεν ξερει απο πτηνα συντροφιας μονο με κοτες ασχολειται
 
καπως ετσι ειναι τα πουλια μου οπως αριστερα στην εικονα
 

Συνημμένα

  • 73647680d4c42554.webp
    73647680d4c42554.webp
    28,9 KB · Προβολές: 399
Ta antibiotika blaptoune to sikoti para pano.

Dos tous nero me COMPLEX BITAMINI B gia toulaixston 4 eos 5 meres, kai tipota alo sto nero, kalitero emfialomeno nero.
Min dinis katholou ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ toulaixston gia mia ebdomada.

An exeis ligo sporoi AGATHI MARIAS dos apo afta.


Alexandros
 
καθολου φαγητο και νερο αν γινεται να βαλεις μισο εμφιαλωμενο και μισο φυσιολογικο ορο και για να ξερεις τα πουλακια εχουν παγκρεατιτιδα απο ελαια και φαρμακα ως συνηθως προκαλειτε μετα απο 3 24ωρα βελε καθαρο νερο κι αυτη τη φορα σκετο και 1 κουταλακι του γλυκου κελαιδινη αναμεικτη
ετσι θα τα γλιτωσεις αλλα θα ειναι παντα ευαισθητα στους ελαιουχους σπορους στα φαρμακα και στην πλουσια τροφη δηλαδη θα τα εχεις παντα σε διαιτα για να μπορεις να τα εχεις
 
καθολου φαγητο και νερο αν γινεται να βαλεις μισο εμφιαλωμενο και μισο φυσιολογικο ορο και για να ξερεις τα πουλακια εχουν παγκρεατιτιδα απο ελαια και φαρμακα ως συνηθως προκαλειτε μετα απο 3 24ωρα βελε καθαρο νερο κι αυτη τη φορα σκετο και 1 κουταλακι του γλυκου κελαιδινη αναμεικτη
ετσι θα τα γλιτωσεις αλλα θα ειναι παντα ευαισθητα στους ελαιουχους σπορους στα φαρμακα και στην πλουσια τροφη δηλαδη θα τα εχεις παντα σε διαιτα για να μπορεις να τα εχεις
αν δε δεις βελτιωση απο το πρωτο 8ωρο δωσε απο 1 ml φυσιολογικο ορο με συριγγα να μπορεσουν να αποβαλουν τα γαστρικα υγρα που κανουν και τη ζημια
 
καθολου φαγητο και νερο αν γινεται να βαλεις μισο εμφιαλωμενο και μισο φυσιολογικο ορο και για να ξερεις τα πουλακια εχουν παγκρεατιτιδα απο ελαια και φαρμακα ως συνηθως προκαλειτε μετα απο 3 24ωρα βελε καθαρο νερο κι αυτη τη φορα σκετο και 1 κουταλακι του γλυκου κελαιδινη αναμεικτη
ετσι θα τα γλιτωσεις αλλα θα ειναι παντα ευαισθητα στους ελαιουχους σπορους στα φαρμακα και στην πλουσια τροφη δηλαδη θα τα εχεις παντα σε διαιτα για να μπορεις να τα εχεις
Αν κατάλαβα καλά λες 3 μέρες χωρίς φαγητό, μόνο νερό και ορό?
 
Από τα λίγα που ξέρω, αν κάνει κάποιος αυτό στην τύχη έχει πιθανότητες 50% να κάνει το σωστό και 50% λάθος με αποτέλεσμα τον θάνατο. Και εξηγώ αν έχει υπογλυκαιμία με την γλυκόζη που έχει ο ορός έχει καλά,. αν έχει υπεργλυκαιμία το έστειλε αδιάβαστο.
 
τα πουλια εχουν σοβαρο προβλημα μετα απο μια εβδομαδα δεν εχουν ανακαμψει καθολου η κοιλια τους εχει γινει στρογγυλη και τουμπανο παρα μα παρα πολυ πρησμενη δεν ξερω τι να κανω και δεν μου εχει ξανατυχει οποιος νομιζει οτι ξερει κατι η μπορει να βοηθησει ας πει κατι και ας ειναι λαθος ειναι θεμα ημερων να τα χασω τα πουλια
 
Λευτέρη αν ακολούθησες τις υποδείξεις και δεν είδες βελτίωση, μήπως θα ήταν καλύτερα να κάνεις αυτό που έπρεπε εξ' αρχής, να τα πας σε ένα ειδικευμένο γιατρό και ας είναι και 54 χιλιόμετρα μακριά;☹Είναι κρίμα να τα βλέπεις να βασανίζονται και να ταλαιπωρούνται.. Στο τέλος θα στεναχωρηθείς και εσύ αν τα χάσεις. Αφού τα αγαπάς τόσο, ξεκίνα τώρα! Ακόμα εκεί είσαι 😉
 
μολις μιλησα με τον αλεξανδρο τον μουζεβαλτ στο τηλεφωνο και μου ειπε καποια πραγματα θα δω και θα σας πω να ξερετε και εσεις το πιο πιθανο ειναι κοκκιδιωση πολυ προχωρημενη θα δουμε...
 
τα πουλια εχουν σοβαρο προβλημα μετα απο μια εβδομαδα δεν εχουν ανακαμψει καθολου η κοιλια τους εχει γινει στρογγυλη και τουμπανο παρα μα παρα πολυ πρησμενη δεν ξερω τι να κανω και δεν μου εχει ξανατυχει οποιος νομιζει οτι ξερει κατι η μπορει να βοηθησει ας πει κατι και ας ειναι λαθος ειναι θεμα ημερων να τα χασω τα πουλια


Νομίζω ότι έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο περιμένοντας τις συμβουλές μας. Θα έπρεπε να πας τα πουλιά σε έναν κτηνίατρο που ξέρει από πουλιά που σίγουρα θα σε βοηθούσε. Μέσα από το φόρουμ θα πάρεις κάποιες απαντήσεις αλλά χωρίς κάποιος να δει τα πουλιά νομίζω είναι δύσκολο να κάνει διάγνωση. Άλλωστε τα 54 χιλιόμετρα απόσταση από την Αθήνα δεν είναι τίποτα αλλά και τόσα και αλλά τόσα αν ήταν εγώ τουλάχιστον αν αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα θα πήγαινα προκειμένου να κάνω το καλύτερο για τα πουλιά μου. Σου εύχομαι να τα γλυτώσεις και να πάνε όλα καλά.
 
βασιλη η Αθήνα ειναι 54 χμ σε αποσταση αλλα σε ωρες ειναι 2-3 απο εδω δεν νομιζω να μπορεσουν σε αυτην την κατασταση να ταξιδεψουν αλλα τελος παντωνεκανα οτι μπορουσα και γνωριζα μιας και δεν εχω ξαναδει παρομοια κατασταση
 
Back
Top